eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Przelew przez kod QR: szybko i bezpiecznie

Przelew przez kod QR: szybko i bezpiecznie

2015-09-12 00:15

Przelew przez kod QR: szybko i bezpiecznie

Kod QR na telefonie © Transferuj.pl

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W ostatnim czasie 2 istotne banki: mBank oraz BPH, wprowadziły do swoich aplikacji mobilnych obsługę przelewów za pomocą kodu QR. Usługa ta nie była dotychczas odpowiednio promowana i jest kojarzona najczęściej tylko z możliwością opłacenia rachunku czy faktury. Niesłusznie! Płatność kodem QR jest cały czas z powodzeniem wykorzystywana w eCommerce do dokonywania wygodnych zakupów w sklepach internetowych.
Najpierw kilka słów o przebiegu transakcji. Po wybraniu płatności QR z panelu transakcyjnego i swojego banku generowany jest kod QR, który wystarczy zeskanować za pomocą aplikacji mobilnej wybranego banku i potwierdzić przelew. To wszystko! Podobnie jak w przypadku e-transferu (Pay-By-Link), nie ma konieczności uzupełniania danych do przelewu, znacząco przyspieszając płatność i eliminując możliwość pomyłki. Dodatkowo nie jest koniczne nawet potwierdzanie przelewu SMSem, co czyni tę metodę najszybszym sposobem zapłaty na rynku.

Wykorzystaj potencjał mobile


Cały proces odbywa się mobilnie – płatność następuje za pomocą telefonu, więc można dokonywać zakupów w każdym miejscu i czasie. Niektórzy z Państwa już zapewne teraz myślą jak można połączyć te technologię ze sprzedażą offline – jest to jak najbardziej możliwe i będzie niezwykle intersującym uzupełnieniem strategii omnichannel. Wystarczy udostępnić Klientom w sklepie zwyczajny tablet, aby zamienić placówkę w innowacyjny punkt sprzedaży mobilnej, gdzie Klienci nie muszą nawet wyciągać portfela – potrzebny jest tylko telefon.

Do najważniejszych zalet tego rozwiązania należy fakt, że aby móc stosować je w swoim sklepie nie trzeba przeprowadzać żadnych dodatkowych integracji czy modyfikacji. Wiele technologii, również tych mobilnych wymaga czaso- i kosztochłonnych implementacji przez co ich opłacalność w krótszym okresie może stawać pod znakiem zapytania. W przypadku zapłaty przelewem QR, opcja ta dostępna jest od razu w wykorzystywanym na co dzień panelu transakcyjnym i może być wybierana równie łatwo, co płatność zwykłym przelewem bankowym czy kartą.

Początek możliwości


Tutaj jednak możliwości się nie kończą – w związku z tym, że płatność dokonywana jest na urządzeniu mobilnym, udostępnienie tej metody zapłaty pozwoli lepiej zagospodarować segment mCommerce. Mobilna rewolucja dokonuje się właśnie na naszych oczach i nie warto pozostawać w tyle – większe marki czy sieci sklepów są w trakcie przeprowadzania własnych wdrożeń w tym aspekcie. Nawet jeżeli nie będą się zwracać w początkowym okresie, daje to dobrą okazję do komunikacji z Klientem, wyjściu na przeciw jego potrzebom oraz budowania wizerunku innowacyjnego i nowoczesnego dostawcy.

Właściciele sklepów mogą wykorzystać ten efekt również we własnym zakresie. Ponieważ płatność kodem QR dostępna jest automatycznie, mogą oni przygotować materiały dla swoich Klientów, na podstawie dostępnych informacji i przeprowadzić akcję informacyjno-promocyjną na swoją korzyść.

Gwarancja bezpieczeństwa


Bardzo istotną kwestią w przypadku sektora płatności jest bezpieczeństwo. Mimo, że Klienci poszukują maksymalnej wygody, każdy ma w świadomości zagrożenia wynikające z działań przestępców czy nawet własnych zaniedbań. Przelewy kodem QR, podobnie jak płatność e-transferem, zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa dzięki temu, że transakcja odbywa się w ramach aplikacji mobilnej dostarczanej przez bank i nie trzeba logować się do serwisu bankowości internetowej z poziomu komputera. Pozwala to uniknąć wielu potencjalnych problemów jak np. przechwycenie danych do logowania i utratę środków na koncie lub podmianę numeru konta przez złośliwe oprogramowanie.

Płatność kodem QR jest kolejnym krokiem w ewolucji transakcji online, mającym zapewnić kupującym pożądaną wygodę przy zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Poniżej znajdą Państwo porównanie dostępnych form dokonywania zapłaty:

fot. Transferuj.pl

Kod QR na telefonie

Potencjał kodów QR można wykorzystywać przy pomocy smartfona.


Najlepsze rozwiązanie


Możliwości wykorzystywania kodów QR w handlu sięgają znacznie dalej. Wszystkie aspekty opisane wcześniej można uzyskać z zastosowaniem dostępnych aktualnie, powszechnych rozwiązań. Technologia ta otwiera jednak zacznie więcej opcji. Przykładem może być sprzedaż bezpośrednio z powierzchni reklamowej czy włączenie tej technologii do przeprowadzania nietypowych, wizerunkowych akcji marketingowych. Jak może wyglądać sprzedaż z bilbordu? Właśnie tak:

fot. mat. prasowe

Porównanie dostępnych form dokonywania zapłaty

Do zapłacenia kodem QR potrzebne są jedynie 2 czynności: skanowanie kodu i zatwierdzenie płatności.


Mimo oczywistych zalet, minie trochę czasu zanim konsumenci w pełni przyzwyczają się do płatności mobilnych. Warto jednak już teraz zaoferować im najwyższą jakość transakcji i zapewnić sobie przewagę konkurencyjną. Jest to również doskonała okazja do rozwinięcia swojej działalności w kierunku zakupów mobilnych. Wszystkie najnowsze badania wskazują niezwykle dynamiczne wzrosty w tym segmencie i właśnie teraz należałoby działać, aby w pełni wykorzystać potencjał mCommerce i własnego biznesu.

Grzegorz Świerniak, Marketing Communication Manager w , ekspert

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: