eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Płatności mobilne - chleb powszedni

Płatności mobilne - chleb powszedni

2015-11-02 11:11

Płatności mobilne - chleb powszedni

Mobilna płatność zbliżeniowa Visa © fot. mat. prasowe

O tym, w jak pokaźnym stopniu "smartfonizacja" determinuje nasze życie, może świadczyć chociażby wzrastające znaczenie płatności z użyciem telefonu. Wiele wskazuje na to, że w ciągu nadchodzących 12 miesięcy zbliżeniowe płatności mobilne staną się w naszym kraju przysłowiowym chlebem powszednim. Udział w tym mają m.in. działania podejmowane przez organizację Visa, które w znacznym stopniu przyczyniły się do tego, że Polska jest obecnie jednym z liderów płatności zbliżeniowych dokonywanych przy użyciu kart płatniczych.

Przeczytaj także: W 2020 r. smartfony zastąpią portfele?

Duża rzesza z nas wręcz nie wyobraża sobie życia bez smartfonów. Konsumenci coraz częściej sięgają po rozwiązania mobilne, które okazują się niemal niezbędne w ich codziennym życiu. Wystarczy przywołać tu chociażby pocztę elektroniczną, serwisy społecznościowe i pogodowe czy bankowość mobilną, do obsługi których smartfon staje się pierwszym wyborem. Wszystko wskazuje na to, że nie inaczej będzie z płatnościami. Już dziś ponad 60% polskich konsumentów deklaruje zainteresowanie płaceniem w sklepach za pomocą smartfona, a dwie trzecie są przekonane, że za 5 lat płatności mobilne będzie realizować przynajmniej raz na tydzień.

Początkiem płatności mobilnych były technologie mikroprocesorowe EMV. To właśnie w oparciu o nie powstała technologia zbliżeniowa. Decyzję o przejściu na technologię EMV, zarówno w odniesieniu do kart, jak i terminali płatniczych oraz bankomatów, organizacja Visa podjęła już w połowie lat 90. Celem było przygotowanie infrastruktury płatniczej, która zapewni najwyższe bezpieczeństwo kart i stworzy możliwości wdrożenia płatności zbliżeniowych. Już w 1999 r., w ramach programu pilotażowego, pojawiły się pierwsze karty Visa z mikroprocesorem, które były impulsem do szybkiego upowszechnienia się nowej technologii.

Pierwsza zbliżeniowa karta Visa na polskim rynku została wydana w 2008 r. Obecnie Polska jest jednym z liderów zbliżeniowości w Europie – tę funkcjonalność posiada ponad 70% kart Visa wydanych przez polskie banki. Ponad 80% terminali akceptuje płatności zbliżeniowe; zbliżeniowo dokonywanych jest przeszło 46% płatności Visa w Polsce. Chętnie płacimy w ten sposób nie tylko w sklepach, ale także w transporcie miejskim, parkomatach czy automatach samoobsługowych z napojami lub słodyczami. Płatności zbliżeniowych można dokonywać także przy pomocy takich rozwiązań jak naklejki, breloki, czy zegarki.

Duża popularność płatności zbliżeniowych to efekt wielu powiązanych ze sobą działań. Visa Europe wspólnie z polskimi bankami zrealizowała szereg kampanii promujących łatwość, szybkość i wygodę takich płatności, zarówno wśród konsumentów, jak i detalistów. W pierwszym okresie akcentowano to, że karty zbliżeniowe idealnie nadają się do prostych i szybkich płatności o niskiej wartości. By zachęcić konsumentów do drobnych płatności, zdecydowano się na wprowadzenie limitu 50 zł dla takich transakcji bez potrzeby podawania PIN-u. Później została wprowadzona możliwość płacenia w sposób zbliżeniowy na kwoty wyższe niż 50 zł, po podaniu kodu PIN.

Bardzo istotną rolę w rozwoju rynku płatności zbliżeniowych odgrywało sukcesywne poszerzanie sieci akceptacji pod kątem jej pełnego przygotowania do przyjmowania mobilnych płatności zbliżeniowych. W 2010 r. uruchomiony został program rozwoju i modernizacji sieci akceptacji „Kartą Visa zapłacisz wszędzie” (KVZW), w ramach którego banki-wydawcy kart Visa wsparły finansowo instalowanie nowych terminali płatniczych obsługujących karty wszystkich systemów. Łączna kwota inwestycji przekroczyła 30 mln euro.

W momencie uruchomienia programu KVZW udział terminali zbliżeniowych we wszystkich terminalach POS w kraju wynosił zaledwie 1,5%. Obecnie płatności zbliżeniowe realizuje aż 344 tys. spośród ponad 425 tys. terminali płatniczych działających w Polsce (blisko 81%), a do końca 2017 r. będzie to 100%.

fot. mat. prasowe

Mobilna płatność zbliżeniowa Visa

Tempo, w jaki wzrasta popularność płatności mobilnych pozwala sądzić, że już wkrótce będą one powszechne.


Od początku programu zainstalowano 125 tys. terminali z funkcją zbliżeniową (łącznie ponad 202 tys. terminali EMV).

W sposób zbliżeniowy można także wypłacać gotówkę z bankomatu – taką możliwość oferuje swoim klientom ING Bank Śląski. Trwają także prace nad wprowadzeniem funkcji zbliżeniowej wypłaty gotówki w innych sieciach bankomatów.

Polski rynek jest gotowy na przyjęcie płatności mobilnych na masową skalę. Spektakularny sukces płatności zbliżeniowych, do których szybko przekonali się zarówno konsumenci, jak i detaliści, to zdaniem organizacji Visa Europe fundament, dający pewność, że również szybko upowszechni się zbliżeniowe płacenie smartfonem z NFC, a rozwiązanie to stanie się komplementarne dla tradycyjnych płatności kartą. Warto przy tym zauważyć, że mobilne płatności zbliżeniowe wciąż są oparte na karcie Visa, ale jest ona udostępniona konsumentowi w nowej, wirtualnej formie.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: