eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inwestorzy na GPW w 2015 r.

Inwestorzy na GPW w 2015 r.

2016-02-26 13:43

Inwestorzy na GPW w 2015 r.

Inwestor © Sven Vietense - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Na Głównym Rynku akcji inwestorzy zagraniczni wygenerowali w 2015 roku 52% obrotów, podczas gdy krajowe instytucje finansowe – 36%. Z kolei na rynku NewConnect w dalszym ciągu najbardziej aktywni są inwestorzy indywidualni – w minionym roku odpowiadali oni za 75% obrotów.

Główny Rynek GPW


W 2015 r., podobnie jak w poprzednich latach, za największą część obrotów na Głównym Rynku akcji GPW odpowiadali inwestorzy zagraniczni. Ta grupa w całym 2015 r. wygenerowała 52% obrotów akcjami, co oznacza wzrost o 3 pkt proc. rdr.

Udział krajowych inwestorów instytucjonalnych wyniósł 36%, czyli o 2 pkt proc. mniej niż przed rokiem. W II pół. 2015 r. wśród instytucji dominowały TFI (udział na poziomie 35%), na drugim miejscu uplasowały się podmioty świadczące usługi animatorów (33%), na trzecim zaś otwarte fundusze emerytalne (15%).

Udział inwestorów indywidualnych w całym 2015 r. wyniósł 12% (-1 pkt proc. rdr), potwierdzając tym samym kilkuletni trend spadkowy udziału tej grupy inwestorów w obrotach, choć tempo spadku wyhamowuje.

NewConnect


Na rynku NewConnect nadal dominującą rolę odgrywają inwestorzy indywidualni, którzy w 2015 r. odpowiadali za 75% obrotów, co oznacza wzrost o 5 pkt proc. rdr. W tym samym okresie inwestorzy zagraniczni odpowiadali za 6% obrotów. Spadek udziału w obrotach na tym rynku przypadł instytucjom krajowym, które w ubiegłym roku wygenerowały obroty na poziomie 19% (w 2014 r. prezentowały one wynik lepszy o 4 pkt proc.). W minionym roku na NewConnect wśród instytucji dominowały firmy, które w II pół. 2015 r. odpowiadały za 56% obrotów akcjami. Rok wcześniej większość obrotów przypadała na TFI. Inwestycje na NewConnect po raz kolejny ograniczyły OFE, które w II połowie 2015 r. odpowiadały za 1% obrotów wszystkich instytucji (w I poł. 2015 r. wynosiły one 2%).

Rynek Instrumentów Pochodnych


Również na rynku derywatów w 2015 r. wiodącą rolę odgrywali krajowi inwestorzy indywidualni. Na rynku kontraktów terminowych ich udział w obrotach kształtował się na poziomie 47% (1-proc. wzrost wobec 2014 r.). Również na rynku opcji udział wyniósł 47%. W 2015 r. udział instytucji krajowych oraz inwestorów zagranicznych w obrotach kontraktami kształtował się odpowiednio na poziomach: 38% i 15%. Na rynku opcji w badanym okresie inwestorzy zagraniczni wygenerowali obroty opcjami na poziomie 12%, a udział instytucji krajowych wyniósł 41%. Należy zauważyć, że udziały w obrotach kontraktami dotyczą całkowitego obrotu wszystkimi rodzajami kontraktów, tzn. kontraktów na indeksy, waluty, akcje, WIBOR i obligacje.

fot. mat. prasowe

Struktura inwestorów na Głównym Rynku akcji

W 2015 roku inwestorzy zagraniczni odpowiadali za 52% obrotów na Głównym Rynku akcji


fot. mat. prasowe

Struktura inwestorów na rynku NewConnect

Inwestorzy indywidualni w 2015 r. odpowiadali za 75% obrotów na rynku NewConnect


fot. mat. prasowe

Struktura inwestorów na rynku kontraktów terminowych

Na rynku kontraktów terminowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach kształtował się na poziomie 47%


fot. mat. prasowe

Struktura inwestorów na rynku opcji

Na rynku opcji w badanym okresie udział instytucji krajowych wyniósł 41%


Informacje o badaniu:


Giełda przeprowadziła badanie udziału różnych grup inwestorów (inwestorzy zagraniczni, krajowi instytucjonalni oraz krajowi indywidualni) w obrotach instrumentami finansowymi na parkiecie w drugim półroczu 2015 r. Zgodnie z przyjętą metodologią udziały poszczególnych grup inwestorów bazują na wynikach ankiety, na którą odpowiadają krajowe biura maklerskie, a także na danych o obrotach zdalnych członków giełdy. Działalność animatorów oraz zarządzanie portfelem klientów zostało potraktowane jako działalność krajowych inwestorów instytucjonalnych. W badaniach uwzględniono obroty sesyjne realizowane na GPW. Dane roczne obliczono na podstawie danych półrocznych.

Oceń

1 2

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.