eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › 500 zł na dziecko: wniosek złożysz za pośrednictwem bankowości elektronicznej

500 zł na dziecko: wniosek złożysz za pośrednictwem bankowości elektronicznej

2016-02-24 10:55

500 zł na dziecko: wniosek złożysz za pośrednictwem bankowości elektronicznej

Wniosek o 500 zł na dziecko za pośrednictwem bankowości elektronicznej © AntonioDiaz - Fotolia.com

W ramach prac prowadzonych w Ministerstwie Cyfryzacji związanych z przygotowaniem do wdrożenia regulacji ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, wyprowadzono rozwiązania mające na celu umożliwienie wnioskodawcom składanie wniosków o świadczenie w ramach Programu 500+ za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
Proces będzie mógł być realizowany przez banki w oparciu o kilka alternatywnych scenariuszy, dwa z nich wyglądać będą następująco:

Pierwszy z nich zakłada możliwość uwierzytelniania tożsamości osoby, która składa wniosek o świadczenie przez logowanie się wnioskodawcy do bankowości elektronicznej. Następnie wnioskodawca będzie przekierowywany na Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych celem utworzenia konta i elektronicznego złożenia wniosku.

Drugie rozwiązanie przewiduje możliwość złożenia wniosku bezpośrednio za pośrednictwem bankowości elektronicznej, który następnie przekazywany będzie do właściwego organu. Składanie wniosków za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej zostało przy tym zrównane ze składaniem wniosków opatrzonych własnoręcznym podpisem.

Banki będą miały możliwość świadczenia powyższych usług od dnia wejścia w życie przepisów ustawy, tj. od 1 kwietnia 2016 r.

Przyjęte rozwiązanie istotnie ułatwi klientom składanie wniosków o świadczenia bez konieczności osobistego udania się do urzędu. To unikalne rozwiązanie jest realizowane w ramach współpracy sektora bankowego z sektorem publicznym. Jest jednocześnie pierwszym etapem wykorzystania prywatnych mechanizmów identyfikacji elektronicznej w sektorze publicznym.

dr Paweł Widawski, Dyrektor Zespołu Systemów Płatniczych, Bankowości Elektronicznej i Bezpieczeństwa Banków w

Piotr Brewioski, radca prawny – Koordynator, Zespół Prawno-Legislacyjny

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.