eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Obligacje skarbowe – oferta V 2015

Obligacje skarbowe – oferta V 2015

2015-04-29 13:30

Obligacje skarbowe – oferta V 2015

Obligacje skarbowe – oferta V 2015 © hin255

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Najświeższa, majowa oferta Skarbu Państwa w zakresie obligacji obejmuje jak zwykle cztery rodzaje standardowych papierów wartościowych. Tym razem resort finansów nie zdecydował się ani na emisję specjalną, ani też na zmianę oprocentowania, które pozostało na poziomie z ubiegłego miesiąca. Bez zmian pozostają również mnożnik i marże obligacji.

Warunki emisji obligacji Skarbu Państwa w maju br.


Najświeższa oferta resortu finansów zakłada, że oprocentowanie popularnych dwulatek wyniesie 2,00% w skali roku. Pozostałe papiery wartościowe, w pierwszym okresie odsetkowym, będą oprocentowane następująco:
  • trzylatki - 2,10%
  • czterolatki - 2,30%
  • dziesięciolatki - 2,50%

Mnożnik i marże obligacji o oprocentowaniu zmiennym pozostaną utrzymane na tym samym poziomie.

Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest raz na 6 miesięcy w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze i mnożnik w wysokości 1,00. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na poziomie 1,25%. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50%.
Obecna sytuacja na rynku finansowym nie wskazuje na potrzebę dokonywania zmian w oprocentowaniu obligacji oszczędnościowych, tak więc oferta majowa utrzymuje warunki z poprzedniego miesiąca. Obligacje 2-letnie oferują zyskowność na poziomie 2,00%, co jest stawką wyższą od rentowności analogicznych obligacji skarbowych dostępnych dla dużych inwestorów na rynku hurtowym (nieco powyżej 1,6%). Również pozostałe obligacje oszczędnościowe sprzedawane w maju oferują znacznie lepszą zyskowność od obligacji handlowanych na rynku hurtowym.

Utrzymany został korzystny dla nabywców (obniżony w kwietniu br.) poziom opłat za przedterminowy wykup obligacji. W przypadku konieczności wycofania oszczędności ponoszony koszt to 70 groszy za każdą obligację 2-, 3- i 4- letnią i 2 zł przy przedterminowym wykupie obligacji 10-letniej – komentuje Piotr Marczak, Dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.

Od 1 maja br. do 31 maja br. prowadzona jest sprzedaż nowych emisji skarbowych papierów dłużnych na następujących warunkach:

fot. mat. prasowe

Szczegóły oferty

Oprocentowanie obligacji dwuletnich wynosi 2,0% w stosunku rocznym i jest stałe przez okres dwóch lat. Łączna wartość nominalna emisji to 1 mld złotych.Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: