eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Warszawiacy nie płacą alimentów

Warszawiacy nie płacą alimentów

2015-03-24 10:23

Warszawiacy nie płacą alimentów

Warszawiacy nie płacą alimentów © eelnosiva - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Mazowieckie, pomorskie oraz łódzkie to województwa, których mieszkańcy mają największe zaległości z tytułu niezapłaconych alimentów. Długi tych pierwszych sięgają aż 482 milionów złotych, podczas gdy najmniej zadłużeni mieszkańcy województwa opolskiego muszą spłacić "zaledwie" 78 milionów. Okazuje się, że wpisanie takiego dłużnika do rejestru znacznie zwiększa szanse na odzyskanie należności - ze statystyk BIG InfoMonitor wynika, że w minionym roku w ten właśnie sposób odzyskano aż 260 milionów złotych.
Statystyki pokazują, że pod względem ściągalności alimentów Polska znajduje się w niechlubnym ogonie Unii Europejskiej. I dysproporcje są tu ogromne - w naszym kraju ze zobowiązania wobec bliskich wywiązuje się zaledwie 16-17 proc. osób, podczas gdy w innych krajach wskaźnik ten sięga poziomu 80 proc. Jak więc spróbować odzyskać alimenty, kiedy ich nie otrzymujemy?

Po pierwsze, osoba uprawniona do tych świadczeń musi posiadać wyrok sądu stwierdzający należność alimentów oraz, co ważne, klauzulę wykonalności wyroku. W przypadku, gdy oba te dokumenty mamy, ale należnych nam świadczeń nie otrzymujemy, wskazany jest kontakt z biurem informacji gospodarczej, np. BIG InfoMonitor S.A.
- Warto podkreślić, że zanim dokona się wpisu do Rejestru Dłużników, najpierw należy wysłać wezwanie do zapłaty. To bardzo ważny element odzyskiwania długów, ponieważ, jak wskazują nasze analizy, 35 proc. takich wezwań skutkuje uregulowaniem zaległych zobowiązań, nie tylko alimentów, jeszcze przed wpisaniem danej osoby do bazy – podkreśla Mariusz Hildebrand, Wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor.

fot. eelnosiva - Fotolia.com

Warszawiacy nie płacą alimentów

Pod względem ściągalności alimentów Polska znajduje się w niechlubnym ogonie Unii Europejskiej.


Jeżeli pomimo wysłania takiego wezwania nie otrzymaliśmy należnej nam kwoty, możemy dokonać wpisu takiej osoby do jednego z rejestrów dłużników, np. prowadzonego przez BIG InfoMonitor. Co ważne, także gminne lub miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, które wypłacają w zastępstwie nieuczciwego dłużnika alimentacyjnego z Funduszu Alimentacyjnego świadczenia osobom, którym taka pomoc przysługuje, mogą korzystać z pomocy BIG InfoMonitor w odzyskiwaniu należności.
- Od 2008 roku istnieje możliwość wpisywania osób niewywiązujących się z zobowiązań alimentacyjnych do Rejestrów Dłużników. Jak się okazało jest to jedna z najskuteczniejszych metod odzyskiwania tych należności. Osoby, które dotąd nie wywiązywały się z takich zobowiązań pod presją konsekwencji takiego wpisu, decydują się jednak na wzięcie na siebie odpowiedzialności – podkreśla Mariusz Hildebrand, wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor.

Jak wskazują informacje z bazy BIG InfoMonitor, Mazowsze boryka się z największą liczbą osób posiadających zadłużenie alimentacyjne. W województwie mazowieckim wartość zadłużenia alimentacyjnego jest najwyższa w Polsce i wynosi blisko 483 mln zł.

fot. mat. prasowe

Procentowa wartość zadłużenia alimentacyjnego w Polsce

Mazowieckie, pomorskie i łódzkie - w tych województwach mieszka największa ilość dłużników alimentacyjnych.


Jakie są konsekwencje wpisania do Rejestru BIG? Przede wszystkim taki wpis oznacza utrudniony dostęp do kredytów, linii kredytowych i pożyczek, ale także możliwość odmowy podpisania umowy ze strony firm telekomunikacyjnych. Takim osobom przedstawia się mniej korzystne warunki lub rozwiązuje się z nimi współpracę, te utrudnienia skutecznie mobilizują dłużników do spłaty zobowiązania.

fot. mat. prasowe

Wartość zadłużenia alimentacyjnego w poszczególnych województwach w mln zł

Zadłużenie alimentacyjne mieszkańców Mazowsza sięga 482 mln zł, podczas gdy mieszkańcy województwa opolskiego zadłużeni są na 78 mln zł.


W ciągu 6 lat funkcjonowania programu „Dłużnik Alimentacyjny”, w ramach którego zarówno osoby fizyczne, jak również Ośrodki Pomocy Społecznej mogą wpisywać osoby nie wywiązujące się z tych zobowiązań do rejestrów biur informacji gospodarczej, BIG InfoMonitor pomógł odzyskać ponad 2,3 mld zł.

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.