eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Wakacje za granicą: zadbaj, aby nie wrócić z gigantycznym długiem

Wakacje za granicą: zadbaj, aby nie wrócić z gigantycznym długiem

2016-02-25 10:12

Wakacje za granicą: zadbaj, aby nie wrócić z gigantycznym długiem

Warto mieć ubezpieczenie turystyczne © tashatuvango - Fotolia.com

Prawie 800 tys. zł za tydzień w szpitalu i transport do Polski – na takie koszty został narażony turysta z Polski, który ciężko zachorował podczas pobytu w egzotycznym kraju. Co zrobić by uniknąć takiej sytuacji radzi Monika Grabowska, dyrektor Działu Produktów i Rozwoju w Diners Club Polska.
Choć pechowy podróżnik miał wykupioną polisę, standardowy pakiet ubezpieczeniowy zaoferowany przez biuro podróży nie pokrył ogromnych kosztów świadczenia. Rodzina poszkodowanego martwi się dziś nie tylko o jego zdrowie, ale także o to jak spłacić olbrzymi dług za leczenie i transport medyczny do kraju.
- Przed wyjazdem na urlop czy wycieczkę poświęcamy sporo czasu na znalezienie biura podróży, biletu w dobrej cenie czy odpowiedniego hotelu. Zapominamy natomiast o zapewnieniu sobie i bliskim odpowiedniego ubezpieczenia. Ta nieszczęśliwa sytuacja pokazuje jak bardzo jest ono istotne, szczególnie podczas wyjazdów – mówi Monika Grabowska.

Jak podało biuro podróży TUI aż 60 proc. klientów nie wykupuje dodatkowego ubezpieczenia, a wśród tych, którzy wybierają się na wyjazd last minute nie decyduje się na nie aż 80 procent. W innych biurach jest podobnie.
- Polacy wyjeżdżając niechętnie ponoszą dodatkowe koszty, ale trzeba sobie uświadomić, że oszczędzając na ubezpieczeniu, możemy ściągnąć na siebie duże kłopoty. Z drugiej strony nie warto przepłacać za zbędne elementy ubezpieczenia. Dlatego zawsze należy sprawdzić jaki zakres oraz jakie kwoty zostały określone w ogólnych warunkach ubezpieczenia – radzi Monika Grabowska.

Przy wyjazdach w granicach Unii Europejskiej warto pamiętać o wyrobieniu karty EKUZ, wydawanej w Polsce przez NFZ. Należy jednak zwrócić uwagę, że gwarantuje ona jedynie podstawową opiekę zdrowotną w krajach europejskich i to płatną w większości państw nawet dla posiadacza karty. Warto uzupełnić ją zatem odpowiednim ubezpieczeniem.

fot. tashatuvango - Fotolia.com

Warto mieć ubezpieczenie turystyczne

Wybierając wakacyjną polisę w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić zakres świadczeń, sumę gwarantowanego ubezpieczenia i wyłączenia - ich lista powinna być jak najkrótsza.


Na co warto zwrócić uwagę?


Wybierając wakacyjną polisę w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić zakres świadczeń, sumę gwarantowanego ubezpieczenia i wyłączenia - ich lista powinna być jak najkrótsza. W przypadku podstawowej polisy, którą biura podróży mają obowiązek zagwarantować, powinniśmy spodziewać się ograniczonego zakres świadczeń i licznych wyłączeń. Podstawowe polisy mogą nie obejmować schorzeń przewlekłych, np. astmy, cukrzycy lub nadciśnienia. Często wykluczeniem objęta jest też pomoc medyczna dla kobiet w ciąży.

Wartość polisy powinna być dopasowana do miejsca, w które się wybieramy.
- Koszty opieki medycznej różnią się w poszczególnych krajach. Warto więc dowiedzieć się jakie są ceny wizyty u lekarza i koszty leczenia ambulatoryjnego w miejscu, do którego się udajemy. Koszt transportu medycznego jest wprost proporcjonalny do odległości. Wybierając się w dalsze zakątki świata, jesteśmy zatem narażeni na większy koszt awaryjnego powrotu do kraju – mówi Monika Grabowska.

Jeśli zamierzamy spędzić wakacje aktywnie, należy sprawdzić czy nasze ubezpieczenie obejmuje uprawiane sporty. Niektóre polisy nie chronią w wypadkach związanych z np. nurkowaniem czy wspinaczką, a nawet pływaniem na niestrzeżonych przez ratownika kąpieliskach. Wykluczeniem bywają też objęte, zdawałoby się bezpieczne i popularne sporty, takie jak narciarstwo czy jazda rowerem.

Kiedy dodatkowe ubezpieczenie nie jest potrzebne?


Zanim wykupimy dodatkową polisę upewnijmy się czy odpowiedniej ochrony nie zapewnia już ubezpieczenie zawarte w używanych przez nas produktach finansowych, np. kartach płatniczych.
- Na rynku są dostępne karty kredytowe i obciążeniowe, które zapewniają polisę obejmującą koszty leczenia i assistance, nie wykluczając chorób przewlekłych i ciąży oraz ubezpieczenie OC w życiu prywatnym na wysoką kwotę. Co istotne zwłaszcza dla podróżujących biznesowo, niektóre zapewniają też pomoc w razie odwołania, przerwania czy opóźnienia podróży. Takie usługi są bezpłatne w przypadku pokrycia kartą przynajmniej części kosztów podróży – mówi Monika Grabowska.

Niektórzy wystawcy kart wychodzą zawierają w swoich produktach dodatkowe ubezpieczenie sprofilowane pod osoby jeżdżące na rowerze czy nartach. Taka polisa oprócz bogatego pakietu podstawowego zawiera też dodatkowe ubezpieczenie zapewniające assistance, NNW oraz OC. Ubezpieczenie obejmuje też nasz sprzęt sportowy.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

2 2

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • muka65 / 2016-03-23 15:43:10

    Wziąłem kartę diners club na firmę, tzn. dla siebie bo głównie latam w delegacje, ale jak na wakacje to tez mi się przydaje. Rodzinę "zatrudniłem" w firmie i dzięki temu oni tez sa ubezpieczeni, bo do 3 pracowników można na tę kartę wziąć. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.