eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Finansowe postanowienia noworoczne: jak je wspomóc?

Finansowe postanowienia noworoczne: jak je wspomóc?

2016-02-12 12:11

Przeczytaj także: Oszczędzanie. Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?


Uporządkowany budżet domowy


“Budżet to mówienie Twoim pieniądzom dokąd mają iść, zamiast zastanawiania się, dokąd one same sobie poszły” – ten cytat amerykańskiego autorytetu w zakresie finansów osobistych Dave’a Ramseya może być dla nas jednym z drogowskazów na 2016 rok. Przejmując kontrolę nad naszymi finansami sami decydujemy, na co zostaną przeznaczone nasze pieniądze. W stworzeniu uporządkowanego, domowego budżetu może nam pomóc kilka cennych wskazówek:
  • Przygotujmy prosty szablon – wystarczy, aby zawierał on nasze stałe i okazjonalne wydatki i przychody oraz plan oszczędzania. Raz przygotowany budżet możemy umieścić w widocznym miejscu i na bieżąco go kontrolować
  • Przygotujmy „fundusz awaryjny” – odłóżmy zawczasu rezerwową kwotę (np. 1000 zł), umożliwiającą poradzenie sobie w sytuacji, kiedy nasza wola osłabnie lub będziemy musieli ponieść nieprzewidziane wydatki
  • Zaangażujmy członków rodziny do pomocy – ich motywacja może okazać się kluczowa. W przygotowaniu budżetu domowego i walce o zmianę finansowych nawyków nie musimy pozostawać sami.

Wyjście z długów


Przygotowanie budżetu domowego i rozpoczęcie oszczędzania powinny na przyszłość wystarczająco zabezpieczyć nas finansowo. Co jednak, jeśli w nowy rok wkroczyliśmy z długami? Wyjście z nich powinno być jednym z naszych głównych postanowień noworocznych. Terminowo regulujmy swoje zobowiązania, stosując się do następujących zasad:
  • Regularnie kontaktujmy się z bankiem – dzięki temu nasz wierzyciel będzie wiedział, że nie uchylamy się od spłacenia pożyczki czy kredytu, ale mamy przejściowe kłopoty finansowe. Brak działań może skończyć się wpisaniem na listę dłużników przez wierzyciela, a obecność na niej może skutkować problemami np. z otrzymaniem kredytu czy dokonywaniem zakupów na raty.
  • Ograniczmy wydatki - zaciśnięcie finansowego pasa jest konieczne, jeśli chcemy na powrót zyskać budżetową stabilność. Róbmy zakupy z głową, bez emocji, najlepiej mając przy sobie wcześniej przygotowaną listę. Kierujmy się wyłącznie swoimi potrzebami, a nie impulsami zakupowymi.
  • Przestańmy oglądać się na innych – aby w przyszłości unikać długów, musimy również zmienić nasz sposób myślenia o finansach. Od pierwszego dnia nowego roku pamiętajmy o samodzielnym wyznaczaniu celów, które mają być dla nas ważne. Nie porównujmy się z innymi i unikajmy członkostwa w finansowym „wyścigu szczurów”.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: