eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Bankowość online a zakupy nie. Tak wybierają Polki

Bankowość online a zakupy nie. Tak wybierają Polki

2016-04-15 10:31

Bankowość online a zakupy nie. Tak wybierają Polki

Ulubionymi produktami bankowymi Polek są konta bankowe © contrastwerkstatt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Deutsche Bank już po raz kolejny pochylił się nad finansami aktywnych zawodowo Polek. Z najnowszego badania wynika m.in., że polskie kobiety zdecydowanie opowiadają się za plastikowym pieniądzem, a sprawy bankowe wolą załatwiać drogą elektroniczną, chociaż aplikacje bankowości mobilnej traktowane są przez panie z dość dużą rezerwą. Popularnością zupełnie nie cieszy się telefoniczna infolinia, którą wybiera zaledwie co 20 respondentka. Ulubionymi produktami bankowymi Polek są konta bankowe.
Niemal wszystkie respondentki badania (95 proc.) przyznały się do posiadania konta osobiste. To świetny wynik, znacznie wyższy od odsetka dla całej populacji, który według obliczeń Narodowego Banku Polskiego sięga 75 proc. Prawie połowa pracujących Polek użytkuje kartę kredytową, jednak tylko dla 15 proc. badanych jest to najczęściej stosowany produkt płatniczy.

Pracujące kobiety wykazują się wstrzemięźliwością w zaciąganiu zobowiązań finansowych. Jeśli już decydują się na pożyczenie pieniędzy od banku, oczekują konsultacji i pomocy. Całkowicie samodzielną decyzję o kredycie hipotecznym podjęło 17,5 proc. badanych, a w przypadku kredytu gotówkowego - tylko 14 proc. Korzystanie z kredytów hipotecznych, deklaruje co czwarta badana, a z kredytów gotówkowych - co szósta (16 proc.). Aż 40 proc. pracujących Polek obywa się bez żadnego produktu kredytowego. Jedynie 23 proc. ankietowanych w sposób „zdecydowany” zadłuża się w celach konsumpcyjnych.
- Z badania wyłania się zatem obraz kobiet roztropnych i oszczędnych, unikających pochopnych decyzji w kwestii zaciągania zobowiązań - mówi Monika Szlosek, Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank.

fot. mat. prasowe

Jaką formę dostępu do konta preferują Polki

Ponad 55% Polek preferuje internetowy dostęp do bankowości.


Największą samodzielność w obszarze decyzji finansowych deklarowały kobiety mające ponad 55 lat (48 proc. wskazań), najmniejszą – te w wieku 18-24 i 25-34 lata (ok. 40 proc.), przy czym różnice ze względu na wiek nie są znaczące. Inaczej jest w przypadku miejsca zamieszkania. Zaledwie 28 proc mieszkanek wsi zadeklarowało pełną autonomię w kwestiach finansowych, podczas gdy w przypadku niewielkich miast (do 50 tys. mieszkańców) i metropolii odsetek ten przekraczał 50 proc.

fot. mat. prasowe

Z jakich produktów bankowych korzystają kobiety?

Najbardziej powszechnym produktem jest oczywiście konto bankowe.


- Jak wynika z badania Deutsche Bank, w zakresie spraw finansowych aktywne zawodowo kobiety, to głównie zorientowane na bezpieczeństwo tradycjonalistki (posiadaczki kont osobistych, lokat), wspomagające się kredytami krótkookresowymi (karty kredytowe i kredyty gotówkowe) - komentuje wyniki badań prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej. - Z drugiej strony, co trzecia z nich korzysta z ubezpieczenia, a 16 proc., odkłada pieniądze w ramach długoterminowego programu emerytalnego – co świadczy o zapobiegliwości i długofalowym myśleniu o finansowej przyszłości - dodaje.

Niewiele kobiet samodzielnie inwestuje. Zaledwie 10 proc. Polek zadeklarowało korzystanie z produktów inwestycyjnych, a tylko 7,5 proc. podjęło decyzję o inwestycji bez zasięgania opinii innych.

fot. mat. prasowe

Jak Polki płacą za zakupy?

Niemal połowa Polek deklaruje używanie kart debetowych.


Internet górą


Większość kobiet preferuje dostęp do banku za pomocą internetu (55 proc.), a zdecydowanie mniej (36 proc.) woli udać się osobiście do oddziału. Ponad 5 proc. raczej kontaktuje się ze swoim bankiem telefonicznie, a tylko 2,4 proc. za pomocą aplikacji lub strony mobilnej.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: