eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wyprawka szkolna na kredyt – tak robi co czwarty rodzic

Wyprawka szkolna na kredyt – tak robi co czwarty rodzic

2015-09-03 10:56

Wyprawka szkolna na kredyt – tak robi co czwarty rodzic

Co czwarty rodzic pożycza, by wysłać dziecko do szkoły © Pio Si - Fotolia.com

Rozpoczęcie roku szkolnego już za nami. Dzieci zasiadły w ławkach, a rodzice szykują portfele na wydatki, których tradycyjnie już we wrześniu nie jest mało. Z badania zrealizowanego przez Millward Brown na zlecenie Krajowego Rejestru Długów wynika, że dla 40% procent z nich wysłanie latorośli do szkoły to duże obciążenie finansowe. Jak sobie z nim radzą? Niestety aż co czwarty deklaruje, że pieniądze na ten cel musi pożyczyć.
Wydatki ponoszone przez rodziców w związku z 1 września uzależnione są oczywiście od liczby dzieci, które idą do szkoły. Szacunki wskazują, że wyprawka dla jednej latorośli kosztuje średnio 565 zł. 16% rodziców deklaruje, że nie odczuwa tych kosztów, 58% jest zmuszone na ich rzecz ograniczyć inne wydatki, a co czwarty rodzic deklaruje, że nie stać go na kupienie wszystkich, niezbędnych dziecku przyborów.

Przy dwójce dzieci koszt szkolnej wyprawki to już 823 zł. Dla 42% rodziców suma duża lub bardzo duża. Połowa deklaruje lekkie zaciskanie pasa i oszczędzanie na innych wydatkach, ale już tylko 4% nie odczuwa jej braku swoim portfelu.

Przy jeszcze większej liczbie dzieci w wieku szkolnym, koszty wyprawki szkolnej to średnio 1 448 zł. To bardo duże obciążenie dla budżetu polskich rodzin - aż 62% przyznaje, że ledwo może sobie pozwolić na wydanie takiej kwoty lub nie jest w stanie kupić wszystkich potrzebnych artykułów. 36% musi ograniczyć inne wydatki, a jedynie 2% nie ma problemów ze sfinansowaniem wszystkich potrzebnych do szkoły rzeczy.

16% badanych za podręczniki i przybory szkolne zapłaciło więcej niż 2 000 zł. Co trzecia z tych rodzin jest wielodzietna, ale są też takie, które taką kwotę przeznaczają na jedno dziecko. Najbardziej oszczędnym z portfela ubędzie natomiast nie więcej niż 200 zł. Tyle pieniędzy wyda 6% badanych.

Rodzice gimnazjalistów zapłacą najwięcej


Przygotowanie dziecka do szkoły najbardziej obciąża budżet tych, których pociechy uczą się w gimnazjum. Aż 43% osób skarży się, że jest to dla nich duży bądź bardzo duży koszt. Najmniej odczuwają to rodzice, którzy swoje dzieci wysyłają do szkoły zawodowej – to duże obciążenie dla budżetu 23% rodzin.

fot. Pio Si - Fotolia.com

Co czwarty rodzic pożycza, by wysłać dziecko do szkoły

Ponad 70% badanych nie jest w stanie sfinansować wyprawki dla dzieci z własnych pieniędzy.


Nie wolno tracić głowy – piórnik nie musi być nowy


Ponad połowa rodziców planuje wydatki wcześniej i już od jakiegoś czasu odkłada pieniądze, by móc wyprawić swoje dzieci do szkoły, trochę mniej, bo 42%, rezygnuje z innych wydatków. Są tacy, którzy kupują tylko to, na co ich stać (36%). Robi tak zdecydowanie więcej mężczyzn (43%). Panie natomiast za wszelką cenę chcą skompletować wszystkie potrzebne rzeczy, a tylko 17% kupuje tyle, na ile je stać.

Ponad 70% badanych nie jest w stanie sfinansować wyprawki dla dzieci z własnych pieniędzy. 25% korzysta z przygotowanych na ten cel dofinansowań – pomocy państwa lub organizacji pozarządowych, co czwarty pożycza pieniądze, a co piąty odkłada w czasie spłatę innych zobowiązań.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: