eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › 5 prawd na temat przyszłej emerytury

5 prawd na temat przyszłej emerytury

2015-12-14 11:16

5 prawd na temat przyszłej emerytury

Warto zadbać o swoje świadczenia emerytalne w przyszłości © Piotr Adamowicz - Fotolia.com

Według ekspertów, do 2025 roku millenialsi, czyli osoby urodzone pomiędzy 1980 a 1994 rokiem, będą stanowić aż 75 proc. globalnej siły roboczej. Ze względu na obecną sytuację na rynku pracy, wielu z nich w przyszłości może mieć głodową emeryturę. Młodzi pracują najczęściej na tzw. umowach śmieciowych, które w znacznej mierze nie gwarantują ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego, ochrony pracy, płacy czy prawa do urlopu. W jaki sposób młodzi pracownicy mają zadbać o swoje przyszłe świadczenia emerytalne?

Przeczytaj także: Zrozumieć polski system emerytalny

Eksperci z Legg Mason przedstawiają 5 rzeczy, które millenialsi powinni wiedzieć, jeżeli chcą odpowiednio zadbać o swoje świadczenia emerytalne w przyszłości.

1.Według szacunków ekspertów w 2060 roku średnia emerytura może wynosić od 25 do 35 procent ostatniej pensji. Będzie to wynikać z dwóch czynników – niżu demograficznego (w 2060 r. prawdopodobnie będzie o 3,5 mln mniej Polaków niż teraz) oraz rosnącej średniej długości życia na emeryturze.

2.Jeżeli zależy nam, aby życie na emeryturze było dobrze zabezpieczone finansowo, powinniśmy rozpocząć odkładanie kapitału w jak najmłodszym wieku – najlepiej już w chwili wejścia na rynek pracy. Początkowo najważniejsza jest nie wysokość odkładanych środków, a sam fakt wyrobienia sobie mechanizmu oszczędzania. Niestety, jak mówią dane Komisji Nadzoru Finansowego, najczęściej realne działania w celu zabezpieczenia przyszłości na emeryturze podejmujemy dopiero po 50-tce.

3.Bądź na bieżąco z dostępnymi na rynku narzędziami, które pomogą w odkładaniu środków na emeryturę. Zdaniem ekspertów, funkcjonalnymi i efektywnymi podatkowo rozwiązaniami są Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Jak wynika z ostatnich raportów KNF, to młodzi mężczyźni (do 30. roku życia) zdecydowanie częściej decydują się na otwarcie konta IKE i IKZE niż kobiety.

fot. Piotr Adamowicz - Fotolia.com

Warto zadbać o swoje świadczenia emerytalne w przyszłości

Zdaniem ekspertów, funkcjonalnymi i efektywnymi podatkowo rozwiązaniami są Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.


4.Wśród polskich pracodawców i pracowników coraz większą popularność zyskują rozwiązania takie jak PPE, czyli Pracowniczy Program Emerytalny. Jest to sposób, który pozwoli nie tylko zwiększyć przyszłe świadczenia emerytalne, ale także zatrzymać pracowników w firmie na dłużej. PPE to zorganizowane przez pracodawcę grupowe oszczędzanie na przyszłą emeryturę. Według szacunków ekspertów w Skandynawii, Holandii i Wielkiej Brytanii od 30 proc. do 50 proc. wszystkich pracowników jest objętych programami emerytalnymi finansowanymi przez pracodawców. Warto zainteresować pracodawców takimi rozwiązaniami, ponieważ korzyści są obustronne – zabezpieczenie przyszłości pracowników i większe przywiązanie do firmy, w której pracują.

5.Z raportów ekspertów wynika, że ponad 70 proc. Polaków w wieku 15-24 lat pracuje na umowach cywilnoprawnych, czyli tzw. śmieciówkach. Osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych są skazane na otrzymywanie symbolicznych świadczeń emerytalnych w przyszłości. W ich przypadku niezbędne jest oszczędzanie na prywatną emeryturę.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: