eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Badanie Oszczędności Polaków II 2015

Badanie Oszczędności Polaków II 2015

2015-03-12 11:23

Badanie Oszczędności Polaków II 2015

Skarpeta lepsza od banku ©  psphotography - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

O tym, że Polacy nie są mistrzami w oszczędzaniu, nie trzeba chyba przekonywać. Nic w tym jednak dziwnego, skoro jedynie niewielka rzesza z nas posiada jakiekolwiek nadwyżki finansowe. Ci z kolei, którzy mogliby lokować wolne środki, nie robią tego ze względu na przekonanie o nieatrakcyjności oferty proponowanej przez banki. W rezultacie aż 1/3 oszczędzających trzyma pieniądze w przysłowiowej skarpecie. To niektóre z wniosków płynących z najnowszej, szesnastej już edycji Badania Oszczędności Getinu.

Przeczytaj także: Badanie Oszczędności Polaków XII 2014

Najnowsza fala Badania Oszczędności Getinu (BDO) pokazała, że w drugim miesiącu bieżącego roku oszczędnościami mógł cieszyć się zaledwie co czwarty Polak. W tej grupie dwie trzecie miały już ulokowane pieniądze, a jedna trzecia dopiero zastanawiała się, co zrobić z zaoszczędzonymi środkami.

Gdyby chcieć jednym słowem podsumować oszczędzanie w stylu statystycznego Kowalskiego, to odpowiednia byłaby tu "ostrożność". Już od dłuższego czasu ulubioną formą pomnażania środków są lokaty bankowe - wybiera je niemal 70 proc. oszczędzających. Amatorzy inwestycji stanowią zaledwie 5 proc., a 28 proc. decyduje się na alternatywne sposoby odkładania pieniędzy, najczęściej trzymając je w przysłowiowej skarpecie. Na pożyczki prywatne, zakup obcej waluty czy też obligacji skarbowych lub korporacyjnych decydują się tylko nieliczni.

Zdaniem Marcina Deca, członka zarządu Getin Noble Banku skrzętnie odkładane pieniądze lądują w przysłowiowej skarpecie przede wszystkim u określonej grupy oszczędzających. Są to osoby mniej zamożne, które mogą sobie pozwolić jedynie na odkładanie niewielkich sum. Pozostali ostrożnie podchodzą do oferty banków i nie widzą realnych korzyści z lokowania niewielkich kwot w banku, gdyż uzyskiwane odsetki z miesiąca na miesiąc są coraz niższe. Jest to bezpośredni efekt niskiego oprocentowania produktów depozytowych które straciły na atrakcyjności wraz ze spadkiem stopy bazowej NBP.

Ci, którzy wybierają deponowanie gotówki, w przeciwieństwie do osób lokujących na najlepszych produktach bankowych dających oprocentowanie nawet do 4 proc. (zwykle takie oprocentowanie jest dostępne dla lokat do określonej kwoty, np. do 5-10 tys. zł) stracą odsetki na poziomie 324 zł w skali roku (po potrąceniu podatku) w przypadku ulokowania kwoty 10 tys. zł.

Kolejnym negatywnym aspektem trzymania gotówki w domu jest inflacja, która realnie osłabia siłę nabywczą naszych oszczędności. Aktualnie jest ona na rekordowo niskim poziomie i jej negatywny wpływ jest znikomy, ale w horyzoncie kilku miesięcy to właśnie lokowanie w banku będzie dobrym buforem przed inflacją, która zacznie nabierać tempa.

fot. psphotography - Fotolia.com

Skarpeta lepsza od banku

Aż 1/3 oszczędzających trzyma pieniądze w przysłowiowej skarpecie.


Inwestorzy


Jak pokazują wyniki wśród odpowiedzi osób wybierających „inne metody” oszczędzania są ci, którzy inwestują w nieruchomości, walutę, bądź obligacje. Są to osoby raczej posiadające większe zasoby finansowe, zwykle poszukujące wyższej stopy zwrotu dla swoich środków, które nie boją się podejmowania ryzyka związanego z tego typu inwestycją.

W przeciwieństwie do lokujących i do tych wybierających trzymanie środków w domu mogą liczyć na zrealizowanie wyższych stóp zwrotu jak również mogą osiągnąć stratę lub nie zarobić nic. Wszystko zależy od przedmiotu inwestycji, płynności rynku, w którym podejmujemy ryzyko oraz od ich wiedzy. Zdecydowanie nie są to rozwiązania przeznaczone dla każdego. W tym względzie lokaty czy konta oszczędnościowe są dużo bardziej przystępne i dużo bezpieczniejsze.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób lokuję wolne środki?

Zdecydowana większość ankietowanych Polaków stawia na oszczędzanie pieniędzy.


Coraz trudniej o wysokie oprocentowanie


Na nasze niezadowolenie z aktualnej oferty produktów oszczędnościowych wpływa konsekwentne obniżanie oprocentowania trwające nieprzerwanie od kilkunastu miesięcy. Tego trendu nie zmieniają chwilowe promocje banków, gdyż trzeba się mocno natrudzić, aby wyszukać najlepsze oferty.

Nasze wspomnienia z czasów, kiedy to banki walczyły o depozyty oferując coraz to wyższe oprocentowanie u niektórych wciąż mogą być żywe, jednak te czasy najprawdopodobniej nie wrócą w dającej się przewidzieć przyszłości. W konsekwencji dla 67 proc. badanych kwota, jaką uda im się uzbierać z odsetek będzie niezadowalająca. Pozostaje nam jedynie przyzwyczaić się do obecnej sytuacji.

Banki będą musiały się mocno natrudzić, aby pozyskać depozyty od klientów. Wyzwanie jakie przed nimi stoi to wdrożenie nowych form oszczędzania np. na cele mieszkaniowe, które nie byłyby obarczone podatkiem Belki.

fot. mat. prasowe

Jak oceniam oprocentowanie oszczędności w bankach

Ponad 66 procent respondentów uważa oprocentowanie za nieatrakcyjne.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: