eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wyższy wkład własny już w styczniu. Będą kolejki po kredyty?

Wyższy wkład własny już w styczniu. Będą kolejki po kredyty?

2015-10-14 10:23

Wyższy wkład własny już w styczniu. Będą kolejki po kredyty?

Czy Polacy wykorzystają ostatnie miesiące przed podwyżką minimalnego wkładu własnego? © ratmaner - Fotolia.com

Już za 2,5 miesiąca kredytobiorców czekają kolejne restrykcje. Od 1 stycznia nadchodzącego roku wymagany minimalny wkład własny będzie sięgał już 15%. Ci, którzy dysponują mniejszą gotówką nie powinni zatem czekać i zaciągnąć kredyt jeszcze w tym roku. Gdyby jednak się spóźnili, sytuacja i tak nie będzie beznadziejna - w przyszłym roku kredytobiorcy, którzy nie będą w stanie wyłożyć 15% wkładu własnego, będą mogli skorzystać z dodatkowych zabezpieczeń (ubezpieczenia brakującego wkładu).

Przeczytaj także: Nadchodzi wyższy wkład własny

Czasy, gdy mieszkanie na kredyt można było kupić bez ani grosza wkładu własnego odeszły do lamusa. Zgodnie z zaleceniami Rekomendacji S, od 1 stycznia minionego roku kredytobiorcy musieli wnosić minimum 5% wkładu własnego. Rok później było to już 10%, a od stycznia 2016 r. minimalny wymagany wkład własny będzie sięgał 15%. W taki sposób KNF chce zminimalizować ryzyko przecenienia własnych możliwości finansowych przez kredytobiorców.

A zatem kolejna podwyżka tuż tuż. Bardzo możliwe, że jej widmo ożywi nieco rynek kredytów mieszkaniowych. Lekkie ożywienie było widoczne już w lipcu i sierpniu, kiedy to wartość udzielonych kredytów była o 1,3% wyższa niż w minionym roku. Cały III kwartał zamknął się wynikiem o 7,7% lepszym niż analogiczny okres 2014. Wzrost pod względem ilościowym sięgnął natomiast 1,7% – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej S.A.

Z kupnem lokum za pożyczone z banku pieniądze powinny się pospieszyć zwłaszcza te osoby, które myślą o nabyciu nowego mieszkania. Jak wynika z opublikowanej we wrześniu przez NBP analizy sytuacji na rynku nieruchomości w Polsce w II kwartale 2015 r., ceny ofertowe metra kwadratowego mieszkań na rynkach pierwotnych analizowanych miast wykazywały nieznaczne wzrosty. Stabilne pozostały natomiast ceny na rynkach wtórnych. Jedynie w Warszawie na rynku wtórnym ponownie odnotowano obniżanie się cen, związane ze sprzedażą większej liczby mieszkań o słabszej jakości lub lokalizacji. Argumentem pomocnym dla wielu osób w podjęciu decyzji o zakupie mieszkania jest również wzrost dochodów nominalnych konsumentów. Jak wyliczyli autorzy wspomnianego raportu NBP, średnia dostępność mieszkania w największych miastach wzrosła do poziomu 0,86 m kw. za przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, a tym samym była większa o 0,37 m kw. względem minimum z III kw. 2007 roku.

fot. ratmaner - Fotolia.com

Czy Polacy wykorzystają ostatnie miesiące przed podwyżką minimalnego wkładu własnego?

Z kupnem lokum za pożyczone z banku pieniądze powinny się pospieszyć zwłaszcza te osoby, które myślą o nabyciu nowego mieszkania.


Osoby niedysponujące przynajmniej 15 proc. wkładem własnym, które nie zdążą zaciągnąć kredytu hipotecznego przed końcem tego roku, będą miały możliwość skorzystania z ubezpieczenia. Bowiem zgodnie z zapisami Rekomendacji S, banki nadal będą mogły udzielać kredytów na poziomie 90 proc. Warunkiem uzyskania kredytu jest dodatkowe ubezpieczenie wkładu własnego lub przedłożenie przez kredytobiorcę dodatkowych zabezpieczeń, np. w formie blokady środków na rachunku bankowym, poprzez obligacje skarbowe.
- Decydując się na skorzystanie z możliwości opłacenia dodatkowego ubezpieczenia kredytobiorcy muszą jednak pamiętać, że takie rozwiązanie spowoduje, że w praktyce całkowity koszt kredytu będzie większy niż przy 15 proc. wkładzie własnym – przestrzega Sławomir Grzybek, ekspert Biura Informacji Kredytowej S.A. – Z drugiej strony, już dziś większość banków stosuje tego typu wymogi, więc klienci nie powinni być zaskoczeni zmianą przepisów od 1 stycznia 2016 roku – podsumowuje ekspert BIK.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: