eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polacy chętnie zaciągają kredyty gotówkowe

Polacy chętnie zaciągają kredyty gotówkowe

2016-02-03 13:27

Polacy chętnie zaciągają kredyty gotówkowe

Polacy chętnie zaciągają kredyty gotówkowe © olejx - Fotolia.com

Polacy chętnie korzystają z oferty firm pożyczkowych w nagłych i wyjątkowych sytuacjach, lub by realizować spontaniczne zakupy. Im starsza osoba, tym bardziej rozpatruje zadłużenie się z myślą o bliskich niż o sobie. Przy wyborze oferty wciąż najważniejsze są koszt całkowity oraz oprocentowanie – to jedne z głównych wniosków wynikających z badania „Pożyczanie pieniędzy – wzorce postępowania w przypadku nagłych potrzeb finansowych”, przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Net Credit.

Chętnie pożyczamy pieniądze


Z przeprowadzonych badań wynika, że zdecydowanej większości respondentów zdarzyło się kiedykolwiek pożyczyć pieniądze. W tym względzie wiek nie odgrywa większej roli (średnia wyniosła 83%), lecz można zauważyć, że stosunkowo częściej pożyczają ludzie w wieku 39-50 lat (86%), a najrzadziej w wieku 51-55 lat (75%). Ma to miejsce zwykle w sytuacjach nagłych, bądź kiedy wydatek jest „nadprogramowy” (średnio 33% respondentów stwierdziło, że warto się zadłużyć, aby nabyć rzecz lub usługę nie będącą niezbędną). Dzieje się tak mimo deklarowanych oszczędności średnio przez 65% respondentów oraz deklaracji, że oszczędzanie/zbieranie środków na jakiś cel jest generalnie lepsze niż zapożyczanie się (90% odpowiedzi).
Te dane w zestawieniu ze sobą pokazują kilka ciekawych rzeczy. Przede wszystkim, i co cieszy, Polacy są coraz lepiej wyedukowani ekonomicznie, co przejawia się w przywiązywaniu większej wagi do oszczędności i budowania poduszki finansowej. Z drugiej jednak strony chętnie również korzystają z usług firm, które na wypadek nagłej potrzeby są w stanie praktycznie od ręki skredytować dany wydatek. Może być to wyjątkowa okazja czy po prostu brak cierpliwości w czekaniu na pensję. Profesjonalne firmy pożyczkowe zaspokajają tego typu potrzeby, oferując wyspecjalizowany produkt finansowy – można go nazwać „drugim portfelem”, a Polacy coraz umiejętniej z niego korzystają – mówi Piotr Kaczmarski, dyrektor operacyjny Net Credit Sp. z o.o.

fot. olejx - Fotolia.com

Polacy chętnie zaciągają kredyty gotówkowe

Wygląda na to, że Polacy na dobre przekonali się do kredytów gotówkowych - przy ich wyborze najważniejsze jest dla nas korzystne oprocentowanie.


Dla kogo i na co pożyczamy


Badania wykazały, że decyzja o wzięciu pożyczki zapada zwykle samodzielnie (średnio 66% odpowiedzi). Wiek ma tutaj niewielkie znaczenie – bez konsultacji z inną osobą (np. członkiem rodziny), decyzję o podjęciu zobowiązania finansowego relatywnie rzadziej podejmują osoby z grup 39-50 oraz 51-55 (po 64%). Wiek ma większe znaczenie, jeśli przyjrzeć się przeznaczeniu pożyczonej kwoty. Generalnie im starsza osoba, tym większe znaczenie mają potrzeby wspólne lub bliskich.

Polacy najczęściej wykorzystują pożyczki na nagłe i nieprzewidziane sytuacje lub te związane
z potrzebą chwili: naprawę samochodu (średnio 21%), remont mieszkania (21%), zakup nowego sprzętu RTV/AGD (20%) lub innych dóbr, prezentów, na urlop etc. Wielu klientów stara się wykorzystywać pożyczone pieniądze do spłacania innych zadłużeń (16%), opłat rachunków (20%) czy innych codziennych koniecznych kosztów (23%).
Osobom, które starają się za pomocą firm pożyczkowych finansować zadłużenie, rachunki czy inne zobowiązania, należy się uważnie przyjrzeć. Deklarowane cele wydatkowania pożyczonych środków mogą wskazywać, że są to klienci, którzy mogą sobie nie radzić z własnym budżetem i sytuacją finansową. Przez to mogą popaść jedynie w większe kłopoty. Należy wyraźnie podkreślić, że profesjonalne firmy pożyczkowe, jak te zrzeszone w Związku Firm Pożyczkowych, nie udzielają pożyczek na tego typu cele. Sprawdzamy sytuację klientów tak samo jak banki i mamy podobne kryteria przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu pożyczki. Przedstawione w raporcie wyniki pokazują tylko, jak niestety jeszcze duża jest skala działalności firm nieuczciwych, oraz że jeszcze przed nami jako branżą stoi wyzwanie w postaci potrzeby prowadzenia działalności edukacyjnej i informacyjnej – komentuje Piotr Kaczmarski.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: