eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › MdM bije rekordy, a budżet się nie rozciąga

MdM bije rekordy, a budżet się nie rozciąga

2015-12-02 12:03

MdM bije rekordy, a budżet się nie rozciąga

W przyszłym roku w MdM może zabraknąć pieniędzy © Rido - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W listopadzie chętni na dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych złożyli do Banku Gospodarstwa Krajowego wnioski o dopłaty na kwotę 125,1 mln zł. To najlepszy pod tym względem miesiąc od początku działania programu, który ruszył w 2014 roku.
Z najnowszych informacji opublikowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego wynika, że w listopadzie kredytobiorcy złożyli wnioski o dopłaty w programie Mieszkanie dla Młodych na łączną kwotę 125,1 mln zł, o półtora miliona złotych więcej niż miesiąc wcześniej. Jak policzył Home Broker, ponad 60 proc. tej kwoty pochodzi z limitu na 2016 r., a 34,5 proc. na 2015 r.

Rekordowa jesień w MdM


Zmiana zasad udzielania kredytów preferencyjnych sprawiła, że liczba chętnych znacząco wzrosła (kwota wniosków w październiku i listopadzie była ponadtrzykrotnie większa od miesięcy sprzed zmian). W ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie zmian do BGK trafiły wnioski o dopłaty na łączną kwotę 333 mln zł, podczas gdy przez pierwsze osiem miesięcy 2015 r. było to 292 mln zł, a w całym 2014 r. 366 mln zł.

Skokowy wzrost popularności programu to przede wszystkim efekt dołączenia do niego rynku wtórnego, co dało dostęp do środków osobom wcześniej z pomocy wykluczonym. Działalność deweloperska koncentruje się w dużych miastach i ich okolicy, w miejscowościach oddalonych od nich handluje się głównie rynkiem wtórnym lub buduje domy na własny rachunek, zatem ich mieszkańcy nie mieli możliwości uzyskania dofinansowania. Dodatkowo, ułatwiono dostęp do dopłat i zwiększono ich kwotę klientom z co najmniej trójką dzieci. Od początku września kwota dofinansowania dla takich osób zwiększyła się nawet o 160 procent.

Czy pieniędzy zabraknie?


534,9 mln zł dopłat zarezerwowanych z puli tegorocznej oznacza, że nie ma obaw o wyczerpanie środków w 2015 r., bo to dopiero 75 proc. z 715 mln zł zarezerwowanych, w jeden miesiąc chętni na prawie 200 mln zł się nie znajdą.

fot. Rido - Fotolia.com

W przyszłym roku w MdM może zabraknąć pieniędzy

W listopadzie chętni na dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych złożyli do Banku Gospodarstwa Krajowego wnioski o dopłaty na kwotę 125,1 mln zł. To najlepszy pod tym względem miesiąc od początku działania programu.


Inaczej może być z przyszłym rokiem. Na koniec listopada 2015 r. wnioski o dopłaty w 2016 r. pokryły 31 proc. kwoty przeznaczonej na ten cel (225,8 z 730 mln zł).

Prawdopodobnie w grudniu dobijemy do 300 mln zł i 40 proc. wykorzystania. Jeśli dopłaty będą znajdowały chętnych w tym tempie co w ostatnich trzech miesiącach, to już w połowie roku pojawi się zagrożenie wyczerpaniem środków przeznaczonych na 2016 r. Wtedy Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosi, że przestaje przyjmować wnioski o dofinansowanie w 2016 r. i będzie można wnioskować jedynie o dopłaty w 2017 r.

Trwałe zjawisko, czy chwilowy trend?


Czy wspomniany scenariusz jest prawdopodobny? Wszystko zależy od tego, czy popyt na rządowe dopłaty, który obserwowaliśmy w październiku i listopadzie, utrzyma się dłużej niż kilka miesięcy. Jest bowiem możliwe, że wiele osób wstrzymywało decyzję o zakupie mieszkania do wejścia w życie zmian i jesienią doszło do skumulowania liczby transakcji. Stałość tego zjawiska będzie można ocenić dopiero za kilka miesięcy, gdy efekt zmian w ustawie zadomowi się na rynku.

fot. mat. prasowe

Kwota wniosków o dofinansowanie w ramach MdM w danym miesiącu (mln zł)

Najpierw narzekaliśmy na słabe wykorzystanie MdM, a teraz istnieje obawa, że pieniądze mogą się skończyć.


Zainteresowani dopłatami powinni składając wniosek pamiętać, że wypłata nie może być przesunięta na kolejny rok. Trzeba więc być pewnym, że wszystkie formalności związane z transakcją zostaną załatwione przed końcem grudnia.

Marcin Krasoń,

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: