eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Finansowe postanowienia noworoczne: jak je wspomóc?

Finansowe postanowienia noworoczne: jak je wspomóc?

2016-02-12 12:11

Finansowe postanowienia noworoczne: jak je wspomóc?

Czy realizujemy już noworoczne postanowienia finansowe? © Marek - Fotolia.com

Pierwszy miesiąc nowego roku za nami. Jak nam idzie realizacja postanowień noworocznych? Z badań CBOS i OBOP, prowadzonych regularnie od kilku lat wynika, że rok w rok co drugi Polak szykuje listę postanowień noworocznych. Niestety, tylko co dwudziesty z nas jest w stanie wytrwać w swoich noworocznych postanowieniach. Czy udało się nam wprowadzić w życie nowy, efektywniejszy system zarządzania pieniędzmi?

Przeczytaj także: Oszczędzanie. Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Bardzo chętnie planujemy i zobowiązujemy się do dużych zmian – również finansowych - którym jednak później nie jesteśmy w stanie sprostać. Po pierwszym miesiącu nowego roku możemy zweryfikować, jak nam poszła realizacja postanowień noworocznych. Jeśli nie jesteśmy przekonani co do efektów nowego systemu zarządzania pieniędzmi, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które umożliwią nam efektywne zarządzanie domowym budżetem w 2016 roku.

Oszczędzanie bez kłopotów


Jednym z głównych noworocznych postanowień Polaków związanych z finansami jest rozpoczęcie oszczędzania. Realizacja tego postanowienia nie musi być trudna. Wystarczy przestrzegać kilku zasad skutecznego oszczędzania, co pomoże nam o wiele łatwiej odkładać pieniądze. Oto najważniejsze podpowiedzi, dzięki którym poprawimy swoje finansowe bezpieczeństwo:
  • Konkretyzujmy cel oszczędzania: określenie konkretnego celu odkładania pieniędzy z pewnością zmotywuje nas do utrzymania postanowienia w mocy. Pamiętajmy, aby wyznaczyć sobie cele krótkoterminowe, związane z realizacją marzeń i planów (wyjazd wakacyjny, remont mieszkania czy kupno nowego sprzętu elektronicznego), jak również długoterminowe (np. oszczędności na emeryturę).
  • Zadbajmy o regularność:
    - Istotne jest to, aby wyrobić w sobie nawyk comiesięcznego odkładania określonej sumy. Najlepiej zająć się tym od razu po wypłacie, ponieważ z każdym kolejnym dniem i z każdym kolejnym wydatkiem, będzie nam coraz trudniej odłożyć nawet drobną kwotę. Spróbujmy na początek przeznaczać na oszczędności około 10-15% tego, co zostaje z naszej wypłaty po opłaceniu czynszu, rachunków i uregulowaniu stałych wydatków. Jeśli planujemy w danym miesiącu większe wydatki, odłóżmy cokolwiek, choćby 50 złotych. Ważne, aby przyzwyczaić się do regularnego, comiesięcznego gromadzenia funduszy – sugeruje Agnieszka Mielniczuk, ekspert eurobanku ds. produktów oszczędnościowych.
  • Zmniejszmy wydatki na rachunki: niezależnie od tego, w jakiej sytuacji finansowej się znajdujemy, zawsze możemy poszukać dodatkowych finansów w naszym domowym budżecie poprzez ograniczenie wydatków na rachunki. Czy naprawdę potrzebujemy telefonu stacjonarnego, jeśli korzystamy z komórki? Czy dojazd do pracy samochodem jest dla nas bardziej korzystny finansowo niż komunikacją miejską? Także zakup żarówek energooszczędnych oraz wyłączanie nieużywanego sprzętu elektronicznego może dobrze wpłynąć na stan naszego domowego budżetu. To tylko przykładowe wydatki, które mogą wzbudzić uśmiech i być powodem do żartów, ale po wprowadzeniu tych zmian i po podsumowaniu wszystkich kosztów zazwyczaj okazuje się, że rocznie można w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.
  • Korzystajmy z odpowiednich produktów finansowych: naprzeciw potrzebom osób, które postanawiają wraz z nowym rokiem gromadzić oszczędności, wychodzą również banki. Przygotowują one produkty finansowe, zachęcające odbiorców do gromadzenia oszczędności.
    – Lokaty terminowe gwarantują bezpieczne pomnażanie oszczędności oraz pewny zysk. Co więcej, mobilizują nas do wytrwania w postanowieniu oszczędzania, ponieważ bank wypłaca zgromadzony kapitał wraz z odsetkami zwykle na koniec okresu umowy. Aby zatem nieco zarobić, nie powinniśmy zrezygnować przed czasem. Lokaty to wciąż najatrakcyjniejsza dla większości klientów forma oszczędzania, skierowana do wszystkich szukających bezpiecznych rozwiązań finansowych. Żeby założyć lokatę wystarczy niewielka kwota - w zależności od banku, jaki wybierzemy – nawet 200 do 1000 zł. Warto przy tym korzystać z nowych technologii, bo banki obecnie często najwyższe oprocentowanie proponują dla lokat zakładanych przez Internet lub w aplikacji mobilnej - podkreśla Agnieszka Mielniczuk, ekspert eurobanku ds. produktów oszczędnościowych.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: