eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rok złotego

Rok złotego

2005-12-30 11:43

Rok złotego

© fot. mat. prasowe

Przełom roku skłania do podsumowań i snucia planów na kolejne miesiące. Jak zatem można podsumować minione 12 miesięcy na polskim rynku walutowym? Bez wątpienia był to czas silnego złotego, który kontynuował proces umacniania rozpoczęty rok wcześniej. Zaowocowało to kilkuletnimi minimami kursów euro i dolara.

Przeczytaj także: Kredyty we frankach coraz droższe

Na początku marca 2005 r. za amerykańskiego dolara płaciliśmy najmniej od stycznia 1997 roku, bo tylko 2,90 zł, natomiast euro najtańsze było w grudniu, gdy w wyniku gwałtownego wzmocnienia złotego kurs EUR/PLN spadł do poziomu 3,81, najniżej od prawie czterech lat. Siła złotego, podobnie jak rok wcześniej, wynikała z napływu kapitałów do Polski i to zarówno tych krótko- jak długoterminowych, inaczej mówiąc spekulacyjnych i inwestycyjnych. Wielkość kapitału płynącego do Polski najlepiej widać po wynikach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, której główny indeks od stycznia do połowy grudnia wzrósł o ponad 30 proc.

Biorąc pod uwagę powyższe dane statystyczne można powiedzieć, że mijający rok nie należał do udanych dla polskich eksporterów. Niemniej jednak to właśnie eksport był głównym motorem polskiej gospodarki w ostatnim roku, a eksporterzy, zarówno ci rozliczający się w euro, jak i ci handlujący w dolarach, mieli w ciągu całego roku kilka okazji do zabezpieczenia swoich pozycji po wyższych poziomach.

Ucieczka kapitałów

W marcu w wyniku podwyżki stóp procentowych w USA i wzrostu rentowności amerykańskich papierów skarbowych doszło do ogólnej ucieczki kapitałów z rynków wschodzących. Nałożyły się na to dodatkowe niepokoje polityczne w Polsce związane z możliwością przedterminowych wyborów parlamentarnych. Na początku maja kurs EUR/PLN zanotował wzrost nawet do poziomu 4,30, natomiast kurs USD/PLN po zanotowaniu kilkuletnich minimów, poruszał się w przedziale 3,20-3,40.

Minione kilkanaście miesięcy odznaczało się również umocnieniem dolara. Kurs EUR/USD spadł z poziomu 1,36 w styczniu do 1,16 w listopadzie. Dolar zyskiwał również względem japońskiego jena rosnąc z poziomu 102 do 121 jenów za jednego dolara. Na umocnienie „zielonego” wpływ miały zarówno podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych jak i wewnętrzne problemy Unii Europejskiej po odrzuceniu przez Francję i Holandię projektu europejskiej konstytucji.

Tak było w roku 2005. Ten, kto takie zachowanie rynku przewidział i odpowiednio zainwestował, dziś może opalać się w promieniach karaibskiego słońca. Nam wszystkim pozostaje natomiast prognozowanie kolejnych ruchów rynku w następnych dwunastu miesiącach. Czy złoty będzie nadal silny, czy dolar utrzyma się w trendzie wzrostowym, czy na warszawskiej giełdzie w dalszym ciągu będzie trwać hossa?
Przeczytaj także: Przegrana walka dolara Przegrana walka dolara

 

1 2

następna

oprac. : M. Chojnacki, M. Węgrzanowski / WGI Dom Maklerski WGI Dom Maklerski

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: