eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zaciągamy najwyższe pożyczki gotówkowe od 8 lat

Zaciągamy najwyższe pożyczki gotówkowe od 8 lat

2016-01-25 00:33

Zaciągamy najwyższe pożyczki gotówkowe od 8 lat

Zaciągamy najwyższe pożyczki gotówkowe od 8 lat © hesa2 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

2 564 zł - tyle w I półroczu minionego roku wynosiła średnia wartość udzielanej pożyczki. Taki wynik oznacza, że dynamika sprzedaży względem II połowy 2014 roku podskoczyła o niemal 1/5 (18%). Co więcej, mamy do czynienia z najwyższą średnią wartością w całej historii cyklicznego badania, które Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych już od ośmiu lat przeprowadza wśród swoich członków.

Przeczytaj także: Nie ma chętnych na pożyczki gotówkowe?

Wnioski ze wspomnianego we wstępie badania są publikowane w ramach cyklicznego raportu KPF „Sektor instytucji pożyczkowych w Polsce”. Jego najnowsza odsłona pokazuje, że większość respondentów nie formułuje obaw odnośnie koniunktury na rynku pożyczek niebankowych w perspektywie 12 miesięcy i to pomimo regulacji, które wejdą w życie na początku 2016 roku i mogą wywrzeć spory wpływ na praktykę biznesową instytucji pożyczkowych.

ILE POŻYCZAMY ŚREDNIO?


Średnia kwota pożyczki, jakiej udzielają firmy pożyczkowe rośnie już od połowy 2010 roku. Wyjątkiem od tej reguły było dość duże wahnięcie w II połowie 2013 roku, kiedy to przeciętna wartość pożyczki po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 2.000 PLN, aby w kolejnym okresie spaść o niemal 30%.

Porównując wyniki z dwóch ostatnich edycji badani, dynamika wzrostu w I połowie 2015 względem poprzedniego półrocza wyniosła 17,7% - w liczbach bezwzględnych z 2.178 PLN do 2.564 PLN. Przyrost przeciętnej wartości produktów pożyczkowych oznacza jednocześnie zniwelowanie dystansu do średniej wartości kredytu bankowego, choć nadal różnica pozostaje znacząca – przeciętna wartość niskokwotowego kredytu kształtuje się na poziomie do 4.000 PLN. Według Biura Informacji Kredytowej, tego rodzaju produkty bankowe stanowią najliczniejszą kategorię – ich udział wynosi 55,7% liczby udzielonych kredytów.

Warto nadmienić, że wzrost przeciętnej wartości pożyczki w I połowie 2015 roku względem I połowy 2014 roku nastąpił przy względnie niezmienionej liczbie udzielonych pożyczek w tych dwóch okresach – było to odpowiednio 310 tys. i 309 tys. sztuk.
Rynek pożyczkowy dojrzał, ale jednocześnie napotkał już prawdopodobnie na bariery dalszego rozwoju. Wzrost zamożności klientów sektora pożyczkowego w okresie, w jakim prowadzone są badania sektora, to ważny czynnik, który spowodował naturalny wzrost zainteresowania pożyczkami na większe kwoty. Zapewne tej naturalnej tendencji pomógł w znacznym stopniu wzrost zaufania do instytucji pożyczkowych – ocenia Andrzej Roter, Dyrektor Generalny KPF.


WIĘKSZA SPRZEDAŻ POŻYCZEK DŁUGOTERMINOWYCH


Więcej niż co trzecia (38%), udzielona w I półroczu 2015 roku przez uczestników badania pożyczka, to produkt o co najmniej dwuletnim terminie zapadalności. To najlepszy wynik tej kategorii pożyczek, począwszy od 2010 roku. W poszczególnych latach ich udział w ogóle pożyczek oscylował wokół 30%, a w pierwszej połowie 2014 wyniósł 29%, co oznacza, że mniej niż 1/3 pożyczek miała charakter długoterminowy (powyżej 2 lat).

fot. mat. prasowe

Przeciętna wartość pożyczki udzielonej przez instytucje pożyczkowe

Od połowy 2010 roku średnia wartość pożyczki rośnie, wyjątkiem było wahnięcie w II półroczu 203 roku.


Antycypując zmiany rynkowe, jakie wywołają nowe przepisy limitujące koszty kredytów w odniesieniu do sprzedaży produktów pożyczkowych w zależności od okresu kredytowania i kanału ich sprzedaży, na znaczeniu rośnie sprzedaż poprzez kanały zdalne i na dłuższe okresy, niż te, które dla tego kanału dystrybucji były dotąd charakterystyczne. Rośnie udział sprzedaży pożyczek w modelu ratalnym przez sprzedawców on-line. To nowy względnie model, do którego rynek nie doszedłby tak szybko, gdyby nie wymusiły ich zmiany w prawie.
- Jestem przekonany, że dojrzałość biznesowa, osiągnięty poziom kultury korporacyjnej, a jednocześnie utrzymująca elastyczność i otwartość w reagowaniu na potrzeby klientów sprawiają, że, mimo oczywistego i negatywnego wpływu regulacji, sektor pożyczkowy potwierdza, że potrafi pozytywnie dostosować strategie biznesowe do zmieniającego się otoczenia prawnego. Zapewne nie bez znaczenia będą koszty tego dostosowania, które w przypadku mniejszych podmiotów mogą wywołać nawet silne perturbacje – uważa Andrzej Roter, Dyrektor Generalny.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: