eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Jak Polacy zaciągają kredyty gotówkowe?

Jak Polacy zaciągają kredyty gotówkowe?

2015-03-06 11:26

Przeczytaj także: Firmy pożyczkowe w Polsce 2008-2013


- Jednym z czynników wpływających na rozwój sektora kredytów gotówkowych, jak i całego sektora kredytowego, jest poprawa nastrojów wśród konsumentów. Wzrost gospodarczy przekłada się bowiem na wzrost wynagrodzeń, co z kolei pobudza konsumpcję i zapotrzebowanie na pożyczki. Poprawa nastrojów wśród konsumentów oraz spadek bezrobocia to także czynniki, które determinują rozwój sektora kredytów gotówkowych. Bez trwałej poprawy w tych obszarach nie można liczyć na rozwój oraz utrzymanie jakości obsługi zobowiązań – uważa Michał Krajkowski, Główny Analityk Notus Doradcy Finansowi.

Na rosnącą ufność konsumencką zwraca również uwagę Bartłomiej Gryglewicz, ekspert eurobanku ds. produktów bankowych:
- W kontekście stanu naszej gospodarki to bardzo pozytywne zjawisko. Nie dość, że konsumenci dobrze oceniają perspektywy na rynku pracy i swoją przyszłą sytuację finansową, to na dodatek ich decyzje są bardziej przemyślane i świadome.

Mimo nieznacznego w IV kwartale spadku nastrojów odnośnie oceny sytuacji gospodarczej, nie powinien on wywoływać niepewności, bowiem zarówno umiarkowany optymizm respondentów, jak i prognozy GUS, mówiące o wzroście gospodarczym za 2014 na poziomie 3,4%, wspólnie wydają się potwierdzać przyszłą poprawę sytuacji w tym obszarze.

PROGNOZA OBSŁUGI ZOBOWIĄZAŃ


Równie pozytywnie kształtuje się prognoza obsługi zobowiązań przez gospodarstwa domowe w najbliższych 12 miesiącach. W IV kwartale odnotowano pod tym względem wzrost aż o 3,6% w stosunku do poprzedniego badania, co oznacza, że udział ankietowanych deklarujących bezproblemową obsługę oscyluje wokół 35%. Jednocześnie wyniki badania consumer finance wskazują na nieznaczny spadek we wszystkich kategoriach gospodarstw mających jakiekolwiek problemy ze spłatą zadłużenia: tych, które przewidują małe i duże kłopoty, a także tych, które deklarują zaprzestanie regulowania zobowiązań.

- Informacje finansowe udostępniane przez biura informacji gospodarczej zdecydowanie pomagają w zarządzaniu ryzykiem. Świadczy o tym systematycznie rosnąca liczba raportów pobieranych z biur informacji gospodarczej. Na przykład w 2014 roku Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. udostępnił blisko 26% więcej raportów na temat wiarygodności płatniczej firm i konsumentów niż w 2013 roku. W kontekście jakości obsługi zobowiązań zaciągniętych przez gospodarstwa domowe w IV kwartale 2014 roku wiele z nich miało kłopot ze spłatą zobowiązań w przedziale kwotowym od 1 tys. do 10 tys. złotych. Sprawy te stanowiły blisko 51% wszystkich spraw konsumentów znajdujących się w Rejestrze. Wśród nich nadal dominują długi nieprzekraczające 3 tys. złotych. Są to zatem kwoty, z których spłatą gospodarstwa domowe mogą sobie poradzić przy odpowiednim gospodarowaniu budżetem – mówi Edyta Szymczak, Prezes Zarządu ERIF BIG S.A.

IMPULS DLA KREDYTODAWCÓW?


Pozytywne nastroje gospodarstw domowych w zakresie terminowości i jakości obsługi zobowiązań w połączeniu z generalnie łagodniejszą polityką zarządzania ryzykiem kredytowym przez banki, mogą stanowić impuls dla dostawców produktów kredytowych do dobrego rozwoju sytuacji w obszarze kredytów gotówkowych. – Równocześnie, utrzymujące się ostrożne podejście do brania pożyczek gotówkowych w ogóle powinno ich zachęcać w pierwszej kolejności do tworzenia polityk lojalnościowych, dążących do utrzymania klientów już pozyskanych – wskazuje Andrzej Roter.
- Rosnąca gospodarka, spadek bezrobocia i malejące ceny kształtują apetyt na kredyt. Dla uzyskania pełnego obrazu klimatu kredytowego dodajmy strategię banków w tym zakresie. Jak dowodzą wyniki cyklicznej ankiety, przeprowadzanej wśród przewodniczących komitetów kredytowych, niemal identyczne znaczenie dla otwarcia się banków na ryzyko kredytowe miały dwa czynniki: poluzowanie rygorów regulacyjnych (Rekomendacja T) oraz presja konkurencyjna – dodaje dr Mirosław A. Bieszki, Doradca Ekonomiczny KPF.

O badaniu
Raport „Zaciąganie kredytów i pożyczek gotówkowych” został opracowany na podstawie wyników badań rynku consumer finance, prowadzonych przez KPF i IRG SGH.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: