eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Mieszkanie, lokata, obligacje: rentowność I 2016

Mieszkanie, lokata, obligacje: rentowność I 2016

2016-01-11 10:41

Przeczytaj także: Mieszkanie, lokata, obligacje: rentowność IX 2015


Dobry czas dla inwestorów


– Od kilku lat zauważalny jest w Polsce trend odchodzenia od przywiązania do własności, w szczególności widać go w największych aglomeracjach. Wynika to z większej mobilności ludzi, którzy nie chcą wiązać się kredytem hipotecznym – zauważa Maciej Górka z Domiporta.pl.
Wg danych Eurostatu w Polsce w wynajętym na rynkowych warunkach lokalu mieszka mniej niż 5 proc. populacji, a np. w Niemczach wskaźnik ten przekracza 40 proc. To pokazuje potencjał rynku najmu, choć patrząc na te statystyki należy pamiętać, że uwzględniają one tylko oficjalnie wynajmowane nieruchomości, tymczasem w Polsce nadal nie brakuje osób, które robią to bez zgłaszania do urzędu skarbowego.

Nie zmienia to jednak faktu, że oczekujemy dalszego wzrostu popularności najmu.
– Jednym z czynników jest rosnący wymagany przez banki minimalny wkład własny, który w 2017 r. wynosić będzie 20 proc. Pod uwagę należy też brać możliwy wzrost stóp procentowych w przyszłości, a już teraz widać efekty planowanego wprowadzenia podatku bankowego – tłumaczy Maciej Górka. – Wiele banków już w grudniu podniosło marżę kredytu hipotecznego, część z nich zapowiedziała też wstrzymanie akcji kredytowej – dodaje ekspert Domiporta.pl.

Od kilku lat systematycznie rośnie nie tylko liczba Polaków mieszkających w wynajętych mieszkaniach, ale i tych, którzy chcą w rynek mieszkań na wynajem zainwestować, co szczególnie dało się zaobserwować w ostatnich kwartałach gdy niskie oprocentowanie lokat powodowało wycofywanie części środków z tej formy lokowania oszczędności. Warto także zwrócić uwagę na działania Funduszu Mieszkań na Wynajem, który jest pionierem na rynku jeśli chodzi o inwestorów instytucjonalnych.
– Przykłady z zachodnich rynków pokazują, że dobrze rozwinięty rynek najmu działa prewencyjnie na próby pompowania cen mieszkań. Analizując dane popytowe z serwisu ogłoszeniowego Domiporta.pl zauważyć można coraz większe zainteresowanie lokalami na wynajem, ich średni udział w największych sześciu miastach w ostatnich pięciu latach wzrósł z 4 do 9 proc. wszystkich zapytań o lokale mieszkalne, a w przypadku Warszawy ponad 12 proc. użytkowników serwisu przeszukuje kategorię „do wynajęcia”. – wyjaśnia Maciej Górka z Domiporta.pl.

Jak liczona jest rentowność najmu?


Oczekiwana rentowność z inwestycji w mieszkanie na wynajem liczona jest na podstawie cen transakcyjnych mieszkań (z transakcji dokonanych przez klientów Home Broker i Open Finance) oraz ofert na wynajem zamieszczonych na stronach portalu Domiporta.pl. Stawki ofertowe najmu zostały do obliczeń obniżone o 5 proc. W wyliczeniach uwzględniano dane z siedmiu rynków nieruchomości: Gdańska, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Pod uwagę bierzemy medianę, która urealnia dane zmniejszając wagę ofert znacząco odstających od przeciętnych.

Rentowność netto uwzględnia 10,5-miesięczny okres wynajmu mieszkania, 5 PLN za metr miesięcznego czynszu dla administracji płaconego przez właściciela (6 PLN w Krakowie i Wrocławiu oraz 7 PLN w Warszawie) oraz podatek ryczałtowy od przychodów z wynajmu w wysokości 8,5 proc.

Marcin Krasoń,
Maciej Górka,

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: