eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inwestor giełdowy 2015

Inwestor giełdowy 2015

2015-10-28 11:49

Inwestor giełdowy 2015

Kim jest inwestor indywidualny? © apops - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Znamy wyniki kolejnej już edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów, realizowanego cyklicznie przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Raport jak zwykle prezentuje profil polskiego inwestora indywidualnego, wskazując jego najważniejsze cechy i preferencje. Okazuje się, że od poprzedniej fali badania niewiele się zmieniło. Statystyczny polski inwestor to ciągle młody, gruntownie wykształcony mężczyzna, dla którego inwestowanie nie jest głównym zajęciem.

Przeczytaj także: Inwestor giełdowy 2014

Celem tegorocznej edycji badania było, podobnie jak w latach poprzednich, stworzenie profilu polskiego inwestora indywidualnego oraz przyjrzenie się jego potrzebom oraz preferencjom przy podejmowaniu decyzji natury inwestycyjnej. Najświeższa fala badania objęła swoim zasięgiem aż 7 000 respondentów. Wraz z wynikami badania przedstawione zostało również zestawienie najpopularniejszych źródeł wiedzy według inwestorów. Uczestnicy konferencji (m.in. Paweł Tamborski, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A, Krzysztof Ołdak – Dyrektor Działu Operacyjnego KDPW, Ilona Pieczyńska-Czerny, dyrektor Departamentu Ofert Publicznych i Informacji) wzięli także udział w debacie "Inwestor indywidualny - ginący gatunek, czy normalny kierunek zmian?”

Jaki jest współczesny inwestor?


Tego można się było domyślać. Badanie wykazało, że przeciętny inwestor jest młodym mężczyzną w wieku ok. 35 lat, legitymującym się dyplomem wyższej uczelni. Okazuje się, że panowie stanowią 76,6% badanej grupy, z wykształceniem wyższym w tym licencjat (35,9%), czasem ekonomicznym (33%). Dominującą grupą wiekową jest przedział 26-35 lat (37,1%, czyli o 3,8% więcej niż
w poprzednim roku) oraz 36 – 45 (24,5% ankietowanych – o 3,8% mniej aniżeli w analogicznym okresie).

Co równie istotne, inwestowanie nie jest jedynym źródłem dochodu. Aż 56,6% respondentów jest zatrudnionych w innym zakładzie pracy, zaś 20,7% prowadzi własną działalność gospodarczą. Jaki z tego wniosek? Inwestujemy przede wszystkim po godzinach, zaś mitem jest, iż wymaga to ogromnej ilości czasu i wysiłku.

Niespełna 1/3 respondentów przyznaje, że nie zajmuje im to więcej niż 1 godzinę dziennie, z kolei 25,7% poświęca temu kilka godziny tygodniowo, a niecała 1/5 ankietowanych jedynie parę godzin w miesiącu. Przyczyną może być motywacja działania inwestorów, skoro inwestowanie na giełdzie nie jest ich podstawowym zajęciem. Praktycznie polowa z nich (dokładnie 49%) jako powód podaje dywersyfikację przychodu, dla 19% jest to zabezpieczenie na przyszłość, a 18% chroni w ten sposób swoje oszczędności przed inflacją.

Warto jednak zauważyć, iż niezależnie od pobudek, inwestorzy nie traktują giełdy jako sposobu zarobienia na swoje przyjemności – zabawa lub hobby motywuje bowiem jedynie 3% badanych.

Jak inwestujemy?


Polski inwestor inwestuje na giełdzie przeważnie nie dłużej niż 5 lat (36%), niektórzy obecni są na rynku do 10 lat (29,8%). Inwestorów z dłuższym stażem jest łącznie 34,2%. Przeciętnie inwestujemy do 30 tys. złotych (36%), jedynie 16% respondentów przeznacza ten cel niecałe 50 tys. zł. Najczęściej działamy samodzielnie, 34,7% korzysta z pomocy Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych.

Większość inwestorów w swoich działaniach bazuje na analizie technicznej oraz fundamentalnej, jednak aż 18,5% przyznaje, że nie potrafi analizować instrumentów finansowych! Tym samym należy mieć świadomość, że w zakresie edukacji inwestorów indywiduach pozostało jeszcze wiele do zrobienia, a konieczność przeprowadzania powszechnie dostępnych szkoleń jest wręcz niepodważalna.

Co więcej najchętniej inwestujemy w akcje spółek GPW (74,9%), z dużą ostrożnością podchodzimy natomiast do zagranicznych – udziały w nich posiada jedynie 6,7% ankietowanych. Polski inwestor nie przepada również za obligacjami (10,4%), niewielu inwestuje także na runku walutowym (10,2%). Tylko 14,4% inwestuje w instrumenty pochodne, a na Newconnect działa niespełna 1/3 badanych (26,7%).

fot. mat. prasowe

Inwestujemy samodzielnie

Większość respondentów przyznaje, że inwestuje samodzielnie.

Przeczytaj także: Inwestor giełdowy 2012 Inwestor giełdowy 2012

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: