eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Limit transakcji gotówkowych obniżony: co na to przedsiębiorcy?

Limit transakcji gotówkowych obniżony: co na to przedsiębiorcy?

2016-04-08 11:42

Limit transakcji gotówkowych obniżony: co na to przedsiębiorcy?

42% firm preferuje gotówkę jako formę płatności © punghi - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W ramach walki z szarą strefą rząd przygotował projekt zakładający obowiązkowe dokonywanie transakcji poprzez rachunek płatniczy, jeżeli ich kwota przekroczy 15 tys. zł. To dość znacząca zmiana, biorąc pod uwagę, że obecnie limit ten wynosi 15 tys. euro. Jak wynika z badania „Płatności gotówkowe w polskich firmach”, przeprowadzonego na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, wiele firm może mieć z tego powodu problemy.
42% to bowiem firmy, które preferują gotówkę jako formę płatności za towary lub usługi od klientów biznesowych, głównie w branżach motoryzacyjnej, chemicznej, AGD i RTV, rozrywkowej i sportowej oraz zdrowia i urody.
W tym samym badaniu 44% przedsiębiorców wskazało jako preferowany sposób płatności Internet. Nie postrzegamy tego jednak jako argumentu za regulacją rządową, a jedynie jako powód do zadowolenia, że coraz więcej polskich firm korzysta z osiągnięć cyfryzacji – mówi Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. I dodaje – W żaden sposób nie zmienia to także faktu, że opowiadamy się za wolnością wyboru każdego z nich. W naszym przekonaniu wprowadzenie obowiązku transakcji za pośrednictwem rachunku bankowego to nieuzasadnione ograniczenie swobody działalności gospodarczej.

Taki pogląd nabiera znaczenia szczególnie w kontekście statystyk, które pokazują, że 12% firm w Polsce w ogóle nie korzysta z komputera, bo nie znajduje takiej potrzeby biznesowej, a 18% nie korzysta z bankowości elektronicznej. W wywiadzie dla Wprost z 21 lutego 2016 roku Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska podkreślała, że około 9 tys. polskich miejscowości ciągle nie ma dostępu do sieci.
Mimo takiego stanu rzeczy rząd zmusza małych przedsiębiorców do korzystania z bankowości internetowej lub obecności w placówce banku w celu realizacji przelewu powyżej 15 tys. zł – mówi Marcin Nowacki.

Przedsiębiorcy zapytani o największe trudności lub bariery utrudniające korzystanie z narzędzi do płatności bezgotówkowych, w 58% wskazują na konieczność ponoszenia opłat związanych z realizacją przelewów, prowizji od płatności itp. Aż 45% przedsiębiorców negatywnie ocenia plany obniżenia progu dla transakcji gotówkowych z 15 tys. euro, czyli ok. 64 tys. zł, do 15 tys. zł. 37% przedsiębiorców twierdzi zaś, że utrudni im ona prowadzenie działalności gospodarczej.

fot. mat. prasowe

Preferowane formy płatności

Płatność gotówką jest przez polskich przedsiębiorców prawie w równej mierze lubiana, jak płatność przez internet.


fot. mat. prasowe

Powody, dla kórych firmy preferują dany sposób płatności

Wygoda i szybkość transakcji są podawane najczęściej zarówno w przypadku płatności przez internet, jak i płatności gotówką


W naszej ocenie jedynymi beneficjentami proponowanych zmian będą banki, które rozszerzą bazę klientów do oferowania swoich produktów – mówi Mariusz Pawlak, Główny Ekonomista ZPP.

Od lat flagowym argumentem, jakim kieruje się Ministerstwo Finansów za wprowadzeniem limitów dla transakcji gotówkowych dla firm jest walka z szarą strefą. Tymczasem, jak przekonują eksperci ZPP, największym obszarem szarej strefy w Polsce jest praca „na szaro”, która oznacza wypłatę części wynagrodzenia „pod stołem”.

fot. mat. prasowe

Bariery w bezgotówkowych formach płatności

Co może dziwić, wiele firm nadal nie posiada infrastruktury informatycznej


Potwierdzają to wszystkie raporty dotyczące szarej strefy w Polsce. Tymczasem winnymi szarej strefy są horrendalne pozapłacowe koszty pracy oraz skomplikowane przepisy podatkowe i prawa pracy – konkluduje Nowacki. I dodaje – Nie zapominajmy też o rynku produktów akcyzowych, gdzie znowu mamy do czynienia ze skrajnie wysokimi podatkami.

fot. mat. prasowe

Ocena nowego projektu

Aż co trzeci respondent nie potrafił określić swojego stosunku wobec projektu obniżenia progu dla transakcji gotówkowych


Informacje o badaniu


Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców przez Dom Badawczy Maison&Partners na panelu Ariadna.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 18 - 31 marca 2016 na ogólnopolskiej próbie liczącej N=556 osób, dobranej z panelu Ariadna metodą CAWI.

Próba właścicieli mikro i małych przedsiębiorstw lub osób zarządzających (do 50 osób zatrudnionych i do 2 mln Euro obrotu).


Oceń

1 2

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: