eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › 3 kroki do idealnej karty płatniczej dla firmy

3 kroki do idealnej karty płatniczej dla firmy

2015-11-07 00:56

3 kroki do idealnej karty płatniczej dla firmy

Jak wybrać najlepszą kartę firmową? © Andrey Popov - Fotolia.com

Przedsiębiorcy mają dziś na rynku do wyboru całą talię kart. Jak wybrać taką, która okaże się asem w rękawie – radzi ekspert Diners Club Polska.

Przeczytaj także: 6 zasad korzystania z karty płatniczej w firmie

1) Powiedz jak spłacasz zadłużenie, a powiem Ci jakiej karty potrzebujesz


Jednym z najważniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę wybierając kartę firmową, są zasady spłaty zadłużenia. Warto znać i przestrzegać ustalonych w tym zakresie reguł – w innym wypadku poniesiemy dodatkowe koszty. O czym należy pamiętać żeby ograniczyć zbędne wydatki?

Oba rodzaje kart płatniczych – kredytowa i obciążeniowa – opierają się na podobnej zasadzie przyznanego kredytu jako limitu karty. Główna różnica polega na sposobach spłacania zadłużenia, a co za tym idzie na kosztach. Karta kredytowa umożliwia spłacenie zadłużenia albo w całości albo w ustalonej przez wydawcę części – wtedy pozostała część zadłużenia jest nadal kredytowana i naliczany jest procent. W przypadku karty obciążeniowej całość powstałego zadłużenia należy spłacić w całości w terminie podanym na wyciągu. W przypadku opóźnienia naliczane są odsetki ustawowe.

Aby nie płacić odsetek posiadacz karty obciążeniowej jest zobowiązany do uregulowania całości zadłużenia w terminie podanym na wyciągu. Ten bezodsetkowy okres może wynosić nawet 59 dni licząc od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego Posiadacz karty może spłacić zadłużenie przelewem lub korzystając z uruchomionego wcześniej polecenia zapłaty. Wówczas wydawca karty automatycznie dokona obciążenia rachunku posiadacza karty o wartość transakcji uwidocznioną na ostatnim wyciągu. Co ważne, należną kwotę trzeba zgromadzić dopiero w momencie spłaty karty. W okresie bezodsetkowym posiadacz karty nie musi trzymać na rachunku żadnych środków.

W przypadku karty kredytowej, przedsiębiorca, który spłaca minimalną wymaganą sumę, cały czas ma dostęp do pozostałego limitu. Gdy wykorzysta całość przyznanej kwoty, nie jest wzywany do spłaty długu, o ile uregulował minimalną ratę. Jeśli tego nie robi od długu naliczane są jednak wysokie odsetki.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Jak wybrać najlepszą kartę firmową?

Jednym z najważniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę wybierając kartę firmową są zasady spłaty zadłużenia.


2) Masz problemy z samodyscypliną – wybierz kartę, która mobilizuje do terminowych płatności


Zarówno karta obciążeniowa jak i kredytowa mogą służyć jako bezpłatny kredyt kupiecki, sięgający nawet 59 dni. To czy spełnią taką rolę, zależy głównie od naszych decyzji i samodyscypliny. Jeśli przedsiębiorca obawia się, że mając stały dostęp do kredytowania, wpadnie w spiralę zadłużenia, powinien wybrać kartę obciążeniową, którą należy spłacać w całości w umówionym terminie. Jest ona bardzo dobrym narzędziem do zarządzania płynnością w firmach o nieregularnych wpływach, czyli wszystkich, które korzystają z kredytu kupieckiego.

Karta kredytowa jest szczególnie przydatna w przedsiębiorstwach prowadzących działalność sezonową, m.in. w budownictwie, gdy w okresie zimowym spadają przychody.
Terminów spłat wykorzystanych środków warto pilnować niezależnie od rodzaju posiadanej karty. Dbając o punktualność przelewów zapobiegniemy dodatkowym kosztom – odsetkom naliczanym przez wydawcę karty.
Wnioskujący o kartę kredytową lub obciążeniową musi mieć zdolność kredytową. Przed wydaniem karty jego moralność płatnicza – czyli tzw. regularność w spłacaniu kredytów i innych zobowiązań, zostanie sprawdzona przez wydawcę w odpowiednich bazach danych.

3) Jeśli często wyjeżdżasz, wybierz kartę z ubezpieczeniem podróży


Wyjazd służbowy, szczególnie zagraniczna delegacja, wiąże się z ryzykiem wystąpienia niekorzystnych zdarzeń losowych, jak choroba czy wypadek pracownika. Pracodawca ma wówczas obowiązek pokrycia kosztów leczenia delegowanego pracownika. Dlatego jeśli podróże w Twojej firmie to codzienność, powinieneś wybrać kartę, która zawiera odpowiednie ubezpieczenie. Charakterystyczną cechą dobrych kart kredytowych i obciążeniowych są rozbudowane pakiety ubezpieczeń z wysokimi limitami kosztów leczenia i odpowiedzialności cywilnej. Zakres ubezpieczenia oferowanego w pakiecie karty może obejmować także odszkodowanie związane z nieszczęśliwym wypadkami i koszty z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Odrębne polisy ubezpieczeniowe, które wykupują przedsiębiorcy zazwyczaj chronią jedynie przed określonym rodzajem ryzyka i, w przeciwieństwie do kart, są kosztowne.

Paweł Kałudow, kierownik ds. sprzedaży bezpośredniej w

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: