eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak czytać OWU?

Jak czytać OWU?

2015-09-14 00:50

Jak czytać OWU?

Nieznajomość OWU szkodzi © Sergey Nivens - Fotolia.com

Okazuje się, że Polacy nie przykładają należytej wagi do kwestii umów ubezpieczeniowych - z danych Europ Assistance wynika, że nawet połowa z nas nie poświęca ani chwili przeczytaniu Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Z jednej strony trudno się dziwić - OWU to w końcu dość długi dokument, w dodatku napisany trudnym językiem. Z drugiej jednak warto pamiętać, że nie zapoznając się z jego zapisami nie będziemy wiedzieć np. nic na temat ewentualnych wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Wyniki VI Ogólnopolskiego Badania Assistance, zrealizowanego na zlecenie Europ Assistance Polska nie pozostawiają złudzeń - zaledwie 46% ubezpieczonych zapoznaje się z ogólnymi warunkami zakupionej polisy, ¼ ankietowanych przegląda je pobieżnie, a niemal 1/3 (28%) badanych przyznaje, że nie czyta ich w ogóle.

Zbyt długie OWU odstrasza


Ogólne Warunki Ubezpieczenia to dokument, który bez wątpienia może odstraszać czytającego i to zarówno skomplikowaniem treści, jak i niełatwym, specjalistycznym językiem. Nic więc dziwnego, że już od samego początku jesteśmy negatywnie nastawieni do przeczytania jego zapisów. Musimy jednak pamiętać, że podpisując umowę ubezpieczenia każdorazowo potwierdzamy, że akceptujemy również dokument określający jego warunki. Warto zatem poświęcić kilka chwil aby dokładnie zapoznać się z prawami i obowiązkami zarówno naszymi jak i ubezpieczyciela. Może się bowiem okazać, że podpiszemy umowę, która zupełnie odbiega od naszych oczekiwań.

Coraz częściej firmy ubezpieczeniowe stawiają jednak na dużo prostszy i przyjazny sposób komunikowania klientowi.
Klienci naszych Partnerów otrzymują na przykład kartę z listą świadczeń i numerem Centrum Alarmowego lub dowiadują się o zakresie ubezpieczenia za pomocą ciekawej grafiki z najważniejszymi danymi z OWU na stronie internetowej lub w systemie transakcyjnym, na ulotce lub zestawie przydatnych gadżetów – mówi Joanna Nadzikiewicz, Dyrektor Handlowy Europ Assistance Polska. – Naturalnie materiały te nie mają na celu zastąpienie OWU, a tylko przystępną komunikację zakresu ubezpieczenia – dodaje.

fot. Sergey Nivens - Fotolia.com

Nieznajomość OWU szkodzi

Odmowa wypłaty odszkodowania lub realizacji świadczenia to najczęstsze skutki nieczytania OWU. Dokładne zapoznanie się z treścią dokumentu pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji i rozczarowań.


Nieznajomość OWU szkodzi


Zapewnienie, że klient jest świadomy przysługujących mu świadczeń jest bardzo ważne. Należy pamiętać, że świadomy klient to klient zadowolony – znając dokładnie przysługujące mu świadczenia rzadko lub wcale spotka się z odmową wykonania usługi.
Najczęstszą przyczyną odmów realizacji pomocy assistance jest wyłączenie odpowiedzialności z zakresu ubezpieczenia. Na przykład klienci, którzy wybierają podstawowy wariant ubezpieczenia assistance samochodowego, obejmującego pomoc tylko na terenie RP mogą spotkać się z odmową pomocy w razie awarii lub wypadku poza granicami kraju. Dlatego tak ważna jest rzetelna informacja na temat zakresu przysługującej pomocy – dodaje Joanna Nadzikiewicz.

Odmowa wypłaty odszkodowania lub realizacji świadczenia to najczęstsze skutki nieczytania OWU. Dokładne zapoznanie się z treścią dokumentu pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji i rozczarowań.

Jak czytać OWU?


Większość Ogólnych Warunków Ubezpieczeń jest oparta na podobnym schemacie. Postanowienia ogólne umowy, definicje, przedmiot i zakres ubezpieczenia, lista wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, prawa i obowiązki stron, warunki zawarcia, rozwiązania i odstąpienia od umowy ubezpieczenia – to elementy, z których składa się niemal każde OWU.

Czy wszystko trzeba czytać? Nie zaszkodzi jeżeli zapoznamy się z całością dokumentu. Są jednak punkty, których w żadnym wypadku nie powinniśmy pominąć.
 • Przeczytaj definicje – warto się z nimi zapoznać, bo to co w naszym odczuciu jest np. bagażem podróżnym, poszczególne towarzystwa ubezpieczeń mogą interpretować zupełnie inaczej.
 • Sprawdź zakres ochrony ubezpieczeniowej – trzeba pamiętać, że ochronie podlegają tylko te zdarzenia, które są ujęte w OWU. Czytając ten punkt, będziemy mieli jasność w jakich sytuacjach możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela, a które będą od nas wymagały dodatkowej składki.
 • Przyjrzyj się wyłączeniom i ograniczeniom w ochronie ubezpieczeniowej – każde OWU zawierają zdarzenia wyłączające odpowiedzialność ubezpieczyciela. Należą do nich np. umyślne działanie, alkohol, narkotyki czy przestępstwo. W sytuacji wyłączenia nie możemy liczyć na wypłacenie odszkodowania, dlatego dobrze jest znać te przypadki.
 • Dowiedz się jakie masz prawa i obowiązki – każde OWU zawiera rozdział, w którym opisane są prawa i obowiązki zarówno ubezpieczyciela jak i ubezpieczonego. Warto je znać, gdyż niewykonanie lub nieprawidłowe ich wykonanie może prowadzić nawet do odmowy wypłaty odszkodowania.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 • Ubezpieczenie OC

  Witam, mam pytanie odnośnie ubezpieczenia OC samochodu. Czy mimo nienawiązania kolejnej umowy z TU należy złożyć u nich wypowiedzenie ...

 • Polisa na życie

  Zmarł mój były mąż. Mamy dwójkę dzieci. Pytanie dotyczy polisy na życie na wypadek śmierci. Już wiemy, że została podzielona na 3 osoby: ...

 • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: