eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: sprzedaż i umorzenia XII 2015

TFI: sprzedaż i umorzenia XII 2015

2016-01-19 14:08

TFI: sprzedaż i umorzenia XII 2015

TFI: sprzedaż i umorzenia XII 2015 © Fotografeusz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Grudniowe saldo sprzedaży i umorzeń na rynku funduszy inwestycyjnych było wyższe niż w listopadzie i wyniosło +662 mln zł, z czego +40 mln zł wpłynęło do funduszy niededykowanych. Fundusze akcji radziły sobie w grudniu słabo – saldo było co prawda dodatnie (+22 mln zł), jednak wycofano z nich bardzo dużo środków.
W porównaniu z listopadem 2015, gdzie w funduszach niededykowanych zanotowano odpływ środków (-39 mln zł), grudzień wyglądał bardziej optymistycznie, bowiem wpłynęło do nich netto ponad + 40 mln zł. Pozostałe kwota decydująca o dodatnim saldzie ostatniego miesiąca roku 2015 to sprzedaż funduszy dedykowanych (+622 mln. zł).

Największym zainteresowaniem w grudniu wśród klientów detalicznych cieszyły się fundusze selektywne i elastycznego zarządzania (+325 mln zł) oraz absolutnej stopy zwrotu (+192 mln zł).
Niepewna sytuacja, zmiany jakie zachodzą w naszym kraju oraz brak jasnego obrazu co do przyszłości polskiej gospodarki powodują, że nastroje inwestorów nie są optymistyczne. Klienci zachowują dużą rezerwę wobec tradycyjnych produktów wzajemnego inwestowania, zaś na obraz rynku wpływają fundusze dedykowane – mówi prof. dr hab. Marcin Dyl, Prezes Zarządu IZFiA.

Po listopadzie, gdzie sprzedaż netto wszystkich funduszy akcyjnych wynosiła ponad 207 mln zł, grudzień był bardzo słaby. Wprawdzie jednostek uniwersalnych funduszy akcyjnych sprzedano za ponad 2,9 mld zł, ale sporo środków z nich wycofano, pozostało 160 mln. Na słaby bilans sprzedaży funduszy akcyjnych w ostatnim miesiącu minionego roku (+22 mln zł) wpłynęły również wypłaty z funduszy akcji małych i średnich przedsiębiorstw (-361 mln zł) oraz funduszy akcji sektorowych (-76 mln zł).

W gorszej kondycji są aktywa funduszy dłużnych, traktowanych potocznie jako „bezpieczne” (doświadczenia ostatnich kilkunastu miesięcy zweryfikowały faktyczne ryzyko związane z inwestowaniem w ich jednostki). Wynik sprzedaży w grudniu to ponad 223 mln zł na minusie. W podobnej sytuacji znalazły się fundusze rynku pieniężnego i gotówkowe (-166,8 mln zł).

fot. mat. prasowe

Sprzedaż i umorzenia XII 2015

W grudniu fundusze akcyjne nadal nie cieszyły się zainteresowaniem


W skali całego roku saldo wpłat i umorzeń z funduszy wyniosło 11 260 mln zł. Wizerunek rynku jednak zaburzają fundusze rynku niepublicznego. Ich aktywa wciąż rosną, jednak nie wszystkie fundusze raportują przepływy, co powoduje, że nie są ujmowane w raportach Izby.

fot. mat. prasowe

Fundusze - nabycia i umorzenia

Saldo nabyć i umorzeń w grudniu minionego roku wyniosło +662 mln zł


Informacje o raporcie


Raport powstał na bazie 500 funduszy, które przesłały dane do IZFiA. Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami jest organizacją zrzeszającą, na zasadach dobrowolności, działające w Polsce towarzystwa funduszy inwestycyjnych, działa na mocy ustawy z dnia 27 maja 2004 roku o funduszach inwestycyjnych. Izba została powołana 28 października 2004 roku. Członkami Izby jest obecnie 18 działających w Polsce towarzystw funduszy inwestycyjnych.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.