eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Portret kredytobiorcy, czyli jak Polacy zaciągają kredyty

Portret kredytobiorcy, czyli jak Polacy zaciągają kredyty

2015-05-26 12:47

Portret kredytobiorcy, czyli jak Polacy zaciągają kredyty

Jaki jest polski kredytobiorca? © Piotr Marcinski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Już połowa dorosłych Polaków (15,3 mln) spłaca kredyt. Wśród kredytobiorców dostrzegalna jest niewielka przewaga pań (51,1 proc.). Najaktywniejszą grupą osób zaciągających zobowiązania finansowe jest tzw. pokolenie X, czyli urodzeni w latach 1967-1981. To tylko niektóre z wniosków płynących z przygotowanego przez Biuro Informacji Kredytowej "Portretu kredytobiorcy".

Poziom aktywności kredytowej według województw


Przyglądając się kredytowej mapie Polski, dostrzegamy, że największa aktywność kredytobiorców ma miejsce w województwie lubuskim (52,8 proc.) zaś najmniejsza widoczna jest na Podlasiu, gdzie zobowiązania kredytowe posiada zaledwie 39,1% osób. Jednocześnie wyraźnie widać, wyższy poziom aktywności kredytowej dotyczy zdecydowanie mieszkańców zachodniej ściany naszego kraju.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę płeć, to okaże się, że większa aktywność w zaciąganiu zobowiązań kredytowych dotyczy pań pochodzących właśnie w województwa lubuskiego (52,1%) oraz mężczyzn ze Śląska. (54,5%). Biorąc pod uwagę ekonomiczno–polityczny podział społeczeństwa wynikający z uwarunkowań historycznych, również obie płcie wykazują mniejszą aktywność kredytową na wschodzie Polski.

Najrzadziej z kredytów korzystają kobiety w województwie podkarpackim (37,9%), a mężczyźni w województwie podlaskim (39,6%). Obserwujemy również , że w obu tych województwach jest najniższy poziom aktywności kredytowej bez względu na płeć.
  • Największa aktywność kredytobiorców ogółem dotyczy mieszkańców województwa lubuskiego, gdzie 52,8% korzysta z kredytu
  • Najmniejsza aktywność kredytobiorców ogółem dotyczy mieszkańców województwa podlaskiego, gdzie 39,1% korzysta z kredytu
  • Kobiety są najbardziej aktywne kredytowo w województwie lubuskim (52,1%), najmniej w województwie podkarpackim (37,9%)
  • Mężczyźni są najbardziej aktywni kredytowo w województwie śląskim (54,5%), najmniej w województwie podlaskim (39,6%)
  • Znacznie większa aktywność kredytowa występuje na zachodzie Polski w stosunku do wschodniej części kraju

Wpływ czynników demograficznych na dynamikę aktywności kredytowej Polaków


Mając na uwadze wpływ czynników demograficznych na dynamikę aktywności kredytowej Polaków, wyraźnie pokolenie X uwidacznia swoją największą aktywność w zakresie zaciąganych kredytów, szczególnie w województwie mazowieckim wśród kobiet, zaś w województwie wielkopolskim wśród mężczyzn. Jest to jednocześnie pokolenie najbardziej aktywne zawodowo. Na tak wysoki poziom ukredytowienia może wpływać fakt, iż jest to okres kiedy najczęściej podejmujemy decyzję o zakupie własnego mieszkania czy podejmujemy ryzyko inwestycyjne z zewnętrznych źródeł finansowania. W związku z przesunięciem się wieku życia na własny rachunek na późniejszy, w sferze zawierania zobowiązań kredytowych obserwujemy, że najmniej aktywne kredytowo jest właśnie najmłodsze pokolenie Y.

Pokolenie Y urodzone w latach 1982-1995 – najmniej aktywna kredytowo grupa - 37,4%

  • Największa aktywność kredytowa mężczyzn jest w województwie warmińsko mazurskim i wielkopolskim - 45%, najmniejsza w województwie świętokrzyskim - 31%
  • Największa aktywność kredytowa kobiet jest w województwie lubuskim i dolnośląskim - 40%, najmniejsza w województwie podkarpackim - 26%

fot. mat. prasowe

Aktywność kredytowa: pokolenie X i Y

Najczęściej z kredytów korzystają Polacy urodzeni w latach 1967-1981, określani jako Pokolenie X

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: