eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dane z USA wzmacniają złotego

Dane z USA wzmacniają złotego

2006-01-27 17:31

Dane z USA wzmacniają złotego

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Pierwsze godziny piątkowego handlu na rynku walutowym przyniosły osłabienie złotego wobec dolara i do euro. Wyprzedaż naszej waluty po części można wytłumaczyć kolejnymi spekulacjami na temat terminu wcześniejszych wyborów oraz zamieszaniem wokół tzw. pakt stabilizacyjnego.

Przeczytaj także: Przedterminowe wybory wciąż straszą

Krążąca w kuluarach sejmowych data 26 marca, jako termin przyspieszonych wyborów jest bardzo niekorzystna z punktu widzenia złotego. Oznacza ona, że wybory odbyłby się dwa tygodnie przed wyborami na Węgrzech. Nałożenie się dwóch kampanii wyborczych może być elementem, który będzie sprzyjał realizacji zysków. Zwłaszcza w świetle czwartkowej informacji, że Standard&Poor’s umieścił Węgry na liście obserwacyjnej z perspektywą negatywną, co spowodowało skokowe osłabienie forinta.

Popołudniowe umocnienie złotego było spowodowane wyprzedażą dolara na rynku międzynarodowym po dużo słabszych danych z USA. Produkt Krajowy Brutto w USA, jak wstępnie prognozuje amerykański Departament Handlu, wzrósł w IV kwartale 2005 roku o 1,1%, podczas, gdy średnia rynkowych prognoz wynosiła 2,8 proc. Kurs USD/PLN zareagował spadkiem o prawie 2 gr do poziomu 3,1250.

Krótkoterminowa prognoza
Niepewność polityczna będzie bujała złotym. Jeśli sytuacja polityczna się nie wyklaruje, bardzo prawdopodobnym scenariuszem dla polskiej waluty jest względna stabilizacja wobec euro w przedziale 3,80-3,87. Z kolei kurs USD/PLN może silniej reagować na ruchy eurodolara na rynku międzynarodowym.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY
Piątkowy ranek zaczął się leniwie, kurs EUR/USD konsolidował się w przedziale 1,22-1,2219. Sytuacja ta trwała do godz.11:30, kiedy słabe dane ze Szwajcarii (indeks KOF wyniósł 1,22 pkt wobec oczekiwanych 1,40) zostały przez inwestorów zinterpretowane jako moment do realizacji zysku z pierwszej połowy tygodnia. Rozpoczęła się wyprzedaż euro. Kurs EUR/USD spadł poniżej poziomu 1,22.

Jednak sytuacja na parze eurodolar nie była jeszcze przesądzona. Bardzo złe dane, świadczące o słabym wzroście PKB w USA w IV kw. ( 1,1 proc. wobec oczekiwanych 2,8 proc.) oraz wyższy od przewidywanego deflator (3 proc. wobec przewidywanych 2,7 proc.), będący miarą przeciętnego wzrostu cen wszystkich dóbr i usług w kraju, były bodźcem do wybicia kursu EUR/USD ponad poziom 1,22.

O godz.15:40 za euro płacono 1,2222 dolara.

Krótkoterminowa prognoza
Gorsze dane ze Stanów mogą niepokoić, jednak nie powinny wpłynąć na wtorkowa decyzję Fed w sprawie stóp procentowych. Rynek oczekuje kolejnej podwyżki do 4,5 proc. Większe emocje będzie budziła decyzja EBC w sprawie stóp w strefie euro. Podwyżka stóp może umocnić walutę europejską.

oprac. : Maciej Chojnacki / WGI Dom Maklerski WGI Dom Maklerski

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: