eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › BIK o kredytach w 2016 r.: umiar i stabilizacja zamiast rekordów

BIK o kredytach w 2016 r.: umiar i stabilizacja zamiast rekordów

2016-02-26 12:54

BIK o kredytach w 2016 r.: umiar i stabilizacja zamiast rekordów

BIK prognozuje rok kredytowy 2016 © olejx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Miniony rok okazał się rekordowy pod względem wartości udzielonych kredytów konsumpcyjnych. Dobrze działo się również w kredytach mieszkaniowych. Jak będzie w tym roku? Zdaniem BIK, dane makroekonomiczne, trendy rynkowe oraz ostatnie odczyty Indeksów Popytu BIK, pozwalają przypuszczać, że będziemy mieć do czynienia ze stabilizacją wartości sprzedanych kredytów konsumpcyjnych oraz umiarkowanymi wzrostami w odniesieniu do zobowiązań zaciąganych na zakup mieszkania.

Kredyty konsumpcyjne


W ubiegłym roku w bankach oraz SKOK-ach zaciągnięto łącznie 7,3 mln kredytów konsumpcyjnych, co jest równoznaczne z 4,5-procentowym spadkiem względem poprzedniego roku. Jeżeli jednak przyjrzeć się wartości udzielonych kredytów, to okazuje się, że w tym przypadku odnotowano wzrost rzędu 4,2 proc. (79,5 mld zł w 2015 r. wobec 77,8 mld zł w 2014 r.).

Główne trendy na rynku kredytów konsumpcyjnych:


  • spadek liczby kredytów udzielanych na niskie kwoty (do 15 tys. zł),
  • wzrost liczby zobowiązań na wysokie kwoty (powyżej 15 tys. zł).

W rezultacie tego średnia kwota udzielonego kredytu podskoczyła w minionym roku o 9,1 proc., sięgając poziomu 10,8 tys. zł.
- Wartość udzielonych kredytów konsumpcyjnych przez banki w 2015 r. była rekordowa, jednak wzrost wartości kredytów nie wynikał z liczby udzielonych kredytów, lecz ze wzrostu średniej kwoty zaciągniętego kredytu - mówi dr Mariusz Cholewa, prezes BIK. - Do spadku liczby kredytów na niższe kwoty przyczyniła się konkurencja aktywnych w tym segmencie firm pożyczkowych. Z drugiej strony banki doceniając lojalnych klientów, posiadających długoterminową relację z bankiem, oferują im kredyty na wyższe kwoty. Jakość udzielonych kredytów konsumpcyjnych w ostatnich latach jest na dobrym, stabilnym poziomie - docelowa szkodowość kredytów nie przekracza 4 procent – dodaje prezes Zarządu BIK.

fot. olejx - Fotolia.com

BIK prognozuje rok kredytowy 2016

Będziemy mieć do czynienia ze stabilizacją wartości sprzedanych kredytów konsumpcyjnych oraz umiarkowanymi wzrostami w odniesieniu do zobowiązań zaciąganych na zakup mieszkania.


Kredyty mieszkaniowe


Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w 2015 r. wzrosła o 3,0 proc., natomiast liczba udzielonych kredytów była podobna jak rok wcześniej. W analizowanym okresie banki udzieliły 196,5 tys. kredytów na łączną kwotę 41,8 mld zł. Dla porównania w 2014 r. było to 194 tys. kredytów o wartości 40,4 mld zł. Od trzeciego kwartału 2015 r. dynamiki udzielanych kredytów w porównaniu do analogicznych kwartałów 2014 r. w ujęciu wartościowym były dodatnie, a rekordowym był ostatni kwartał roku zarówno w ujęciu wartościowym jak i liczbowym.

Przydatne linki:
Kredyty hipoteczne


- Od wakacji zaczęliśmy obserwować wzrost zainteresowania klientów kredytami mieszkaniowymi objawiający się wzrostami wartości składanych wniosków kredytowych. Przełożyło się to na bardzo dobry 4 kwartał, w którym wartość udzielonych kredytów wzrosła o 15,4% a liczba o 10,5% względem 4 kw. 2014 r. – podsumowuje prezes Zarządu BIK.

fot. mat. prasowe

Portfel kredytów mieszkaniowych

Udział wartości kredytów opóźnionych w spłacie pow. 90 dni sięga 2,8%

- Ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych pod koniec roku można wyjaśnić sprzyjającym otoczeniem makroekonomicznym, w tym utrzymującymi się w długim okresie niskimi stopami procentowymi, oraz impulsami regulacyjnymi: perspektywą podniesienia wkładu własnego do 15% od stycznia 2016 r., rozszerzeniem i jednocześnie planowanym zakończeniem programu wsparcia MdM – dodaje prezes Cholewa.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.