eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Pieniędzy brakuje, a kolejek po kredyt konsumpcyjny nie widać

Pieniędzy brakuje, a kolejek po kredyt konsumpcyjny nie widać

2015-12-11 10:47

Pieniędzy brakuje, a kolejek po kredyt konsumpcyjny nie widać

Mamy wydatki, ale pożyczamy odpowiedzialnie © Piotr Marcinski - Fotolia.com

Wyliczenia Providenta wskazują, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia pochłoną średnio 820 złotych. Połowa polskich gospodarstw domowych deklaruje, że zmierzenie się z takim wydatkiem wcale nie będzie łatwe. Mimo to, wcale nie jesteśmy chętni do zaciągania zobowiązań finansowych - dane BIK pokazują, że liczba kredytów konsumpcyjnych kurczy się. Biorąc pod uwagę sprzyjające warunki makroekonomiczne, jest to dość zaskakujące. Czyżbyśmy stali się bardziej ostrożni?
Ostatnie doniesienia płynące z Głównego Urzędu Statystycznego są dowodem na stabilność rodzimej gospodarki. Wzrost PKB sięgnął w III kwartale br. 3,5%. Zdaniem GUS ten trend powinien utrzymać się również w odniesieniu do ostatnich trzech miesięcy tego roku, co pozwala przewidywać, że polska gospodarka wzrośnie w tym roku nie mniej niż 3,3 proc. Podobne stwierdzenia formułują również ekonomiści.
Zgodnie z prognozami rynkowymi w ciągu najbliższych lat wzrost PKB w Polsce będzie utrzymywał się na poziomie ponad około 3,5 proc. rocznie. Jego źródeł należy szukać zarówno w sytuacji zewnętrznej jak i wewnętrznej – mówi Mateusz Walewski, ekonomista PwC. Ważnym czynnikiem wzrostu jest, poza rosnącym eksportem, rosnąca konsumpcja wewnętrzna. Jej wzrost stymulowany jest niskimi stopami procentowymi, utrzymującym się szybkim realnym wzrostem płac oraz poprawiającym się poziomem ufności konsumenckiej – dodaje.

Pozytywne sygnały płyną również z rynku pracy, gdzie ciągle odnotowujemy spadek liczby bezrobotnych - z danych resortu pracy wynika, że w październiku wyniosło ono 9,6 proc., co jest wynikiem o 1,7 proc. niższym od zeszłorocznego i najniższym od 2008 roku. Optymizm może być tym większy, że sytuacja na rynku pracy systematycznie się poprawia, pomimo iż zakończył się letni okres zwiększonego popytu na pracowników sezonowych.

Wiele wskazuje jednak, że wzrost PKB i spadek bezrobocia nie jest jeszcze wystarczająco odczuwalny w polskich domach. Według corocznego raportu GUS badającego jakość życia w Polsce przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny gospodarstwa domowego (czyli bieżące dochody pomniejszone o zaliczki na podatek dochodowy oraz o składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) wynosi 1712 zł. Zapewne dlatego tylko 12,6 proc. gospodarstw ocenia, że wystarcza im pieniędzy na wiele bez specjalnego oszczędzania, a nawet mogą sobie pozwolić na pewien luksus. Po drugiej stronie jest 31,7 proc. badanych, którzy na co dzień muszą bardzo oszczędnie gospodarować pieniędzmi. A okazji do wydatków w najbliższym czasie nie zabraknie.

fot. Piotr Marcinski - Fotolia.com

Mamy wydatki, ale pożyczamy odpowiedzialnie

Według raportu Biura Informacji Kredytowej w 2014 roku Polacy ilościowo zaciągnęli mniej kredytów konsumpcyjnych niż w 2013 roku.


Z badania Providenta, największej firmy pożyczkowej w Polsce wynika, że najbliższe święta Bożego Narodzenia mogą nas kosztować średnio 820 zł, a 12 proc. Polaków liczy się nawet z wydatkami powyżej 1000 zł. Jeśli oszczędności lub bieżące dochody nie wystarczają na pokrycie kosztów, można zwrócić się po pożyczkę do instytucji finansowych. Jednak według raportu Biura Informacji Kredytowej w 2014 roku Polacy ilościowo zaciągnęli mniej kredytów konsumpcyjnych niż w 2013 roku. Czy to oznacza, że jesteśmy bardziej ostrożni?
Zdecydowanie lepszym stwierdzeniem byłoby „bardziej odpowiedzialni”. Myślę, że jest to po części efekt działań podejmowanych przez takie firmy jak Provident. Przede wszystkim zależy nam, aby nasi klienci mieli poczucie, że jesteśmy kiedy potrzeba. Równocześnie zachęcamy ich, aby wszelkie decyzje finansowe podejmowali z namysłem. Odpowiedzialne pożyczanie opłaca się bowiem każdej ze stron – mówi Agnieszka Kłos, Członek Zarządu i Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu Provident Polska.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: