eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › EUR/PLN i USD/PLN: prognozy na 2016 rok

EUR/PLN i USD/PLN: prognozy na 2016 rok

2016-01-13 12:09

EUR/PLN i USD/PLN: prognozy na 2016 rok

EUR/PLN i USD/PLN - jakie prognozy na 2016 rok? © david_franklin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Każdego roku banki, domy maklerskie i instytucje finansowe przedstawiają swoje prognozy dla rynków finansowych. Pod lupę bierze się przyszłość kondycji poszczególnych gospodarek, rynków akcji, surowców i walut. W tym artykule przedstawiamy prawdopodobnie największe zestawienie prognoz dla polskiego złotego na 2016 rok.
W zestawieniu przygotowanym przez portal MacroInvest uwzględniliśmy prognozy dla par EUR/PLN i USD/PLN dla kolejnych kwartałów 2016 roku.

Prognoza EUR/PLN na 2016 rok


Mediana oczekiwań analityków dla kwotowań EUR/PLN w 2016 roku wynosi 4.23 w pierwszym kwartale i na koniec roku ma ona spaść do okolic poziomu 4.16. Widać więc prognozowany stopniowy trend spadkowy na najbliższe dwanaście miesięcy czyli odwrócenie obecnej tendencji.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Zestawienie prognoz EUR/PLN na 2016 rok. Opracowanie: MacroInvest

Mediana oczekiwań analityków dla kwotowań EUR/PLN w 2016 roku wynosi 4.23 w pierwszym kwartale i na koniec roku ma ona spaść do okolic poziomu 4.16.


fot. mat. prasowe

EUR/PLN - wykres

Utrzymanie trendu wzrostowego prognozują analitycy Barclays, HSBC, Jyske Bank oraz XTB. Maksimum w tym przypadku wynosi 4.50 już na trzeci kwartał 2016 roku.


Prognoza USD/PLN na 2016 rok


W przypadku dolara rozbieżność jest już znacznie większa. Analitycy Barclays oceniają spadek wartości złotego do dolara i na koniec roku kurs USD/PLN w ich ocenie wynosić będzie 4.74.

fot. mat. prasowe

Tabela 2. Zestawienie prognoz USD/PLN na 2016 rok. Opracowanie: MacroInvest

Analitycy Barclays oceniają spadek wartości złotego do dolara i na koniec roku kurs USD/PLN w ich ocenie wynosić będzie 4.74.


fot. mat. prasowe

USD/PLN - wykres

W przypadku dolara rozbieżność jest znacznie większa.


Podsumowanie prognoz EUR i USD


Rozpiętość prognoz dla euro nie wydaje się tak znacząca. Warto zwrócić uwagę, że tylko Cinkciarz.pl zapowiada spadek kursu EUR/PLN poniżej bariery 4 zł na koniec 2016 roku. Gwałtowny spadek wyceny euro do złotego prognozują również Nordea Bank i Ebury przy czym według nich kurs powinien utrzymać się powyżej poziomu 4.00.
Zdecydowanie większe różnice w prognozach widać na dolarze. W tym przypadku najniższe ceny zapowiadają HSBC oraz Danske Bank gdzie na koniec 2016 wyceniają kurs USD/PLN na poziomy 3.67 i 3.60.

fot. mat. prasowe

Tabela 3. Podsumowanie prognoz EUR/PLN i USD/PLN na 2016 rok. Opracowanie: MacroInvest

Warto zwrócić uwagę, że tylko Cinkciarz.pl zapowiada spadek kursu EUR/PLN poniżej bariery 4 zł na koniec 2016 roku.


Jeszcze na koniec warto przytoczyć prognozy sporządzone na podstawie danych z Reutersa na koniec 2016 roku: EUR 4.15 USD 3.99 GBP 6.03 CHF 3.77.

Opracowanie:

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: EUR/PLN, USD/PLN, euro, złoty, dolar, rok 2016, kursy walut

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.