eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › W Dzień Babci i Dziadka podaruj im bezpieczeństwo

W Dzień Babci i Dziadka podaruj im bezpieczeństwo

2016-01-21 13:19

W Dzień Babci i Dziadka podaruj im bezpieczeństwo

W Dzień Babci i Dziadka podaruj im bezpieczeństwo © highwaystarz - Fotolia.com.jpg

Policja i Biuro Informacji Kredytowej przestrzegają: seniorzy najczęściej doświadczają kradzieży dokumentów tożsamości. Z badania „Ochrona tożsamości”, przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie BIK, wynika, że ofiarą tego procederu padło 8 proc. osób powyżej 60. roku życia. W Dzień Babci i Dziadka zatroszczmy się o najbliższych i podarujmy im coś bezcennego - wiedzę na temat bezpieczeństwa.
„Dziadkowie są od rozpieszczania, rodzice od wychowywania” – to powiedzenie w dość wyraźny sposób uświadamia nam, że to właśnie babcie i dziadkowie w szczególny sposób troszczą się o swoje wnuki, często także pod względem finansowym. W dniu ich święta pomyślmy o tym, jak możemy się im odwdzięczyć. Troska za troskę to bardzo dobry sposób na okazanie im naszych uczuć.
– Zachodzące w Polsce zmiany demograficzne jednoznacznie wskazują na stopniowe zwiększanie się liczby osób starszych powyżej 60. roku życia – mówi Marcin Gozdek, z Biura Informacji Kredytowej. – To sygnał o rosnącej roli ekonomicznej tej grupy wiekowej, która już obecnie stanowi szeroki segment klientów bankowych, korzystających z różnych form kredytowania. Według danych zawartych w bazach BIK, osoby w wieku powyżej 65 lat mają obecnie do spłaty zobowiązania kredytowe o łącznej wartości przekraczającej 22 mld złotych. Z kolei najnowsze badanie opinii przeprowadzone przez MillwardBrown na zlecenie BIK wykazało, że starsze osoby częściej padają ofiarą oszustów. To osoby starsze częściej doświadczają kradzieży dokumentów potwierdzających tożsamość, dlatego tak ważna jest edukacja seniorów w zakresie bezpieczeństwa dokumentów i świadomego korzystania z instrumentów finansowych – tłumaczy ekspert BIK.

Naszym bliskim z okazji Dnia Babci (21 stycznia) i Dnia Dziadka (22 stycznia) warto wręczyć nie tylko kwiaty czy czekoladki, ale również porozmawiać o sytuacjach, w których przestępcy mogą ich oszukać. Skala wyłudzeń jest duża. Według danych Policji za 2014 r. przestępcy każdego dnia przynajmniej 5 razy dziennie próbowali oszukać osoby starsze i wyłudzić od nich pieniądze.

fot. highwaystarz - Fotolia.com.jpg

W Dzień Babci i Dziadka podaruj im bezpieczeństwo

Według danych Policji za 2014 r. przestępcy każdego dnia przynajmniej 5 razy dziennie próbowali oszukać osoby starsze i wyłudzić od nich pieniądze.

- Chociaż suma przestępstw tego typu spada, to wyłudzone kwoty rosną. W 2014 roku przestępcy wyłudzili ponad 60 mln złotych. Policja przestrzega przed działaniami oszustów i ich metodami „na wnuczka” czy „na policjanta” – mówi podinsp. Dorota Pater z Komendy Głównej Policji. – Najczęściej stosowaną przez oszustów formą wyłudzenia jest metoda „na wnuczka”. Przestępca kontaktuje się np. telefonicznie ze starszą osobą i przedstawia jej historię, według której ukochany wnuk ma kłopoty finansowe, bądź potrzebuje pożyczki na świetną inwestycję. Następnie informuje, że znajomy przyjdzie odebrać pieniądze. Gra na emocjach to tylko jedna z socjotechnik wykorzystywana przez oszustów do wyłudzenia często bardzo dużych sum pieniędzy. Starsze osoby działają w dobrej wierze, sądząc, że pomagają najbliższym. Tymczasem są narażone na olbrzymie kłopoty – przestrzega podinsp. Pater.

Dzień Babci i Dzień Dziadka to dobry moment, aby odwdzięczyć się za ich wsparcie i troskę. Rozmawiając z dziadkami pamiętajmy, że jeśli zgubią, bądź zostanie im skradziony dowód osobisty, powinni go jak najszybciej zastrzec, zaś o jego kradzieży - niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę Policji, aby uchronić się przed wyłudzeniem kredytu na ich dane osobowe.

W celu szerzenia edukacji dotyczącej bezpieczeństwa dokumentów tożsamości Biuro Informacji Kredytowej wraz z Komendą Główną Policji zainicjowały ogólnopolską akcję edukacyjną „Nieskradzione.pl”, której głównym celem jest propagowanie idei „Bezpieczna tożsamość. Nieskradzione życie”. W ramach akcji działa strona Nieskradzione.pl, na której opisane są prawdziwe zdarzenia, a także znajdują się gotowe porady dotyczące przechowywania i udostępniania danych osobowych, zarówno w życiu codziennym, jak i w Internecie.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: