eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Czeka nas kolejny rok giełdy?

Czeka nas kolejny rok giełdy?

2005-12-31 00:06

Czeka nas kolejny rok giełdy?

© fot. mat. prasowe

Rok 2006 powinien przynieść kontynuację wzrostów na giełdzie. Lokomotywami parkietu mogą okazać się jednak inne spółki niż dotychczas. Nadal będą drożeć nieruchomości. Nie ma natomiast co liczyć na "sensowne" zyski z papierów dłużnych i bezpiecznych funduszy inwestycyjnych.

Przeczytaj także: Fundusze akcji polskich a WIG

Na spodziewanym przyspieszeniu gospodarki skorzystają najbardziej banki, spółki zajmujące się produkcją i sprzedażą dóbr konsumpcyjnych, spółki budowlane i medialne. Warto także przyjrzeć się akcjom małych i średnich spółek, które mają znacznie większy potencjał poprawy wyników finansowych niż giełdowe tuzy. Zauważają to także firmy zarządzające aktywami i coraz chętniej uruchamiają fundusze inwestycyjne skupiające się właśnie na rynku firm spoza WIG20.

W roku 2005 niektóre fundusze obligacji zarobiły nawet powyżej 8 proc. To się nie powtórzy w 2006 roku z uwagi na to, że stopy procentowe najprawdopodobniej nie będą spadać (szybki wzrost PKB i możliwe pojawienie się presji inflacyjnej). Nie ma więc co liczyć na wzrost cen papierów dłużnych, a realny jest nawet ich spadek. Dlatego w przypadku funduszy obligacji szczególnie istotna jest przestroga, by nie podejmować decyzji inwestycyjnych w oparciu o wyniki historyczne.

Możliwe pogorszenie koniunktury na rynku długu zmniejszy też zainteresowanie naszą walutą. Zagrożeniem dla złotówki jest również brak pośpiechu i zdecydowania w kwestii przyjęcia euro oraz niestabilna sytuacja polityczna. Do umocnienia złotego prowadzi natomiast sprzedaż przez rząd na krajowym rynku środków pozyskanych z emisji obligacji denominowanych w walutach obcych. Można jednak założyć, że ta polityka ulegnie zmianie z uwagi na efekty sprzeczne z jednym z głównych celów rządu jakim jest osłabienie złotówki i poprawa opłacalności eksportu. Naszej walucie sprzyjać będzie także poprawiająca się sytuacja makroekonomiczna. Ostatecznie zakładamy w przyszłym roku lekkie osłabienie złotówki w stosunku do dolara i euro.

Rynek nieruchomości nadal będzie "gorący". Nie zaszkodzi mu ewentualne ograniczenie dostępności tanich kredytów walutowych. W szybko rozwiających się aglomeracjach jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Trójmiasto ceny powinny wzrosnąć przynajmniej o 10 proc. Alternatywą dla bezpośredniego zakupu mieszkania jest fundusz nieruchomości. Kilka kolejnych tego typu produktów powinno pojawić się w przyszłym roku i można w nich liczyć na stabilne zyski rzędu 8-12 proc. rocznie. Trzeba jednak pamiętać, że taki fundusz długo buduje swój portfel (przynajmniej rok) i na początku jest praktycznie funduszem rynku pieniężnego. Dla osób, które mają rachunek maklerski wyjściem może być zakup na giełdzie certyfikatów już działającego funduszu. Wymaga to jednak cierpliwości z uwagi na niską płynność obrotu tymi papierami.

Dobrym pomysłem będzie inwestowanie w akcje spółek debiutujących na giełdzie. Ciekawa może okazać się oferta sieci kiosków Ruchu, do której dojdzie zapewne w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Na GPW może też pojawić się Jastrzębska Spółka Węglowa lub Kopalnia Bogdanka, bo rząd zechce wykorzystać dobrą koniunkturę w tej branży. Niestety, do planów debiutu coraz ostrożniej podchodzi telewizja Polsat. Interesująca może być oferta producenta materiałów budowlanych Bolix. Na giełdę chcą też wejść Gino Rossi (obuwie) i Monnari (odzież damska), a dotychczasowe debiuty spółek odzieżowych pokazują, że można na nich zarobić.

Konserwatyści, czyli wielbiciele lokat bankowych i funduszy rynku pieniężnego, mogą liczyć na zyski podobne jak w tym roku. W przypadku lokat warto zwrócić uwagę na instytucje planujące wejście na rynek (np. internetowe ramię Toyota Banku, EFG Bank czy bank tworzony przez Getin Holding na bazie Wschodniego Banku Cukrownictwa). Rentowności funduszy rynku pieniężnego będą zbliżone do najlepszych lokat bankowych (4-4,5 proc.). Nieco wyższe stopy zwrotu mogą przynieść fundusze pieniężne, które znaczą część portfela inwestują w dłużne papiery komercyjne.

fot. mat. prasowe


* od początku 2005 roku do 27.12.2005 r.
** średnie stopy zwrotu w funduszach od początku 2005 roku na dzień 23.12.2005 r.
*** średnia cena m.kw. nowego mieszkania w Warszawie; źródło: Tabelaofert.pl

oprac. : expander expander

Rynek finansowy w 2005 r.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: