eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Życie na kredyt nie dla Niemca. Długi domeną Włochów

Życie na kredyt nie dla Niemca. Długi domeną Włochów

2015-05-29 08:06

Życie na kredyt nie dla Niemca. Długi domeną Włochów

Długi domeną Włochów © slasnyi - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak wygląda zadłużenie Europejczyków? Okazuje się, że najmniejszą skłonnością do popadania w długi charakteryzują się nasi zachodni sąsiedzi. Z nieterminowych płatności słyną z kolei Włosi. Europa podzielona jest na bardziej zdyscyplinowaną płatniczo północ i nieco nonszalanckie południe. Polska plasuje się gdzieś pośrodku, chociaż bliżej nam do Skandynawii niż np. do Sycylii.

Przeczytaj także: Upadłość konsumencka 2015: kto skorzysta?

Jak wynika z przeprowadzonego w kwietniu br. badania agencji CIBRIS, Włosi niezbyt rzetelnie podchodzą do płatności - so terminowego opłacania zobowiązań przyznaje się jedynie nieco jedna trzecia włoskich przedsiębiorstw (36,3%). Jeszcze gorzej jest na Sycylii, gdzie terminowe płatności to domena zaledwie co piątego przedsiębiorcy (19%).

Zgoła odmienne podejście do zadłużania się wykazują nasi sąsiedzi zza Odry. Nie ma się jednak co dziwić - w języku niemieckim to samo słowo oznacza zarówno „dług”, jak i „winę” (niem. Schuld ). Niemcy zdecydowanie preferują oszczędzanie niż zaciąganie zobowiązań. Dobitnym dowodem na to może być sona, którą BBC przeprowadziła na ulicach Berlina. Na pytanie "co zrobiłbyś gdybyś wygrał milion euro?" młodzi Niemcy odpowiadali przeważnie „zaoszczędziłbym na później, kiedy będą potrzebne”. Łatwo sobie wyobrazić, że na ulicach Warszawy odpowiedzi byłyby inne.

Istnieje podział Europy na północ i południe, również w kontekście podejścia do spłaty długów. Mimo wszystko, w tym podziale Polakom jest bliżej do państw północnych.
– Dla Polaków dług jest także dużym problemem w sferze mentalnej, inaczej niż na bardziej nonszalanckim południu Europy – mówi Paweł Trybuchowski, wiceprezes firmy windykacyjnej GetBack.

Jednak problemy finansowe związane z kryzysem nie dotknęły tylko i wyłącznie narodów żyjących na południu Europy. Np. w Szwecji, jak podaje raport firmy Intrum Justitia, problemy z płynnością finansową związaną z opóźnieniami w zapłacie od kontrahentów zadeklarowało aż 64% firm. Ten sam wskaźnik we Włoszech wyniósł 76%, więc różnica między południem a północą Europy nie jest aż tak przytłaczająca.

Czasami stereotypy mogą być wręcz mylące. W Szwecji widać postępującą tendencję życia na kredyt, co wiąże się też z większymi problemami w spłacie długów. W 2014 r. Szwedzki Bank Narodowy opublikował materiał dotyczący zadłużenia 4 milionów obywateli, czyli 52 proc. dorosłej populacji Szwecji. Tymczasem we Włoszech w 2013 r. około 75% gospodarstw domowych nie miało żadnego długu, jak informował „The New York Times” na podstawie raportu Europejskiego Banku Centralnego. W całej strefie euro 44% gospodarstw domowych miało długi, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych aż 75%.

Niemcy są ewenementem na skalę europejską pod kątem spadku poziomu prywatnego zadłużenia. Niemiecki dług sektora prywatnego w stosunku do PKB spadł z poziomu 123% w 2000 r. do 103,5% w 2013 r. (źródło: Eurostat). Tymczasem w Wielkiej Brytanii poziom długu prywatnego w tym czasie wzrósł z poziomu 138,5% do 164,4%, w Szwecji ze 141,7% do 200,1%, a we Włoszech z 75,8% do 119,5%. Jeśli chodzi o Polskę, to prywatny dług wzrósł od poziomu 46,3% w 2003 r. do 74,8% w 2013 r.

fot. mat. prasowe

Skonsolidowane zadłużenie sektora prywatnego w wybranych państwach UE w stosunku proc. do PKB

Niemcy to ewenement na skalę europejską - w żadnym innym kraju poziom prywatnego zadłużenia nie spada.


W Stanach Zjednoczonych panuję trochę inne podejście do zadłużenia niż w Europie. Widać to na przykładzie kredytów hipotecznych, gdzie zadłużenie obowiązuje tylko do wartości nieruchomości.
– Jeśliby w Stanach Zjednoczonych zdarzył się podobny kryzys jak w Polsce, wywołany kredytami w szwajcarskim franku, to ludzie, którzy by zobaczyli, że dług niespłacony jest więcej wart niż mieszkanie, po prostu oddawaliby klucze do mieszkania bankom i mówili: „Teraz radźcie sobie sami”. W Polsce takiego systemu niestety nie ma – mówi Paweł Trybuchowski z GetBack.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: