eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polski rynek wierzytelności II kwartał 2015

Polski rynek wierzytelności II kwartał 2015

2015-11-17 10:42

Przeczytaj także: Polski rynek wierzytelności I kwartał 2015


O KONIUNKTURZE NADAL Z OPTYMIZMEM


Zapytani przez KPF o prognozę koniunktury w perspektywie najbliższego roku, trzech na czterech praktyków biznesowych segment obrotu wierzytelnościami oceniło jako „dobrą”, przy czym aż połowa przewiduje jednoznacznie dobrą koniunkturę, podczas gdy 25% uważa, że będzie „raczej dobra”. Z umiarkowanym optymizmem menedżerowie spoglądają też dalej, w horyzoncie od 1 roku do 3 lat. Aż 83,3% respondentów uznało, że będzie ona „dobra” lub „raczej dobra”. Ostrożniej podchodzą natomiast do prognozy najbliższej przyszłości w ocenie rynku windykacji na zlecenie. Zarówno w krótszej perspektywie – do 1 roku, jak i w dłuższej – od 1 roku do 3 lat – przeważają neutralne oceny. W obu przypadkach w ten sposób przyszłość postrzega prawie 60% firm, biorących udział w badaniu.
- Rosnący rynek wierzytelności wzmaga potrzebę współpracy firm zarządzających wierzytelnościami z sektorami usług komplementarnych, w tym ze środowiskiem komorniczym, z którym efektywna współpraca jest tak niezwykle istotna zarówno dla wierzycieli pierwotnych i wtórnych – stwierdza Mecenas Marcin Czugan, Dyrektor Departamentu Prawno – Legislacyjnego KPF.
Jednocześnie, z punktu widzenia potrzeby podejmowania przez wierzycieli pierwotnych skutecznych działań dla utrzymania dobrej koniunktury równie ważna jak z sektorem komorniczym, jest efektywna współpraca z biurami informacji gospodarczej. Potwierdzają to dane Krajowego Rejestru Długów BIG S.A. - wartość odzyskanych przez klientów tej instytucji wierzytelności wynosi obecnie 36,67 mld PLN. Jednocześnie w bazie KRD BIG S.A. znajduje się obecnie nieco ponad 6 milionów informacji o zaległych zobowiązaniach, z czego ponad 80% to wierzytelności konsumenckie.
– Wielkość baz danych BIG-ów rośnie systematycznie, a wraz z nimi ich znaczenie dla rozwoju polskiej gospodarki. Dane BIG to kapitalne źródło informacji potrzebnych do szacowania aktualnej zdolności kredytowej zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorstw – mówi Adam Łącki, Prezes Krajowego Rejestru Długów BIG S.A.

W ostatnich kilku kwartałach zachodzą w sektorze przyspieszone procesy konsolidacyjne, a największe podmioty, działające na rynku, coraz silniej akcentują swoją obecność nie tylko na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, ale również w krajach o jeszcze bardziej dojrzałych gospodarkach niż polska. To potwierdzenie rosnącej siły kapitałowej polskich firm sektora, jego innowacyjnego podejścia do organizacji procesów odzyskiwania należności, jak i uzyskiwanej przewadze konkurencyjnej polskich firm nad ich zagranicznymi kontrahentami miedzy innymi dzięki umiejętnemu inwestowaniu w technologię wspierającej efektywność operacyjną.
- Biznesowa dojrzałość polskich przedsiębiorców, działających w sektorze zarządzania wierzytelnościami wywołuje zainteresowanie nimi ze strony najbardziej uznanych inwestorów zagranicznych. Reprezentowana przez mnie firma jest aktywnym uczestnikiem tego pozytywnego dla polskiej gospodarki zjawiska – ocenia Sławomir Szarek, Prezes Zarządu Casus Finanse S.A.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: