eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Pożyczki: 10 przykazań odpowiedzialnego pożyczkobiorcy

Pożyczki: 10 przykazań odpowiedzialnego pożyczkobiorcy

2015-02-28 00:55

Pożyczki: 10 przykazań odpowiedzialnego pożyczkobiorcy

Na co zwrócić uwagę kiedy decydujemy się na pomoc finansową? © marpan - Fotolia.com

Wzięcie pożyczki jest jednym z najczęstszych rozwiązań w sytuacji, kiedy braknie nam gotówki lub pojawiają się niespodziewane wydatki. Najpopularniejszym rozwiązaniem są w dalszym ciągu kredyty udzielane przez banki, ale co raz częściej Polacy korzystają z usług firm prywatnych. Niezależnie od tego, gdzie zdecydujemy się zaciągnąć pożyczkę, warto pamiętać o zachowaniu spokoju i rozsądku zarówno w doborze oferty, jak i przy podpisywaniu umowy. Zniecierpliwienie i brak zastanowienia spowodowane zawiłością dokumentów pożyczkowych to najczęstsze powody zawierania niekorzystnych umów. Eksperci z Profi Credit przedstawiają 10 zasad, które pomogą uchronić się przed taką sytuacją.

1. Sprawdź firmę pożyczkową


Ilość instytucji finansowych, które świadczą usługi pożyczkowe na polskim rynku jest niezwykle duża. Często kuszą one konsumentów atrakcyjnym planem ratalnym, niskim oprocentowaniem i wysokością pożyczek. Równie często, interesujące oferty są obarczone dodatkowymi opłatami ukrytymi w ubezpieczeniach lub innych wymaganiach. Warto sprawdzić firmę, w której planujemy zaciągnąć dług zarówno pod kątem jakości obsługi klientów, jak i wywiązywania się z postanowień umowy oraz opinii wyrażanych przez innych pożyczkobiorców. Na stronie Komisji Nadzoru Finansowego, która co rok bada przedsiębiorców udzielających pożyczki konsumenckie, można znaleźć wiele niezbędnych informacji, które pomogą nam uwiarygodnić działania i ofertę konkretnej instytucji.

2. Przeczytaj dokładnie umowę i inne dokumenty


Najważniejszym dokumentem podpisywanym przez pożyczkobiorcę jest umowa. Niestety, wielokrotnie zdarza się, że jej objętość (zazwyczaj od kilku do kilkunastu stron) i sposób sformułowania (żargon branżowy, niejasność poszczególnych punktów) zniechęca konsumentów do głębszej lektury. Jednocześnie zawiera ona wiele istotnych informacji, które są niezbędne do zrealizowania wszystkich podejmowanych zobowiązań. Jeżeli nie jest ona jasna, warto poprosić o pomoc eksperta. Może to być profesjonalny doradca finansowy spoza firmy lub przedstawiciel instytucji, w której zaciągamy pożyczkę, którego obowiązkiem jest wyjaśnienie wszystkich problematycznych kwestii. Jeżeli, mimo wyjaśnień, mamy problem ze zrozumieniem umowy, nie należy tego ignorować i najlepiej po prostu nie podpisywać dokumentów.

fot. marpan - Fotolia.com

Na co zwrócić uwagę kiedy decydujemy się na pomoc finansową?

Niezależnie od tego, gdzie zdecydujemy się zaciągnąć pożyczkę, warto pamiętać o zachowaniu spokoju i rozsądku zarówno w doborze oferty, jak i przy podpisywaniu umowy.


3. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania


Już od pierwszego spotkania z przedstawicielem firmy lub instytucji pożyczkowej należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Wszelkie obietnice, oferty oraz propozycje należy pozyskiwać na piśmie, by w razie sporu lub niewywiązywania się z umowy, mieć podstawę do roszczenia praw. Jeżeli w jakimkolwiek momencie konsultant bądź firma wzbudzą nasze wątpliwości, np. kiedy nie dostaniemy odpowiednio spójnej i wyczerpującej odpowiedzi na nasze pytania lub zostają one po prostu zignorowane, zastanówmy się czy nawet najatrakcyjniejsza oferta nie jest próbą wyłudzenia.

4. Sprawdź dane na umowie


Bardzo istotną kwestią jest całokształt umowy. Wszystkie dokumenty, zarówno te podstawowe, jak i uzupełniające, takie jak regulamin czy tabela opłat, muszą zawierać dane firmy, jak i jej klienta. Warto również zwrócić uwagę, czy zawierają one wszelkie istotne informacje dotyczące pożyczki. W przypadku, gdy umowa jest napisana w sposób niejasny i niezrozumiały, bądź gdy brakuje w niej podstawowych danych, nie należy jej podpisywać. Aby zatem mieć pewność, iż dana firma oferuje bezpieczne pożyczki, należy korzystać wyłącznie z rzetelnych i sprawdzonych instytucjach, których profesjonalizm potwierdzają posiadane certyfikaty.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: