eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Upadłość konsumencka pomogła wrocławianom

Upadłość konsumencka pomogła wrocławianom

2016-03-11 10:52

Upadłość konsumencka pomogła wrocławianom

Upadłość konsumencka pomogła wrocławianom © Photographee.eu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Uniwersytet Wrocławski przyjrzał się lokalnym upadłościom konsumenckim. Z przeprowadzonej analizy wynika m.in., że długi wrocławian, którzy w minionym roku ogłosili upadłość, sięgały najczęściej kwot zawierających się w przedziale 100-500 tys. złotych. Zdarzało się, że niektórzy z nich byli zadłużeni nawet u 50 wierzycieli, najczęściej firm specjalizujących się w pożyczkach.

Przeczytaj także: 2115 bankrutów, czyli upadłość konsumencka w 2015 r.

Wydział VIII Gospodarczy ds. Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych Sądu Rejonowego dla Wrocławia – Fabrycznej zarejestrował w minionym roku 172 sprawy. 66 z nich zakończyło się ogłoszeniem upadłości, 38 zostało oddalonych, 14 zostało przekazane do innych sądów, właściwych ze względu na adres zamieszkania dłużnika, a 5 zostało umorzonych. To wnioski z analizy zrealizowanej przez Joannę Podczaszy z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, której praca doktorska nosić będzie tytuł „Upadłość konsumencka – krytyczna analiza instytucji”.

Nowe przepisy o upadłości konsumenckiej znacznie polepszyły sytuację zadłużonych, otwierając im niejakodrogę do kolejnego startu finansowego. Najlepszym na to dowodem są liczby: na przestrzeni niemal sześciu poprzednich lat (od marca 2009 r. do końca 2014 r.) bankructwo udało się ogłosić jedynie trzem mieszkańcom Wrocławia. Obecnie takich "szczęśliwców" jest ponad 20 razy więcej.

W całej Polsce w 2015 r. wpłynęło do sądów 5 616 wniosków o upadłość konsumencką. Na wokandę trafiło 3 767 spraw, co oznacza, że 1 849 z nich przeszło na rok następny.

W 2 153 przypadkach doszło do ogłoszenia upadłości, czyli zgodnie z oczekiwaniami zakończyło się blisko 6 na 10 rozpatrzonych wniosków. W 95 przypadkach doszło do umorzenia. 872 sprawy zostały zwrócone, a 599 oddalono, co oznacza, że sąd nie dostrzegł okoliczności, które mógłby potraktować jako przyczynę upadłości.
– Po lekturze akt upadłościowych osób fizycznych można śmiało powiedzieć, że prawnicy pomagają w przygotowaniu wniosków, ale jak na razie głównie na opracowaniu dokumentów kończy się ich rola, bo przed sądem w imieniu klienta adwokat lub radca prawny występował w 26 proc. przypadków – zwraca uwagę Joanna Podczaszy.
Tendencja jest jednak wzrostowa, ponieważ w latach 2009-2014 jedynie 12 proc. wnioskodawców było reprezentowanych przez profesjonalnego pełnomocnika.

fot. mat. prasowe

Sprawy o upadłość konsumencką

W minionym roku odnotowano znaczny wzrost spraw o upadłość konsumencką


Rekordziści mają albo milion złotych długu, albo kilkudziesięciu wierzycieli


Analiza akt wrocławskiego sądu pokazuje, że spośród wszystkich wnioskujących o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, wśród wierzycieli 77 proc. osób znajdował się bank.
- Dane te są zbieżne z podsumowującą zeszłoroczne upadłości statystyką BIK i BIG InfoMonitor dla całego kraju. Wynikało z nich, że kredytu nie miało prawie 21 proc. bankrutujących, a mimo to nie byli oni w stanie regulować bieżących zobowiązań – zwraca uwagę Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

29 proc. wrocławian starających się o upadłość posiadało kredyt mieszkaniowy. Ze zrozumiałych względów kredyty na nieruchomości składały się na najwyższe sumy zaległości najbardziej zadłużonych bankrutów z Wrocławia. Długi każdego z czterech rekordzistów z osobna dochodziły do miliona złotych.

fot. mat. prasowe

Liczba wierzycieli osób wnioskujących o upadłość konsumencką

Niemal połowa bankrutów miała od 2-5 wierzycieli.

fot. mat. prasowe

Wiek wnioskodawców

Największą reprezentację posiadały osoby w wieku 31-50 lat.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: