eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Obligacje skarbowe – oferta III 2015

Obligacje skarbowe – oferta III 2015

2015-02-25 15:10

Obligacje skarbowe – oferta III 2015

Oprocentowanie obligacji detalicznych bez zmian © whitelook - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W trzecim miesiącu bieżącego roku oprocentowanie obligacji detalicznych pozostanie na poziomie z lutego - poinformował resort finansów. Zmianie nie ulegną również mnożnik i marże obligacji o oprocentowaniu zmiennym.

Przeczytaj także: Obligacje skarbowe – oferta II 2015

Warunki emisji obligacji Skarbu Państwa w marcu br.


Jak podaje Ministerstwo Finansów, oprocentowanie 2-letnich papierów skarbowych wynosi 2,00% w skali roku. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio:
  • 2,40% dla 3-latek,
  • 2,60% dla 4-latek oraz
  • 3,00% dla 10-latek.
Istotną z punktu widzenia inwestorów informacją jest również fakt, iż w przypadku papierów o oprocentowaniu zmiennym także mnożnik i marże zostały utrzymane na tym samym poziomie.

Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest raz na 6 miesięcy w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze i mnożnik w wysokości 1,00. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na poziomie 1,25%. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50%.
W lutym rentowności obligacji hurtowych utrzymywały się na rekordowo niskich poziomach. Inwestorzy hurtowi wyceniając obniżenie stóp procentowych banku centralnego akceptują obecnie dla dwuletnich obligacji skarbowych rentowność na poziomie ok. 1,6%. W tych warunkach utrzymanie niezmienionego oprocentowania obligacji oszczędnościowych w lutym było jednoczesnym utrzymaniem preferencji dla nabywców indywidualnych. Miało to z pewnością wpływ na lepsze wyniki sprzedaży obligacji oszczędnościowych – do połowy lutego sprzedaż, w porównaniu z tym samym okresem w styczniu, wzrosła o blisko 60%. W marcu postanowiliśmy utrzymać warunki oferty z lutego – oprocentowanie obligacji oszczędnościowych pozostanie niezmienione, w tym obligacji dwuletnich na poziomie 2% rocznie. – komentuje Piotr Marczak, Dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.

Od 1 marca br. do 31 marca br. prowadzona jest sprzedaż nowych emisji skarbowych papierów dłużnych na następujących warunkach:

fot. mat. prasowe

Szczegóły oferty

Oprocentowanie obligacji dwuletnich wynosi 2,0% w stosunku rocznym i jest stałe przez okres dwóch lat. Łączna wartość nominalna emisji to 1 mld złotych.



Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: