eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Finanse gospodarstw domowych w III kw. 2015

Finanse gospodarstw domowych w III kw. 2015

2015-08-07 12:49

Finanse gospodarstw domowych w III kw. 2015

Finanse gospodarstw domowych w III kw. 2015 © Pio Si - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W III kwartale 2015 r. wartość Nowego Barometru Rynku Consumer Finance podniosła się z poziomu 54 do 58,1 pkt. Utrzymywanie się wskaźnika powyżej granicy 50 punktów oznacza, że w ciągu nadchodzących 12 miesięcy rynek kredytów konsumenckich może odczuwać znaczne, około 8-procentowe, ożywienie. To odwrót tendencji z początku roku, kiedy to wartość Barometru sięgała 49 punktów.

Przeczytaj także: Finanse gospodarstw domowych w II kw. 2015

Raport „Sytuacja na rynku consumer finance” potwierdza, że sytuacja polskich gospodarstw domowych uległa znacznej poprawie - dokładnie przed trzema laty wskazanie Barometru sięgało zaledwie 40 punktów. Najbardziej znaczący wzrost został odnotowany wśród tych gospodarstw domowych, które deklarowały chęć sfinansowania poważniejszych wydatków za pomocą kredytu bankowego.

KONIUNKTURA NA RYNKU CONSUMER FINANCE


Statystyki pokazują, że dynamika zadłużenia gospodarstw domowych wzrosła w ujęciu rocznym o 4,6%. Już od niemal dwóch lat zadłużenie konsumpcyjne Polaków utrzymuje się na zbliżonym poziomie, co jest dobitnym dowodem, że do symptomów ożywienia gospodarczego podchodzimy z dość dużą dozą ostrożności.

Dość konserwatywne podejście do decyzji w zakresie zaciągania zobowiązań finansowych to pokłosie negatywnych doświadczeń gospodarstw domowych z czasów największego nasilenia zjawisk kryzysowych. Znaczący wzrost wartości Barometru w bieżącym kwartale daje jednak silne podstawy do oczekiwania przyspieszenia wzrostu popytu na kredyt konsumpcyjny ze strony gospodarstw domowych. To bardzo dobra informacja dla przedsiębiorstw sektora finansowego.

Niepokoić może pogorszenie się w stosunku do poprzedniego kwartału oczekiwań gospodarstw domowych, dotyczących zmian sytuacji gospodarczej. Wzrosły obawy przed bezrobociem, a także pogorszyły się prognozy dotyczące ogólnej sytuacji. Niemniej jednak, głównym motorem wzrostu Barometru w bieżącym okresie jest skokowa zmiana skłonności do korzystania z instrumentów kredytowych przy finansowaniu zakupów. Przez bardzo długi czas obserwowany był silny trend spadkowy w obszarze popytu na kredyt do finansowania zakupów dóbr trwałych, samochodu, a także przy finansowaniu remontu. Pomimo, że skłonność do dokonywania tego typu wydatków pozostała na zbliżonym poziomie względem poprzedniego badania, to warto zauważyć wyraźny wzrost liczebności gospodarstw domowych, które planują sfinansować kredytem przyszłe, poważniejsze zakupy.

WIĘKSZA SKŁONNOŚĆ DO ZACIĄGANIA KREDYTU


Dzieje się tak między innymi w odniesieniu do sposobu finansowania zakupu samochodu. Uznających w ogóle prawdopodobieństwo kupna auta w perspektywie najbliższych 12 miesięcy za „bardzo duże” lub „dość duże” w III kwartale 2015 było 8,3%, podczas gdy jeszcze kwartał wcześniej ten odsetek wyniósł 6,9%, a poprzednich dwóch nie przekroczył 5% (w I kw. 2015 – 4,4%, a w IV kw. 2014 – 2,8%). Natomiast blisko 12% respondentów takie prawdopodobieństwo określa jako „niewielkie”. Większa deklarowana skłonność do zakupu samochodu idzie w parze z rosnącą gotowością gospodarstw domowych do finansowania tej operacji w części lub całości kredytem/pożyczką. Taką ewentualność zakłada 9% spośród wszystkich ankietowanych, podczas gdy dla porównania w kwietniu odsetek ten znajdował się na poziomie 4,7%. Skłonność do zaciągania kredytu na kupno samochodu zaznacza się jeszcze silniej, jeśli wziąć pod uwagę, że aż 53% gospodarstw w ogóle rozważających możliwość jego zakupu, planuje uczynić to z pomocą kredytu/pożyczki. W poprzedniej edycji badania wartość ta oscylowała wokół 27%.

fot. mat. prasowe

Nowy Barometr Consumer Finance – III kwartał 2015

Wartość Nowego Barometru Rynku Consumer Finance jest wyższa niż w poprzednim kwartale.


Mimo obserwowanego od ponad roku przyspieszenia wzrostu gospodarczego, skłonność do dokonywania poważnych zakupów w gospodarce polskiej dopiero w ostatnim okresie zaczęła rosnąć. W III kw. 2015 ok. 18% badanych gospodarstw domowych zadeklarowało „duże” bądź „bardzo duże” prawdopodobieństwo przeprowadzenia remontu w nadchodzących 12 miesiącach, a 9% co najmniej dopuszcza możliwość dokonania zakupu mieszkania. Pogorszenie obserwowane jest natomiast w obszarze popytu na dobra trwałe ogółem. O ile w poprzednim kwartale na pytanie o prognozę wydatków na dobra trwałego użytku w najbliższych 12 miesiącach 22% respondentów deklarowało, że będą one mniejsze w porównaniu z poprzednim rokiem, o tyle w ostatnim badaniu takiej odpowiedzi udzieliło już 36% gospodarstw domowych.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: