eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › 9 rad dla freelancera: jak zarządzać budżetem domowym?

9 rad dla freelancera: jak zarządzać budżetem domowym?

2016-02-23 00:35

Przeczytaj także: Dlaczego warto zostać freelancerem?


5. Wykorzystaj nadwyżki finansowe


Rozsądnie gospodaruj dodatkowymi wpływami finansowymi, takimi jak premie, wynagrodzenie za dodatkowe zlecenia, trzynastki. Takie dodatkowe dochody nie powinny służyć beztroskiej konsumpcji, a budowaniu bezpieczeństwa finansowego.

6. Jeśli pożyczasz, rób to rozsądnie


Mądrego pożyczania też warto się nauczyć. Pożyczając, trzeba dokładnie obliczyć, ile wyniesie miesięczna rata przy spłacaniu kredytu. Warto korzystać z usług podmiotów, których warunki pożyczkowe są przejrzyste i znać, choć w podstawowym stopniu, pojęcia, którymi operują pożyczkodawcy. Zdarza się, że na rynku oferowane są nieoprocentowane pożyczki, ale zapomina się o prowizjach dla instytucji udzielających pożyczki. A te mogą być nawet kilkudziesięcioprocentowe.

7. Zainwestuj nadwyżki finansowe


Podstawową zasadą bezpieczeństwa jest inwestowanie w kilka projektów równocześnie, nawet jeśli do dyspozycji mamy relatywnie niewielki kapitał. Pozwala to zbilansować inwestycje oraz uwzględnia fakt, że najwyższy zysk zapewniają inwestycje obciążone największym ryzykiem.

8. Dywersyfikuj dochody. Wykorzystaj swoje umiejętności


Jeśli jesteś samozatrudniony, wykorzystaj swoje umiejętności i możliwości, jakie daje internet. Twoim źródłem dochodu nie musi być tylko jedna praca. Możesz robić to, co umiesz i lubisz, a przy tym zarabiać. Umiesz szyć, pływać, tańczyć, znasz język. Świetnie! Podziel się tymi umiejętnościami ze światem. Daj ogłoszenie w internecie, poszukaj wśród swoich znajomych. Może ktoś potrzebuje przeróbek krawieckich, chce przetłumaczyć tekst na niemiecki albo potrzebuje nauczyciela pływania. Internet ułatwia znalezienie osób mających zapotrzebowanie na usługi lub produkty, które możesz im dostarczyć i przy tym zarobić.

9. Wymiana zamiast pieniędzy


Nie wszystko trzeba kupić. Dla naszego budżetu lepiej będzie, jeśli się wymienimy, pożyczymy, skorzystamy z zasobów innych. W elastycznej gospodarce na znaczeniu zyskuje filozofia współdzielenia, która staje się coraz popularniejszą formą zaspakajanie potrzeb.
- Lepiej jest np. wypożyczyć sprzęt sportowy z którego korzystamy kilka dni w roku, niż go kupić. To pomaga zredukować jednorazowe duże wydatki i nie uszczupla tak domowego budżetu – wyjaśnia Joanna Tokarska z Kokos.pl, platformy finansów społecznościowych.

Społecznościowy charakter mają również finanse. Internauci, pożyczają sobie wzajemnie pieniądze, a nawet wymieniają między sobą walutę. Ta forma dzielenia się jest popularna szczególnie wśród młodych dorosłych. Osoby między 25 a 35 rokiem życia są największą grupą wiekową, korzystającą z serwisu Kokos.pl.
– To osoby zaprzyjaźnienie z technologią, które na rynku pracy znalazły się niewiele przed albo już w trakcie kryzysu gospodarczego. Elastyczność, czy to czasu pracy, czy form pozyskiwania środków, została im poniekąd narzucona, ale równie dobrze sami ją wybierają. Głównie dlatego, że pozwala im na zachowanie wolności i realizowanie własnych planów - dodaje Tokarska.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Pomnóż 500 zł na dziecko

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: