eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek kapitałowy 2016 okiem Deutsche Bank

Rynek kapitałowy 2016 okiem Deutsche Bank

2016-01-25 10:48

Rynek kapitałowy 2016 okiem Deutsche Bank

Rynek kapitałowy 2016 okiem Deutsche Bank © Creativa Images - Fotolia.com

Spodziewamy się, że w 2016 r. globalny wzrost gospodarczy utrzyma się na poziomie +3,3 proc. wobec +3,1 proc. w 2015 r. Wzrost ten powinien być napędzany w jeszcze większym stopniu niż w latach poprzednich poprzez konsumpcję wewnętrzną i usługi, niż przez produkcję przemysłową. Gospodarka strefy euro powinna w 2016 r. urosnąć o +1,6 proc., wobec +1,5 proc. w 2015 r. Natomiast zagrożeniem dla tempa wzrostu pozostaje spowolnione tempo niezbędnych reform. Jest to w tym momencie główny czynnik ryzyka dla perspektyw gospodarczych strefy euro.

Przeczytaj także: Co czeka światowy rynek kapitałowy w II poł. 2016 r.?

W przypadku gospodarki Niemiec, popyt wewnętrzny w obliczu umiarkowanego wzrostu na świecie pozostanie prawdopodobnie głównym motorem wzrostu gospodarczego. Po 2 proc. wzroście w 2015 r., konsumpcja w roku 2016 powinna się zwiększyć o 1,8 proc., co będzie drugim najwyższym odczytem w ciągu ostatnich 15 lat. Czynnikami stymulacyjnymi pozostaje zauważalny, realny wzrost dochodów ludności oraz czynnik związany z napływem uchodźców, który może dodatkowo dodać do wzrostu PKB ok. 0,25 punktu procentowego. Łącznie, w bieżących warunkach można oczekiwać wzrostu niemieckiego PKB o +1,9 proc. w roku 2016 wobec +1,7 proc. w 2015 r.

W gospodarce amerykańskiej silny dolar przełoży się na pewne spowolnienie wzrostu PKB w 2016 r. do +1,8 proc. z +2,4 proc. w roku 2015. Tocząca się kampania prezydencka nie powinna mieć natomiast negatywnego wpływu na gospodarkę. Zakładamy, że istniejąca dywergencja pomiędzy polityką FED a ECB będzie prowadzić do dalszego umacniania się USD względem innych kluczowych walut. W ciągu roku 2016 w odniesieniu do euro powinien zostać osiągnięty przynajmniej poziom parytetu (kurs EUR/USD= 1), natomiast samo tempo dalszego umacniania się USD będzie oczywiście odpowiednio mniejsze w roku 2016, w porównaniu do roku poprzedniego.

W Chinach oczekujemy kontynuacji polityki stymulowania gospodarki przez władze centralne oraz wzrostu PKB na poziomie około +6,7 proc. w roku 2016. Motorami wzrostu będą przede wszystkim odradzający się rynek nieruchomości oraz konsumpcja wewnętrzna. Tamtejsze władze monetarne i fiskalne posiadają nadal istotne pole manewru w zakresie stymulacji gospodarki, natomiast spodziewane pewne przyspieszenie wzrostu gospodarczego w pierwszej połowie roku w Państwie Środka należy rozważyć do ograniczenia ekspozycji na rynki akcji chińskich.

fot. Creativa Images - Fotolia.com

Rynek kapitałowy 2016 okiem Deutsche Bank

W 2016 r. globalny wzrost gospodarczy utrzyma się na poziomie +3,3 proc. wobec +3,1 proc. w 2015 r. Gospodarka strefy euro powinna w 2016 r. urosnąć o +1,6 proc., wobec +1,5 proc. w 2015 r.


Na rynku obligacji, bardziej stabilny potencjał dochodowy można dostrzec w amerykańskich obligacjach korporacyjnych z ratingiem inwestycyjnym (IG), w dużej mierze dzięki przewidywanemu dalszemu umocnieniu się dolara. W przypadku obligacji z rynków wschodzących, kluczowym elementem pozostaje zachowanie się kursów walutowych, a tu wraz z zacieśnianiem polityki pieniężnej przez FED można spodziewać się wyższej zmienności i presji na osłabienie. Wsparciem dla obligacji zwłaszcza z azjatyckich rynków wschodzących powinna być oczekiwana pewna poprawa perspektyw wzrostu w gospodarce chińskiej w pierwszej połowie tego roku.

Jeśli chodzi o rynek akcji, należy generalnie oczekiwać tylko jednocyfrowych wzrostów zysków spółek. Oprócz spółek cyklicznych, istotne będzie również kierowanie się ku spółkom dywidendowym. W zakresie preferencji regionalnych zakładamy, że w najbliższym roku rynki rozwinięte, takie jak USA czy strefa euro, będą ogólnie bardziej obiecujące niż rynki wschodzące. Należy mieć jednakże na uwadze fakt, że wraz z bieżącym rokiem weszliśmy w ósmy rok hossy na rynkach, co sprawia, że obecna faza cyklu jest bardzo dojrzała i inwestowanie na rynkach akcji w najbliższych kwartałach wymaga dużej ostrożności. Jeśli chodzi o sektory i spółki, to zadanie inwestorów polega na znajdowaniu takich, które mają potencjał do przeciwstawiania się trendom spadku czy stabilizacji przychodów i marż. Taką zdolność do wynikowej ekspansji dostrzegamy przede wszystkim w spółkach cyklicznych z sektora finansowego i technologicznego.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: