eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polscy inwestorzy patrzą na rynki zagraniczne

Polscy inwestorzy patrzą na rynki zagraniczne

2015-05-29 00:55

Polscy inwestorzy patrzą na rynki zagraniczne

Polscy inwestorzy patrzą na rynki zagraniczne ©  olegdudko - Fotolia.com

Już po raz piąty Franklin Templeton postanowił przyjrzeć się nastrojom panującym wśród globalnych inwestorów. Analizie poddano 11500 osób, reprezentujących 23 kraje z terenów obu Ameryk, Afryki, Azji, regionu Pacyfiku oraz Europy. Respondenci mówili nie tylko o swoich poglądach i podejściu do bieżących inwestycji, ale również o prognozach odnośnie bieżącego roku i najbliższych dziesięciu lat.

Przeczytaj także: Tani pieniądz napędza hossę

Tegoroczne badanie GISS objęło również 500 respondentów z Polski. To już czwarty raz, kiedy o zdanie zapytano również Polaków. Ich nastroje generalnie można uznać za optymistyczne, ale należy podkreślić, że prognozy dla lokalnego rynku akcji są nieco gorsze niż w roku ubiegłym.

Michał Staszkiewicz, regionalny dyrektor ds. sprzedaży na Polskę, Rumunię, Rosję i kraje bałtyckie we Franklin Templeton Investments, powiedział:
„Cieszymy się, że Polska po raz czwarty z rzędu została objęta globalnym badaniem nastrojów inwestorów. To z pewnością ważny i coraz bardziej dynamiczny rynek dla Franklin Templeton, który ma za sobą niełatwy rok, przede wszystkim w związku z wciąż utrzymującą się regionalną dynamiką. Sytuacja w regionie odbija się na nastrojach inwestorów, którzy zaczynają poszukiwać możliwości na rynkach zagranicznych. Szersza perspektywa wprawdzie powiększa gamę dostępnych możliwości, ale jednocześnie podnosi poziom ryzyka. Dlatego zachęcamy inwestorów do korzystania z doradztwa finansowego w celu zrozumienia możliwości dostępnych zagranicą oraz ich potencjalnego wpływu na portfele".


Słabsze nastroje na rynku lokalnym w 2015 r. w porównaniu z 2014 r.


Wyniki badania wskazują na pesymistyczne prognozy dla wyników lokalnego rynku akcji na 2015 r. Liczba polskich inwestorów spodziewających się w tym roku wzrostów na giełdach znacząco spadła; w 2014 r. 61% inwestorów liczyło na wzrosty w 2015 r., natomiast w tym roku ten wskaźnik spadł do 47%.

Jeżeli chodzi o sposób postrzegania dotychczasowych wyników rynkowych, wyniki badań konsekwentnie pokazują, że percepcja inwestorów na całym świecie często jest rozbieżna z rzeczywistością. Tegoroczne badanie wykazało, że ponad połowa (55%) globalnych inwestorów sądzi, że ich lokalne rynki akcji w ubiegłym roku poszły w górę. Z kolei gdy spojrzymy na faktyczne wyniki rynków, okazuje się, że 60% nie osiągnęło spodziewanych rezultatów. W 2014 r., zaledwie osiem spośród 23 rynków objętych badaniem (35%) zanotowało dodatnie wyniki. W Polsce, tylko 36% respondentów uważa, że giełda poszła w minionym roku w górę. Indeks MSCI Poland zanotował w 2014 r. spadek o -13,60%.

fot. olegdudko - Fotolia.com

Polscy inwestorzy patrzą na rynki zagraniczne

Optymizm respondentów z Polski w stosunku do rynku lokalnego spadł z 31% w 2014 r. do 22% w 2015 r., a polscy inwestorzy zaczynają coraz chętniej poszukiwać możliwości na innych rynkach.


Nieruchomości postrzegane jako najlepsze aktywa w 2015 r. i w perspektywie najbliższej dekady


Po raz drugi z rzędu, nieruchomości znalazły się na pierwszym miejscu na liście aktywów preferowanych przez polskich inwestorów (56% respondentów spodziewa się najlepszych wyników tej klasy aktywów w 2015 r., a 55% w ciągu najbliższych 10 lat), na drugim miejscu uplasowały się metale szlachetne (43% w 2015 r., 48% w ciągu najbliższej dekady), które wyprzedziły akcje (42% w 2015 r., 40% w perspektywie nadchodzącego dziesięciolecia).

W ujęciu globalnym, akcje wciąż są na pierwszym miejscu w rankingu klas aktywów preferowanych przez inwestorów. 57% respondentów ankietowanych w tegorocznym badaniu sądzi, że akcje wypracują najlepsze wyniki w 2015 r. Na kolejnych miejscach w rankingu są nieruchomości (52%) i metale szlachetne (39%). W pierwszej trójce nie było zbyt wielu roszad w ciągu ostatnich trzech lat, także jeżeli chodzi o ranking uwzględniający dłuższy horyzont inwestycyjny. W perspektywie 10 lat, globalni inwestorzy spodziewają się najlepszych wyników akcji (55%), nieruchomości (55%) i metali szlachetnych (42%).

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: