eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Na jaki cel pożyczamy pieniądze?

Na jaki cel pożyczamy pieniądze?

2015-10-22 13:42

Na jaki cel pożyczamy pieniądze?

Przydałby się remont, a do tego rachunek goni rachunek © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Większość z nas pamięta dobrze czasy, kiedy to pukało się do sąsiadki z prośbą o pożyczenie cukru lub mąki. Dzisiaj rzeczywistość nieco się zmieniła i na przysłowiowy cukier, a więc zaspokojenie codziennych potrzeb, raczej zapożyczamy się na własną rękę, biorąc kredyt. Na co jeszcze najczęściej pożyczamy pieniądze?

Przeczytaj także: Mieszkanie dla Młodych IV 2014

Cztery kąty i cztery koła


Ostatnie lata przyniosły spore podwyżki cen nieruchomości. Jednocześnie też rosła chęć młodych Polaków do uniezależnienia się od rodziców i znalezienia własnych czterech kątów. Niestety same chęci to za mało, zwłaszcza że rosnące ceny mieszkań okazały się nie iść w parze z podwyżkami wynagrodzeń. Dlatego też gros Polaków zdecydowało się zadłużyć na cele mieszkaniowe.

Za wzrostem ilości zaciąganych w ostatnim czasie kredytów stoją również programy rządowe, za pomocą których można spłacić część odsetek kredytowych. Najpierw był to projekt „Rodzina na Swoim”, teraz z kolei mamy „Mieszkanie dla Młodych”, w którym tylko we wrześniu br. złożono aż 3744 wniosków o dofinansowanie.

Pożyczki towarzyszą również zakupom czterech kółek. Ciągle bowiem nie udało nam się osiągnąć poziomu sąsiadów zza Odry, którzy samochody zmieniają nawet raz na dwa lata. Dla nas auto bywa ciągle dobrem luksusowym, na którego zakup sięgamy po pożyczone pieniądze. Dotyczy to zarówno zakupu nowych samochodów, jak i aut używanych. Niejednokrotnie jesteśmy wręcz zmuszeni rozbić koszty na raty niż, jednorazowo wyłożyć dużą gotówkę.

Przydałby się remont, a do tego rachunek goni rachunek


Kiedy mamy już własne lokum to staramy się o nie dbać najlepiej jak potrafimy. Jesteśmy znani z tego, że urlop zazwyczaj spędzamy remontując własne mieszkania czy domy. Często malujemy ściany, kładziemy nowe płytki czy panele, zmieniamy wystrój. Wszystko to oczywiście wymaga odpowiedniego nakładu finansowego. Jeśli do zakupu materiałów doliczymy wynagrodzenie dla fachowca, może okazać się, że nasz domowy budżet zwyczajnie tego nie wytrzyma. Jak podaje Profi Credit Polska S.A. aż 35 % klientów, decydujących się na pożyczkę deklarowało, iż gotówka ta zostanie przeznaczona właśnie na remont, a ponad 10% za dodatkowe pieniądze zakupi sprzęt i meble.

Kolejna bolączką finansową bywają również bieżące opłaty. Niestety pensje Polaków niejednokrotnie nijak mają się do podwyżek cen prądu, gazu, czy wody. Opłaty, zwłaszcza te idące w górę w okresie zimowym, potrafią być naprawdę sporym problemem. Zgodnie z informacją ekspertów, blisko 29% Polaków musiało w tym roku sięgnąć po wsparcie firmy pożyczkowej, by sprostać bieżącym zobowiązaniom.

Czas na podróże i własne pasje


Pasje i zainteresowania, które chętnie realizujemy w wolnym czasie mają to do siebie, że niejednokrotnie są bardzo kosztowne. Czy to modelarstwo, jazda konna, taniec, muzyka czy motoryzacja, wszystko wymaga nakładu pieniędzy. Tak samo rozwój osobowy, szkolenia i kursy pochłaniają coraz to większe zasoby. Z danych BIK wynika, że to najczęściej osoby młode chętniej sięgają po dodatkowy zastrzyk gotówki na urzeczywistnienie swoich marzeń. Dlaczego? Młodzi obecnie chcą czerpać z życia jak najwięcej, interesują ich coraz to nowsze kwestie. Chętnie inwestują w siebie będąc na starcie swojej kariery zawodowej. Wiedzą, że taka inwestycja na przestrzeni lat zaowocuje. Z drugiej jednak strony, instytucje nie zapominają o potrzebach starszych klientów.
Nie możemy jednak zapominać o starszej grupie klientów. Jak wynika z naszej analizy profilu klienta, po dodatkową gotówkę często sięgają także osoby po 40. roku życia. To właśnie w tym wieku mamy tak naprawdę czas na hobby czy wypoczynek. Kwestie związane z odpoczynkiem i wakacjami są powodem zaciągnięcia pożyczki u ponad 5% naszych klientów. Mamy czas i chęci, ale nie mamy wtedy funduszy, ponieważ dochody z wiekiem niestety często maleją, zwłaszcza gdy dochodzimy do okresu emerytalnego, stąd też decyzje o finansowaniu ze środków uzyskanych przy wsparciu firm takich jak nasza – komentuje Jarosław Chęciński, Dyrektor Wykonawczy Profi Credit Polska S.A.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: