eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Koszt kredytu hipotecznego: indeks II 2016

Koszt kredytu hipotecznego: indeks II 2016

2016-02-26 11:41

Koszt kredytu hipotecznego: indeks II 2016

Koszt zakupu mieszkania najwyższy od 17 miesięcy © ninelutsk - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Luty był kolejnym miesiącem wzrostu kosztu kredytu wywołanego wprowadzeniem podatku bankowego. Tym razem jednak nie tylko zdrożał kredyt, ale też więcej za mieszkania zażądali ich właściciele. Efekt? Koszt zakupu mieszkania jest najwyższy od 17 miesięcy – wynika z szacunków Lion’s Bank i portalu nieruchomości Morizon.pl.
Wartość indeksu kosztu kredytu (IKK) w lutym br. osiągnęła poziom 82,1 pkt. Czym jest indeks stworzony przez Lion’s Bank i portal nieruchomości Morizon.pl? Ma on za zadanie w prosty sposób prezentować, jak zmienia się miesięczna rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania w dużym polskim mieście. Co miesiąc badamy więc, biorąc pod uwagę ceny nieruchomości i warunki kredytowe, z jaką ratą musiałby liczyć się potencjalny nabywca mieszkania. Aktualna wartość sugeruje, że chcąc kupić mieszkanie na kredyt w jednym z 10 największych polskich miast, trzeba się liczyć z kosztem wyraźnie wyższym niż przed miesiącem (2,6%).

Luty był więc już trzecim z rzędu miesiącem, w którym drożał zakup mieszkania na kredyt. Gros tego przyrostu wynika z faktu wprowadzenia podatku bankowego. Ten w prosty sposób doprowadził do wzrostu marż kredytów hipotecznych, a więc też oprocentowania kredytów. W efekcie dziś średnia marża kredytowa dla dobrze zarabiającego singla, który chciałaby się zadłużyć na 30 lat z jak najniższym wkładem własnym wynosi około 2,1%, podczas gdy w grudniu 2015 roku szacowana była na około 1,7%.

Kredyt jest więc droższy, ale to nie jedyny problem, z jakim zetkną się potencjalni nabywcy w bankowych oddziałach. Banki są bowiem mniej skłonne do samego udzielania kredytów. Trzyosobowa rodzina z dochodem 5 tys. zł netto miesięcznie mogła w lutym pożyczyć na mieszkanie około 380 tys. zł. To o 69 tys. zł mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Ceny bez zmian


Luty przyniósł także inne negatywne informacje dla kupujących. Po raz pierwszy w historii badania prowadzonego przez Morizon.pl dane sugerują 2-proc. wzrost cen ofertowych używanych mieszkań. Najmocniej widać to na przykładzie Warszawy, Gdańska i Łodzi, gdzie zanotowano wzrosty median cen o 3-4% (m/m). Odczyty te muszą zostać potwierdzone w kolejnych miesiącach, aby wysnuwać na ich podstawie jakieś wnioski. Niemniej wymagania cenowe sprzedających nigdy wcześniej w historii badania nie wrosły tak dynamicznie i ma to negatywny dla kupujących wpływ na wzrost IKK w lutym br.

Kawalerka za 583 zł miesięcznie


Z jakimi więc ratami wiąże się zakup mieszkania na kredyt? Gdyby dziś zadłużyć się na 30 lat z 20-proc. wkładem własnym na popularne dwupokojowe mieszkanie w jednym z 10 największych polskich miast, trzeba się liczyć z ratą na poziomie 972 zł (średnia dla badanych miast). Jest to wynik o 24 zł wyższy niż miesiąc temu, ale już o 46 zł wyższy niż w grudniu 2015 roku. Do obliczeń założono, że kredyt zaciągany jest na 30 lat. Póki co podwyżki marż i zanotowane w lutym wzrosty cen przekładają się więc na łączny wzrost kosztu zakupu mieszkania dwupokojowego o 17 tys. zł. W przypadku kawalerek miesięczną ratę można dziś oszacować na 583 zł miesięcznie, a trzypokojowych lokali na 1458 zł miesięcznie. Łączny koszt zakupu wzrósł więc względem wyniku z grudnia 2015 r. o niecałe 10 tys. zł w przypadku kawalerki i 25 tys. zł w przypadku mieszkania trzypokojowego.

W poszczególnych miastach wyniki te byłyby oczywiście bardzo zróżnicowane. Najwyższe byłyby w Warszawie, gdzie zadłużając się na trzy pokoje trzeba oddawać do banku przeciętnie 2248 zł miesięcznie. Przy wyborze dwóch pokoi ratę oszacować można na 1498 zł miesięcznie, a w przypadku kawalerki 899 zł miesięcznie. Na drugim biegunie są takie miasta jak Bydgoszcz, Łódź i Katowice. Tam kupując kawalerkę na kredyt trzeba się liczyć z miesięczną ratą na poziomie 410 - 440 zł miesięcznie. W przypadku dwóch pokoi byłoby to 680 - 740 zł, a trzech około 1020 - 1110 zł.

fot. mat. prasowe

Indeks kosztu kredytu

Indeks kosztu kredytu tworzony jest na podstawie cen nieruchomości i warunków kredytowych w danym miesiącu


fot. mat. prasowe

Koszt kredytu mieszkaniowego w wybranych miastach

Miesięczna rata na mieszkanie w Łodzi jest ponad dwukrotnie niższa niż w Warszawie


fot. mat. prasowe

Wysokość raty kredytu na zakup kawalerki w poszczególnych miastach

W Łodzi, Katowicach i Bydgoszczy rata kredytu jest najniższa - wynosi poniżej 500 zł

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.