eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polki i budżet domowy: wystarcza czy nie?

Polki i budżet domowy: wystarcza czy nie?

2016-03-22 11:24

Polki i budżet domowy: wystarcza czy nie?

Polki i budżet domowy © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Deutsche Bank postanowił przyjrzeć się, jak polskie kobiety oceniają swoją kondycję finansową. Z przeprowadzonego badania wynika, że 16% aktywnych zawodowo respondentek ocenia ją jako bardzo dobrą, a 17 proc. nie ma obaw co do przyszłości ekonomicznej swojej rodziny. Jednocześnie jednak zaledwie 6 proc. deklaruje posiadanie takich zasobów finansowych, które pozwalają nie martwić się o jutro.

Przeczytaj także: Rozważna i (nie)romantyczna, czyli Polka w świecie finansów

Najnowszy sondaż Deutsche Banku dowodzi zapobiegliwości polskich kobiet, które jak się okazuje, myślą o przyszłości i to nawet tej odleglejszej. Zaledwie 12 proc. badanych przyznało, że nie zawraca sobie głowy finansami w horyzoncie przekraczającym 10 lat, w tym 9 proc. podkreśliło, że bardziej niż dalekosiężnymi planami zaprząta sobie myśli comiesięcznym związaniem końca z końcem. O dalekiej przyszłości najrzadziej myślą Polki, które przekroczyły 45. roku życia.

Zdaniem Moniki Szlosek, Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank, w idealnym scenariuszu myślenie na temat przyszłości powinno przekładać się na działania zabezpieczające finanse w nadchodzących latach. Realia są jednak dalekie od ideałów.
- Niestety, jak wynika z większości badań, kobiety w jeszcze mniejszym stopniu niż mężczyźni odkładają pieniądze na emeryturę poza obowiązkowymi składkami. W najnowszym sondażu Deutsche Bank tylko 16 proc. pracujących zawodowo kobiet zadeklarowało, że korzysta z programów emerytalnych - komentuje.

- Pracujące kobiety to generalnie umiarkowane optymistki co do przyszłości własnego gospodarstwa domowego. Widzimy jednak również inne nastroje - od bardzo optymistycznych do tych z pogranicza pesymizmu i zachowań lękowych, najczęściej spotykanych wśród posiadaczek dużych zobowiązań kredytowych – komentuje wyniki badań Deutsche Bank prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej.

Najbardziej optymistycznie w przyszłość patrzą młode kobiety w wieku 18-24 lata. Na konieczność regulowania wysokich zobowiązań, które mogą być źródłem kłopotów finansowych, skarżą się najczęściej kobiety z przedziału wiekowego 45-55 lat (blisko 20 proc.). Dwukrotnie mniejszy odsetek zanotowano w grupach wiekowych 55+ oraz 25-34 lata.
Oceniając swoje bezpieczeństwo finansowe w perspektywie 10 lat, najlepiej czują się mieszkanki niewielkich miast (do 50 tys. mieszkańców) oraz kobiety mieszkające w metropoliach (powyżej 500 tys. mieszkańców). Brak zagrożeń dla swojej sytuacji finansowej wskazywało odpowiednio 21 i 26 proc. respondentek w tych grupach. Na „łataniu” budżetu z miesiąca na miesiąc skupiają się najczęściej mieszkanki wsi i dużych miast (250-500 tys. mieszkańców), najrzadziej – metropolii pow. 500 tys. mieszkańców.

fot. mat. prasowe

Przyszłość finansowa za 10 lat według kobiet

Ponad połowa Polek obawia się kłopotów finansowych w przyszłości.


Ponad połowa pracujących kobiet ma pewne obawy dotyczące przyszłości, ale nie sądzi, by im samym lub ich najbliższym groziły jakieś większe problemy finansowe. Kolejne 15 proc. przyznało, że z powodu dużych zobowiązań (np. kredytu hipotecznego) ma obawy o swoją przyszłość finansową. Natomiast 17 proc. ankietowanych kobiet nie podziela takich obaw.

Identyczny odsetek (17 proc.) aktywnych zawodowo Polek zgodził się ze stwierdzeniem, że „posiadają obecnie dużo pieniędzy i są zabezpieczone na przyszłość”. Nieco mniej, bo 15 proc., całkowicie nie zgodziło się z taką oceną swojej sytuacji finansowej.

fot. mat. prasowe

Jak kobiety oceniają swoją sytuację finansową

Wzrósł odsetek kobiet, które swoją sytuację finansową oceniają jako "raczej dobrą".


Co trzecia pracująca Polka przyznała, że obecnie „zaciska pasa”, by możliwie szybko spłacić swoje zobowiązania. Blisko 40 proc. w ogóle nie przejmuje się koniecznością oszczędzania i nie ogranicza wydatków, by spłacać swoje zobowiązania. O limitowaniu domowych wydatków najczęściej myślą młode Polki – najwyższy odsetek odpowiedzi (ponad 40 proc.) dotyczył pań w wieku 18-24 lat. Kontrola wydatków dotyczy także częściej mieszkanek wsi (22 proc.), choć tu różnice nie są tak znaczne. Bez względu na miejsce zamieszkania, średnio co piąta z badanych Polek wskazywała w sposób zdecydowany na konieczność zaciskania pasa, jako sposób na spłatę swoich zobowiązań.

fot. mat. prasowe

Czy kobiety muszą zaciskać pasa w zarządzaniu budżetem domowym?

Co piąta Polka przyznaje, że zarządzanie budżetem wymaga zaciskania pasa.


 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Polki i budżet domowy: wystarcza czy nie?

    Kalink / 2016-03-23 11:26:13

    Polki generalnie są mistrzyniami w liczeniu i jeśli się tylko da dopiąć budżet, to im sie to udaje. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: