eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Mikrofirmy: kredyty, pożyczki, depozyty I 2016 r.

Mikrofirmy: kredyty, pożyczki, depozyty I 2016 r.

2016-02-26 11:55

Przeczytaj także: Mikrofirmy: kredyty, pożyczki, depozyty IX 2016 r.


O wiele lepiej sytuację w depozytach mikrofirm można ocenić, jeśli porównać wyniki stycznia z listopadem (wtedy depozyty miały wartość 33 mld zł) oraz z pierwszym miesiącem roku poprzedniego. W stosunku do stycznia 2015 r. wartość depozytów mikrofirm wzrosła o 4,3 mld zł.

fot. mat. prasowe

Depozyty i inne zobowiązania banków wobec przedsiębiorców prywatnych

Wartość depozytów przedsiębiorców indywidualnych na koniec stycznia sięgnęła 34,4 mld zł.


Wysoki poziom depozytów mikrofirm pokazuje, że ich sytuacja finansowa wygląda nieźle, skoro są w stanie generować wolne środki (bo takie na depozyty trafiają). Oznaczają także, że wiele firm może bez problemu sfinansować np. wkład własny, konieczny choćby do wzięcia kredytu inwestycyjnego.

Ale są także dowodem, że małe firmy pozostają nadal ostrożne pod względem inwestycji, skoro nie wykorzystują w ten sposób depozytów, tymczasem wiele z nich bez zwiększenia nakładów na środki trwałe, modernizację produkcji będzie miało kłopot, aby dogonić rynkową konkurencję. A dla małych firm to właśnie konkurencja stanowi największy kłopot w działalności.

Komentarz:
Michał Knitter, dyrektor Departamentu Kredytów w Idea Banku


Pierwszy kwartał to zazwyczaj okres wzrostu zainteresowania kredytem, po relatywnie słabym grudniu, kiedy przedsiębiorcy koncentrują się na zamknięciu roku. Co prawda w grudniu wielu z nich inwestuje w środki trwałe – przede wszystkim samochody - aby zmniejszyć podstawę opodatkowania, ale w dużym stopniu posiłkują się w tym nie kredytem, a leasingiem. Warto przy tym dodać, że koniec zeszłego roku przyniósł wzrost niepewności związanej ze zmianą rządu, ale też wzrost obaw o konwekcje dla biznesu osłabienia złotego. Na początku roku sytuacja się trochę ustabilizowała. Wyjątkiem jest drobny handel, który wciąż nie ma jasności odnośnie tego, jakie sklepy zostaną objęte nowym podatkiem. Widać jednak, że optymistyczne spojrzenie przedsiębiorców na otoczenie rynkowe, przekłada się na decyzje o rozwoju firmy. Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszą się jednak kredyty obrotowe, finansujące bieżącą działalność. Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że niezwykle ważnym parametrem dla nich jest czas dostępu do finansowania, dlatego wyraźnie preferują kanały zdalne.

Marek Siudaj,

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: