eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Napływ kapitałów do Polski wzmacnia złotego

Napływ kapitałów do Polski wzmacnia złotego

2006-01-05 16:32

Napływ kapitałów do Polski wzmacnia złotego

Kurs EUR/PLN (11.04 - 01.06) © fot. mat. prasowe

Dziś rano kurs EUR/PLN sforsował granicę 3,80, a kurs USD/PLN spadł poniżej 3,14. Złoty znalazł się znów ponad 18 proc. poniżej odchylenia od starego parytetu. Względem euro złoty jest najmocniejszy od czerwca 2002 r.

Przeczytaj także: Nerwowy początek tygodnia na rynkach wschodzących

Jeszcze w grudniu mówiło się o korekcie (osłabieniu) złotego, która może potrwać przez większą część stycznia. Rzeczywiście, w ostatnich latach po bardzo dobrej końcówce roku, złoty tracił w styczniu. Tymczasem korekta nie przekroczyła swoim zakresem jednego dnia i wyniosła kurs złotego zaledwie do poziomu 3,8720 względem euro i 3,2730 wobec dolara, czyli o niewiele ponad 0,5 proc. Od wtorku obserwowaliśmy natomiast zupełnie inny obraz rynku – złoty zyskiwał z godziny na godzinę. W czwartek rano kurs EUR/PLN sforsował granicę 3,80, a kurs USD/PLN spadł poniżej 3,14. Złoty znalazł się znów ponad 18 proc. poniżej odchylenia od starego parytetu. Względem euro złoty jest najmocniejszy od czerwca 2002 r.

fot. mat. prasowe

Kurs EUR/PLN (11.04 - 01.06)

Kurs EUR/PLN (11.04 - 01.06)



Stany decydują
Niewątpliwie złotemu pomogło osłabienie dolara na rynku międzynarodowym i rosnąca aktywność inwestorów zagranicznych, wracających do gry po świątecznej przerwie. Negatywne dane, które napłynęły we wtorek z gospodarki amerykańskiej dotyczące wartości indeksu ISM (54,2 pkt. wobec prognozowanych 57,5) oraz wydatków budowlanych (0,2 proc. wobec oczekiwań na poziomie 0,7 proc.) utwierdziły inwestorów w przekonaniu o słabnącej atrakcyjności dolara i skierowały szczególną uwagę w stronę opublikowanego we wtorek wieczorem zapisu z grudniowego posiedzenia FOMC. Odnalezione tam wzmianki, o tym, że w opinii części decydentów stopy procentowe są już na poziomie neutralnym, wzmogły obawy o rychłe zakończenie cyklu podwyżek stóp przez FED. Inwestorzy rozpoczęli odwrót od aktywów amerykańskich, poszukując dla swoich lokat młodszych i bardziej prężnych rynków. Od końca roku, gdy za euro płaciliśmy 1,1840 dolara, kurs EUR/USD wzrósł już o 2,5 proc., osiągając w środę wieczorem poziom 1,2140.

 

1 2

następna

oprac. : K. Kowalczyk, M. Węgrzanowski / WGI Dom Maklerski WGI Dom Maklerski

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: