eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Ceny ropy osłabiają dolara

Ceny ropy osłabiają dolara

2006-01-28 14:13

Ceny ropy osłabiają dolara

© fot. mat. prasowe

Czarne chmury nad stosunkami politycznymi Zachodu z Iranem oraz zagrożenie dostaw ropy z Nigerii wpłynęło na rekordowe ceny ropy na rynkach światowych, co osłabiło atrakcyjność dolara na początku tygodnia. Pozostające w tle, ale nie lekceważone, groźby ataków terrorystycznych oraz informacje o rosnącym deficycie USA zniechęcały do inwestowania w amerykańską walutę.

Przeczytaj także: Przyjęcie budżetu fałszywym sygnałem stabilizacji

Piątkowe spadki na Wall Street nie wróżyły zmiany tej tendencji. Kroplą przelewającą czarę były wieści płynące z EBC, obrazujące zaniepokojenie o stabilność cen w eurolandzie. Silne euro niweluje oczekiwania inflacyjne i wzmacnia oczekiwania na podniesienie przez ECB stóp w strefie suro. Wizja wcześniejszej podwyżki stóp wywołała falę spekulacji, która zaczęła się na rynku azjatyckim. Kurs EUR/USD został wywindowany do poziomu 1,2280, co oznaczało prawie 2 gr zysku w porównaniu do piątkowego popołudnia.

W środę inwestorzy postanowili wykorzystać bardzo dobrą wartość wskaźnika nastrojów wśród niemieckich konsumentów (102 pkt. wobec oczekiwanych 99,7 pkt.) i przypuścili szturm na poziom 1,23 dolara za euro. Walka popytu z podażą była zacięta, jednak dolar okazał się godnym przeciwnikiem i ostatecznie bykom nie udało się utrzymać wzrostów. Amerykańska waluta zaczęła się wzmacniać nie reagując nawet na znacznie gorsze od prognozowanych dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym. Czwartkowy dzień na rynku międzynarodowym przebiegał spokojnie. Kurs EUR/USD ustabilizował się w przedziale 1,2220-70.

Rynek zdawał się oczekiwać na piątkowe dane dotyczące PKB w IV kwartale w USA oraz na wtorkowe posiedzenie FOMC w sprawie stóp procentowych. W piątek, jeszcze przed publikacją danych od PKB, kurs EUR/USD spadł poniżej poziomu 1,22, co może być również utożsamiane z realizacją przez część inwestorów zysków. Euro, pod wpływem gorszych danych ze Szwajcarii, oddało część zysków z początku tygodnia. PKB w USA wzrósł o 1,1 proc. wobec prognoz na poziomie 2,8 proc. Kurs EUR/USD wzbił się ponad poziom 1,22. Popyt raz jeszcze zatryumfował.

Ze względu na międzynarodowy charakter dolara i silną pozycję amerykańskich rynków finansowych decyzje amerykańskiego banku centralnego mają znaczny wpływ na całą światową gospodarkę. Fed 13 razy z rzędu podnosił stopy procentowe, w celu zmniejszania presji inflacyjnej oraz utrzymywania równowagi w odniesieniu do wzrostu gospodarczego. Prognozuje się, że styczniowe posiedzenie Fed może być jednym z ostatnich skutkujących podwyżką stóp.

fot. mat. prasowe


Rekomendacje
Wtorkowa decyzja Fed w sparwaie stóp procentowych w USA nie powinna mieć znaczącego wpływu na kurs EUR/USD.
Wiekszą uwagę inwestorzy będą przykładali do czwartkowej decyzji EBC. Podniesienie stóp w Strefie Euro może poskutkować wzrostem kursu EUR/USD.


oprac. : Krzysztof Kowalczyk / WGI Dom Maklerski WGI Dom Maklerski

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: