eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Remont mieszkania: jak go mądrze zaplanować i sfinansować?

Remont mieszkania: jak go mądrze zaplanować i sfinansować?

2016-04-02 00:20

Remont mieszkania: jak go mądrze zaplanować i sfinansować?

Jak przygotować się do wiosennego remontu? © contrastwerkstatt - Fotolia.com

Wiosna to czas, kiedy wielu z nas myśli o odświeżeniu mieszkania. Niestety nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, przez co remont trwa znacznie dłużej niż powinien lub pochłania o wiele więcej pieniędzy niż zakładaliśmy na początku. Eksperci Expandera podpowiadają, jak zaplanować wydatki związane z wiosennymi porządkami oraz z jakich rozwiązań możemy skorzystać, gdy przekroczymy zaplanowany budżet.

Przeczytaj także: 5 finansowych porad jak przetrwać remont mieszkania

Zaplanuj działania i przygotuj się na nieprzewidziane


Bez względu na to, czy zamierzamy jedynie odświeżyć wnętrze, czy przeprowadzić generalny remont mieszkania, warto jest zaplanować wszystkie działania. Taki harmonogram ułatwi pracę i pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek i niepotrzebnych opóźnień. Bez odpowiedniego przygotowania nawet odmalowanie dziecięcego pokoju może okazać się wyzwaniem, a prosty z pozoru remont znacząco się wydłuży. Na jeszcze większe trudności możemy natrafić, jeśli np. wymieniamy instalację elektryczną lub okna czy prowadzimy generalny remont. Dlatego też zanim weźmiemy do ręki wałek czy szpachelkę, pierwszym krokiem powinno być określenie, co dokładnie chcemy zrobić i czego w tym celu będziemy potrzebować.
Może się na przykład zdarzyć, że wraz z odświeżeniem koloru ścian i przemeblowaniem, zechcemy zmienić także np. listwy przypodłogowe, gniazdka elektryczne czy inne elementy, których wygląd nie odpowiada nowemu wnętrzu. Takie drobiazgi mogą znacząco zwiększyć koszty lub wydłużyć remont – zauważa Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Dlatego warto zrobić listę rzeczy, które koniecznie muszą zostać wymienione i takich, które są mniej ważne i którymi zajmiemy się pod warunkiem, że wystarczy nam pieniędzy i czasu.

Sprawdź, czy cię stać


Następnym etapem działań powinno być przygotowanie kosztorysu. W tym celu powinniśmy określić, jakich materiałów i narzędzi będziemy potrzebować oraz w jakiej ilości. Wyliczenia te powinny być jak najdokładniejsze, bowiem niedoszacowanie może utrudnić zakończenie remontu lub popsuć jego efekt. Czasem wystarczy brak nawet jednej płytki czy odrobiny farby. Ten ostatni przykład może być szczególnie dokuczliwy w sytuacji, jeśli farba była przygotowywana na zamówienie i dokupienie dodatkowej puszki w wybranym kolorze będzie stanowić trudność. W budżecie nie możemy zapomnieć także o usługach niezbędnych specjalistów, np. hydraulika, elektryka czy stolarza.

fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com

Jak przygotować się do wiosennego remontu?

Musimy obliczyć przybliżony koszt remontu w zależności od tego, na jaki zakres prac się zdecydujemy. Średniej wielkości remont możemy sfinansować za pomocą zwykłej pożyczki gotówkowej.


Mając taki spis wydatków, możemy obliczyć przybliżony koszt remontu w zależności od tego, na jaki zakres prac się zdecydujemy.
Najlepiej zawczasu zdecydować, co będziemy zmieniać. W przeciwnym razie może się okazać, że wykonamy mniej istotne poprawki i zabraknie nam pieniędzy na to, co jest najważniejsze – radzi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Drobne prace zwykle bez trudu sfinansujemy, wykorzystując posiadane oszczędności. Czasami pomocny może też być limit kredytowy w rachunku czy karta kredytowa. Jeśli jednak zdecydujemy się na większy remont, konieczne może być zaciągnięcie pożyczki gotówkowej, kredytu hipotecznego lub pożyczki hipotecznej. O takie finansowanie najlepiej starać się jeszcze przed przystąpieniem do remontu, bowiem jego uzyskanie może wymagać pewnego wysiłku. Warto poświęcić na porównanie ofert więcej czasu i nie robić tego w pośpiechu, w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że skorzystamy z bardzo drogiej propozycji.


Jaki kredyt na remont


Średniej wielkości remont możemy sfinansować za pomocą zwykłej pożyczki gotówkowej. Niestety ich koszty znacząco różnią się w poszczególnych bankach. Najgorsze są wręcz dwukrotnie droższe od najtańszych. Warto więc poświęcić nieco czasu na porównanie ofert lub skorzystać z pomocy doradcy finansowego. W przypadku, gdy potrzebujemy więcej niż 30 000 zł, korzystniejszym rozwiązaniem może być kredyt czy pożyczka hipoteczna.
Są one znacznie tańsze dzięki temu, że zabezpieczeniem spłaty długu jest nieruchomość. Oprocentowanie może wynieść np. 3,5%, a prowizja 2%. W przypadku pożyczki gotówkowej odsetki nierzadko będą wynosiły np. 10%, a prowizja nawet kilkanaście procent. Jednak żeby zapłacić mniej, trzeba się przygotować na to, że uzyskanie finansowania będzie bardziej kłopotliwe i długotrwałe. Pieniądze nierzadko dostaniemy dopiero po miesiącu od rozpoczęcia procedury kredytowej, tymczasem pożyczkę gotówkową możemy dostać w ciągu jednego dnia. Dlatego kredyt i pożyczka hipoteczna są wykorzystywane, gdy potrzebna jest wysoka kwota. Wtedy korzyści z niższego oprocentowanie i prowizji rekompensują niedogodności związane ze znacznie dłuższym procesem uzyskania pieniędzy – twierdzi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

Pozostało jeszcze rozstrzygnięcie, kiedy warto wybrać kredyt hipoteczny, a kiedy pożyczkę hipoteczną.
Oba rozwiązania są opłacalne w przypadku wysokich kwot. Zaletą pożyczki jest to, że pieniądze możemy wydać na dowolny cel i nie musimy rozliczać się z tego, co za nie kupiliśmy. Środki z kredytu można natomiast przeznaczyć zwykle tylko na elementy trwale związane z nieruchomością, takie jak np. glazura, terakota, panele, farba, wanna itp. Nie można ich natomiast wydać na rzeczy, które nie powiększają wartości mieszkania, np. meble (z wyjątkiem zabudowy kuchennej). Zaletą kredytu jest natomiast to, że jest jeszcze tańszy niż pożyczka hipoteczna – zauważa Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Moricone / 2017-03-12 12:07:44

    Zarówno remont kuchni, jak i łazienki to rzeczywiście największe inwestycje w domu. Warto zainwestować w dobre materiały, które przetrwają lata, albo też mają wieloletnie gwarancje.
    Największym problemem dla nas był zakup brodzika do łazienki. Postawiliśmy na designerskie rozwiązanie i aż 15 lat gwarancji (znany na rynku system Stabilsound Plus) - http://www.brodziki.pl/brodziki.php?rodzina=latina&lang=pl.
    Korzystanie na co dzień jest bezbłędne, wygodne i naprawdę godne polecenia!
    odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Remont mieszkania: jak go mądrze zaplanować i sfinansować?

    Maja28k / 2017-03-15 20:25:27

    Planując remont salonu najbardziej przerażały mnie koszty wymiany podłogi. Koniecznie chciałam położyć drewnianą deskę podłogową i elegancką listwę przypodłogową. Zaczęłam szukać i zbierać informację jak te koszty zminimalizować i tak znalazłam w internecie namiar na producenta wyrobów z drewna Drew-Lux, który ma w swym sklepie internetowym bardzo atrakcyjne ceny. Udało mi się zrealizować swój remontowy plan. Bardzo cieszę się z jego efektu gdyż podłoga naprawdę wiele zmieniła i nadała wnętrzu przyjemnego i ciepłego klimatu. Wszystkim wprowadzone zmiany się podobają. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: