eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inwestorzy na GPW w 2014 r.

Inwestorzy na GPW w 2014 r.

2015-02-24 15:41

Inwestorzy na GPW w 2014 r.

Inwestor © kasto - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Na Głównym Rynku akcji inwestorzy zagraniczni wygenerowali w 2014 roku 49% obrotów, podczas gdy inwestorzy instytucjonalni – 38%. Z kolei na rynku NewConnect w dalszym ciągu najbardziej aktywni są inwestorzy indywidualni – w minionym roku odpowiadali oni za 70% obrotów.

Przeczytaj także: Inwestorzy na GPW w I poł. 2014 r.

Główny Rynek GPW


W 2014 r., podobnie jak w ostatnich trzech latach, za największą część obrotów na Głównym Rynku akcji GPW odpowiadali inwestorzy zagraniczni. Ta grupa w całym 2014 r. wygenerowała 49% obrotów akcjami, przy czym w I półroczu 2014 r. odnotowano wzrost jej udziału w obrotach o 2 punkty procentowe – do 49%.

Udział krajowych instytucji finansowych wyniósł 38%. To identyczny wynik jak w roku 2013. W II pół. 2014 r. wśród instytucji dominowały TFI (udział na poziomie 35%), na drugim miejscu uplasowały się podmioty świadczące usługi animatorów (28%), na trzecim zaś otwarte fundusze emerytalne (18%).

Aktywność inwestorów indywidualnych w całym 2014 r. wyniosła 13%. W I pół. 2014 r. ich udział w obrocie na Głównym Rynku akcji spadł do 13%, potwierdzając tym samym kilkuletni trend spadkowy udziałów inwestorów indywidualnych.

fot. mat. prasowe

Struktura inwestorów na Głównym Rynku akcji

W 2014 roku za największą część obrotów na Głównym Rynku akcji odpowiadali inwestorzy zagraniczni


NewConnect


Na rynku NewConnect nadal dominującą rolę odgrywają inwestorzy indywidualni – w 2014 r. odpowiadali za 70% obrotów, podczas gdy inwestorzy zagraniczni – za 7% obrotów. Niewielki spadek udziału w obrotach na tym rynku przypadł instytucjom krajowym, które w ubiegłym roku wygenerowały obroty na poziomie 23% (w 2013 r. reprezentowały one wynik lepszy o 1%). W minionym roku wśród instytucji, podobnie jak na Głównym Rynku, dominowały TFI – w II pół. 2014 r. odpowiadały one za 41% obrotów akcjami. Inwestycje na tym rynku znacznie ograniczyły OFE, które w II połowie 2014 r. odpowiadały za 4% obrotów wszystkich instytucji (w I poł. 2014 r. wynosiły one 15%).

fot. mat. prasowe

Struktura inwestorów na rynku NewConnect

Inwestorzy indywidualni odpowiadali za 70% obrotów na rynku NewConnect


Rynek Instrumentów Pochodnych


Również na rynku derywatów w 2014 r. wiodącą rolę odgrywali krajowi inwestorzy indywidualni. Na rynku kontraktów terminowych ich udział w obrotach kształtował się na poziomie 46% (4-proc. spadek z 50% w 2013 r.). Natomiast na rynku opcji udział wyniósł 47%, co oznacza wzrost aż o 10 pkt. procentowych w stosunku do 2013 r. W 2014 r. udział instytucji krajowych oraz inwestorów zagranicznych w obrotach kontraktami kształtował się odpowiednio na poziomach: 37% i 8%. Na rynku opcji w badanym okresie inwestorzy zagraniczni wygenerowali obroty opcjami na poziomie 8%, a udział instytucji krajowych wyniósł 45%.

fot. mat. prasowe

Struktura inwestorów na rynku kontraktów terminowych

Krajowi inwestorzy indywidualni w 2014 r. odpowiedzialni byli za 46% obrotów na rynku derywatów


fot. mat. prasowe

Struktura inwestorów na rynku opcji

Udział inwestorów indywidualnych na rynku opcji wyniósł 47%


Informacje o badaniu


Giełda przeprowadziła badanie udziału różnych grup inwestorów (inwestorzy zagraniczni, krajowi instytucjonalni oraz krajowi indywidualni) w obrotach instrumentami finansowymi na parkiecie w drugim pół. 2014 r. Zgodnie z przyjętą metodologią* udziały poszczególnych grup inwestorów bazują na wynikach ankiety, na którą odpowiadają krajowe biura maklerskie. Dane roczne obliczono na podstawie danych półrocznych.

Udział w badaniu wzięło 30 krajowych członków GPW, który wypełnili przygotowane przez GPW ankiety. Respondenci podawali dokładne wartości. Przy pomocy zmodyfikowanej metody oszacowano również strukturę klientów zagranicznych Członków Giełdy. Działalność animatorów oraz zarządzanie portfelem klientów zostało potraktowane jako działalność krajowych inwestorów instytucjonalnych. W badaniach uwzględniono obroty sesyjne, realizowane na GPW.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: