eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Na wakacjach za granicą sięgamy chętnie po karty płatnicze

Na wakacjach za granicą sięgamy chętnie po karty płatnicze

2015-07-28 11:53

Na wakacjach za granicą sięgamy chętnie po karty płatnicze

Karty płatnicze zyskały na popularności © Laurentiu Iordache - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Karty płatnicze zdobywają coraz większą popularność wśród polskich turystów spędzających wakacje za granicą. Tak przynajmniej wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Deutsche Bank.

W skrócie

  • na popularności zdecydowanie traci gotówka kupiona w polskich kantorach, która swoje triumfy święciła jeszcze kilka lat temu,
  • przekazy medialne z Grecji i widok kolejek ustawiających się pod tamtejszymi bankomatami wywołał - nie do końca uzasadnione - obawy o problemy z dostępem do gotówki podczas wakacji,
  • płatności bezgotówkowe zyskują coraz większe grono amatorów.

Polskie miasta opustoszały, a to najlepszy dowód na to, że sezon urlopowy ruszył już pełną parą. Szacunki firmy Nielsen Polska wskazują, że w tym roku na wakacje uda się ponad 15,8 mln Polaków, a więc o ponad milion więcej niż w minionym roku. Za granicę wybiera się z kolei 5 mln osób. Trzeba jednak przyznać, że pomimo większej ilości turystów ten sezon wcale nie jest łatwy dla branży turystycznej. Najpopularniejsze do tej pory zagraniczne kierunki, takie jak Tunezja, czy Egipt, stały się zbyt niebezpiecznie dla turystów. Z danych Mondial Assistance wynika, że w tym roku wybieramy przede wszystkim takie kraje jak Grecja, Chorwacja czy Włochy.

Czy obecne zawirowania na rynku turystycznym mają wpływ na to, co robimy z naszymi pieniędzmi za granicą? W związku z sytuacją w Grecji, część turystów, którzy planowali tam wakacje obawiała się, sporych problemów z dostępem do gotówki, lub niemożności płacenia kartą w miejscowych sklepach czy restauracjach. Na szczęście okazało się, że wprowadzone niedawno dzienne limity dla wypłat gotówki z greckich banków, nie dotyczą zagranicznych turystów. Zatem nawet tam Polacy raczej nie powinni obawiać się o dostęp do swoich pieniędzy.

Mimo to, jak pokazuje najnowsze badanie przeprowadzone przez Deutsche Bank, wielu z nas po prostu woli zabrać w podróż gotówkę kupioną w polskim kantorze jeszcze przed wyjazdem. Na taką odpowiedź wskazało nieco ponad 28 proc. ankietowanych (przed rokiem ponad 29 proc.).

Zdaniem Moniki Szlosek, Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej w Deutsche Bank, nie da się ukryć, że ten wciąż ulubiony przez Polaków sposób posługiwania się pieniędzmi na wakacjach, jest w rzeczywistości najmniej wygodny i bezpieczny.
– Podróż z portfelem wypchanym gotówką nie dość, że mało komfortowa, jest również bardzo ryzykowna – przestrzega. – Jeśli pieniędzy ma nam starczyć na cały wyjazd, oznacza to, że musimy zabrać ze sobą dość sporą sumę – mówi. – W oczywisty sposób narażamy się w ten sposób na kradzież lub utratę pieniędzy.

fot. mat. prasowe

Najbardziej wygodna forma dokonywania płatności podczas podróży zagranicznej

Dla 28% Polaków preferowaną formą płatności podczas wycieczek zagranicznych jest gotówka kupiona w kantorze


Monika Szlosek przypomina również, że jeśli zgubimy podczas podróży i pobytu za granicą gotówkę, lub staniemy się ofiarą kradzieży, pieniądze najprawdopodobniej stracimy bezpowrotnie. Tymczasem negatywne konsekwencje w przypadku utraty karty płatniczej, są zazwyczaj mniejsze. Oczywiście jeśli natychmiast po odnotowaniu tego faktu zastrzeżemy ją telefonicznie w naszym banku.
– Warto dodać, że wiele kart, które Polacy mają w swoich portfelach, zapewnia swoim posiadaczom ubezpieczenie - mówi. – Dla przykładu, posiadacze kont dbNET i dbNET Biznes Deutsche Bank, objęci są usługą mySafety, która ułatwia proces blokowania, ochrony i odzyskiwania utraconych środków z konta – przypomina Monika Szlosek.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: